DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-08-2021 14:56   Güncelleme : 28-08-2021 14:56

Taliban'dan Türkiye'ye işbirliği çağrısı! Türkler bizim Müslüman kardeşimiz

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'dan Türkiye'ye "işbirliği" çağrısı geldi. Taliban sözcüsü, "Türkler bizim Müslüman kardeşlerimiz. İşbirliği yapmak istiyoruz." dedi.

Taliban'dan Türkiye'ye işbirliği çağrısı! Türkler bizim Müslüman kardeşimiz

Afganistan'ı kontrol altına alan  Taliban, Kabil (Hamid Karzai) Havalimanında bulunan Türk askerinin çıkması için 36 saat mühlet vermişti. Mehmetçik dün gece yurda dönüş yaparken,  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban'la 3.5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdiklerini, havalimanın işletilmesi konusunda teklif aldıklarını duyurmuştu.

Taliban'ın teklifine karşılık Türkiye, güvenliğin de Türkiye tarafından sağlanması koşuluyla Hamid Karzai Havalimanı'nı işletebileceğini söyledi. Karşılıklı açıklamaların ardında Taliban'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Taliban Kültür Komisyonu'ndan Abdulkahhar Balki "Türkler bizim Müslüman kardeşlerimizdir. Birçok ortak noktamız var. İşbirliği yapmak istiyoruz.” dedi.

Bölgeye giden HaberTürk TV'den Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlayan Taliban Kültür Komisyonundan Abdulkahhar Balki, şunları söyledi:

“Afganistan'da güvenliği sağladık. Şu anda hiç suç işlenmiyor. Taliban da Afganistan için kapsayıcı bir sistem üzerinden çalışıyor. İnsanlar bizimle ilgili bir propagandaya maruz kaldı. İslam Emirliği'nin bütün imajı çarpıtıldı dünyaya.

Taliban'ın ilk ortaya çıktığı dönemde de amacı istikrar getirmekti. İnsanların varlıkları ve onurları güvende değildi. Ayrıca o dönemde verilen ilk resmin doğru olduğuna inanmıyorum. Çünkü sosyal medya gibi birçok araç da yoktu.

Afganistan'da İslam hukuku üzerinde bir program üzerinde çalışıyoruz. Her hükümet yeni stratejiler belirler. Geçmiş yönetimimizden de çok fazla tecrübe kazandık. Ayrıca daha önceki yönetimimizde de kadınların çalışması ile ilgili bir kısıtlama yoktu.

Türk güçleri hakkındaki politikamız ise net. Biz kendi ülkemizin güvenliğini sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Afganistan'daki tüm yabancı güçler bizim için aynı. Türkler ise bizim Müslüman kardeşlerimizdir. Büyük bir geçmişi geniş bir kültürü paylaşıyoruz. Din gibi birçok ortak noktamız var. Türkiye ve Türk insanıyla diplomatik, ekonomik ve diğer alanlarda işbirliği yapmak istiyoruz."

Milli Gazete