DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-09-2021 22:07   Güncelleme : 06-09-2021 22:07

El Cezire'ye konuşan Taliban yetkilisi: Kuruluş töreni için 6 ülkeye resmi davet gönderdik..

Taliban, Afganistan'da kurulacak yeni hükümetin duyurulacağı törene hazırlanıyor. El Cezire'ye konuşan Taliban yetkilisi Türkiye'ye de davet gönderildiğini belirtti.

El Cezire'ye konuşan Taliban yetkilisi: Kuruluş töreni için 6 ülkeye resmi davet gönderdik..

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, ülkede kurulacak yeni hükümetin duyurulacağı tören için çeşitli ülkelere davet gönderdi. Davetliler arasında Türkiye de bulunuyor.

Yeni hükümetin yakında duyurulacağını söyleyen ancak henüz bir tarih vermeyen Taliban, düzenlenecek açılış törenine hazırlanıyor. El Cezire'ye konuşan Taliban yetkilisi Türkiye, Rusya, Çin, İran, Katar ve Pakistan'a resmi davet gönderdiklerini belirtti. İsmi açıklanmayan yetkili, yeni kurulacak yönetimin 'uluslararası kamuoyu ile Afgan halkı tarafından kabul göreceğini' öne sürdü ve 'gereken prosedürleri tamamladıklarını' dile getirdi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, geçtiğimiz günlerde verdiği bir söyleşide bahsi geçen ülkelerin çoğunun adını ticari partner olarak anmıştı. Çin'in ticari anlamda kendileri için önemli bir komşu olduğunu söyleyen Mücahit, Rusya ile de iyi ilişkilerini devam ettirdiklerini ifade etmişti. Taliban sözcüsünün röportajında 'Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nı yeniden işler hale getirmek için yapılan çalışmaların Katar ve Türkiye tarafından gerçekleştirildiği' yer alıyordu.   

ABD ve müttefiklerinin çekilişi ile birlikte 15 Ağustos tarihinde başkent Kabil'e giren Taliban güçleri ciddi bir direnişle karşılaşmaksızın ülke yönetimini ele geçirmişti. 

Gazete Duvar