DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-09-2021 09:48   Güncelleme : 08-09-2021 09:48

Taliban, geçici hükümeti ilan etti, Başbakan Molla Akhund, İçişleri Bakanı Hakkani FBI'ın arananlar listesinde

Akhundzade hükümetin açıklanmasının ardından yaptığı bir yazılı açıklama ile, yeni iktidarın İslami kurallara ve şeriata uyması gerektiğini söyledi.

Taliban, geçici hükümeti ilan etti, Başbakan Molla Akhund, İçişleri Bakanı Hakkani FBI'ın arananlar listesinde

Taliban, iktidarı ele geçirdiği Afganistan'ın geçici hükümetini açıkladı ve ülkenin bir "İslam Emirliği" olduğunu ilan etti.

BBCTürkçe'de yer alan habere göre: Hükümetin başında Taliban'ın kurucularından Molla Muhammed Hasan Akhund olacak. Yardımcılığını ise örgütün kurucularından Molla Abdulgani Baradar ve Maulvi Adul Selam Hanefi üstlenecek.

Akhund, 1990'lardaki Taliban iktidarı sırasında Kandahar Valisi'ydi.

Baradar ise 2020'de dönemin ABD Başkanı Trump ile telefonda konuşarak, bir ABD başkanıyla konuştuğu bilinen ilk Taliban üyesi olmuştu.

2020'de ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesi ise bir Taliban yöneticisinin bir ABD başkanıyla bilinen doğrudan ilk temasıydı.

FBI tarafından aranan Hakkani örgütünün lideri Siraceddin Hakkani de İçişleri Bakanı oldu.

Yıllardır Afganistan'da büyük saldırılar düzenleyen ve Taliban içinde bir yapılanma olan Hakkani örgütü, Taliban'ın aksine ABD tarafından "terör örgütleri" listesine alınmıştı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, bugün düzenlediği basın toplantısında "Halkımızın haftalardır yeni hükümeti beklediğini biliyorduk" dedi ve bu hükümetin geçici olacağını vurguladı.

Savunma Bakanlığı'na Molla Muhammed Yakup, Dışişleri Bakanlığı'na da Emir Han Muttaki getirildi.

Maliye Bakanı Molla Hidayet Bedri, Adalet Bakanı ise Abdül Hakim İshakzai olarak açıklandı.

Molla Yakup, Taliban'ın kurucularından ve uzun yıllar liderliğini yapmış Molla Ömer'in oğlu.

Yakup Taliban'ın siyasi kanadının liderliğini yapmış, ABD ile geçen yıl imzalanan çekilme anlaşmasının müzakerelerinde yer almıştı.

Taliban'ın üst düzey yöneticilerinden, Kültür Komisyonu Başkanı Ahmedullah Vasik, neden hiç kadın bakan olmadığı sorusuna "Bu henüz nihai Kabine değil" yanıtını verdi.

Kabinede bir Kadın Bakanlığı bulunmuyor.

Taliban'ın lideri konumundaki Haybatullah Akhundzade ise Kabine'de bir rol üstlenmemiş gözüküyor.

Akhundzade hükümetin açıklanmasının ardından yaptığı bir yazılı açıklama ile, yeni iktidarın İslami kurallara ve şeriata uyması gerektiğini söyledi.

İngilizce yayınlanan mesajda yöneticilerin ülke çıkarlarını korumasını, "barış, refah ve gelişmenin" güvence altına alınmasını istedi.

Bu, Akhundzade'nin Taliban iktidarındaki ilk mesajı oldu.

Akhundzade hükümetin görevleri arasında fen bilimleri ve din eğitimi için "şeriata uygun olarak" sağlıklı ve güvenli bir ortam sağlanmasını da saydı.

Taliban iktidarında kadın haklarının kısıtlanacağı ve kadınların eğitime erişiminin azalacağından edişe ediliyor.

Bugün çekilen bir fotoğrafta, bazı üniversitelerin kadın ve erkek öğrenciler arasına perde çektiği görülüyordu.

Yıllardır yeraltında yaşayan bir hareket, adları yalnızca dünyanın terör listelerinde geçen isimlere, tüm dünyadaki hükümetlerin kullandığı unvanlar veriyor.

Geçici Başbakan Molla Akhund, altında görev alacak askeri ve siyasi liderler arasındaki anlaşmazlıkların ardından kararlaştırılan bir mutabakat lideri gibi gözüküyor.

Hükümetin geçici sıfatı da, Taliban'ın cephelerden ofislere geçiş sürecinde kendilerine nefes alma imkanı verecekmiş gibi gözüküyor.

Hükümetin yapısı, Afganistan'da zafere ulaşan Taliban'ın iktidarı paylaşmak istemediğini gösteriyor.

Kaynaklar, daha kapsayıcı bir hükümet kurulması için yapılan baskıların bir etkisi olmadığını söylüyor.

Geçmişte iktidarda görev alan ve adı yolsuzluklara karışmış siyasetçilere yönetimde yer verilmedi.

Eleştirilere "Diğer ülkeler kendi kabinelerine kendileri karar verirken biz neden bizimkine karar veremeyelim?" diye yanıt verdiler.