DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-09-2021 12:10   Güncelleme : 02-09-2021 12:10

Taliban: Pencşir’in istekleri kabul edilebilir değil..

Taliban, Pencşir bölgesinde Ahmed Mesud liderliğindeki muhalif güçlerin isteklerinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Taliban: Pencşir’in istekleri kabul edilebilir değil..

ISNA haber ajansının bildirdiğine göre  Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan bir kaynak, Pencşir’deki Ahmed Mesud liderliğindeki muhaliflerin Pencşir’in güvenli bölge olarak kabul edilmesi ve Taliban’ın buraya müdahale etmemesi yönündeki talebinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Afganistan’dan yayın yapan Tolo News kanalı, daha önce Taliban liderlerinden Emir Han Mufti’nin Ahmed Mesud liderliğindeki muhalif güçlerin kontrolü altında bulunan Pencşir halkına hitaben bir ses dosyası yayımlamış ve sorunun çözümü için müzakereler yapıldığını; ancak henüz bundan bir sonuç alınamadığını belirtmişti.   

Taliban liderlerinden Emir Han Mufti, Pencşir halkına hitaben yayımladığı ses dosyasında Pencşir bölgesindeki sorunu barışçıl yöntemlerle çözmek istediklerini belirterek halktan Taliban liderliğindeki ‘İslam Emirliği’ne katılmalarını istedi.

Taliban, Pencşir bölgesindeki sorunun çözümü için bir müzakere heyeti göndermekle birlikte sorunun müzakereler yoluyla çözümlenememesi halinde askeri müdahalede bulunacağının mesajını da vermişti.

Taliban ile Pencşir’deki muhalifler arasında yapılan ilk müzakerede tarafların birbirlerinin mevzilerine saldırmamaları konusunda anlaşmaya vardığı bildirilirken bölgeden zaman zaman çatışma haberleri de geliyor.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Igor Murgulov, Ria Novosti haber ajansına verdiği demecinde “Rusya, Afganistan’daki iç müzakerelerin Pencşir bölgesindeki gerilimin düşmesini sağlamasını umuyor” dedi ve Pencşir ilinde bir iç savaşın başlamasının önlenmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Pencşir’deki muhaliflerin liderlerinden Ahmed Mesud, daha önce yaptığı açıklamalarda tüm tarafları kapsayacak bir hükümetin kurulmasını ve tüm kesimlere adaletle davranılmasını şart olarak koşmuş; ancak Pencşir’in güvenli bölge olması ve Taliban’ın buraya müdahale etmemesi gibi bir şart ileri sürmemişti.

YDH