DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-08-2021 07:50   Güncelleme : 27-08-2021 08:54

Kabil’de birden fazla patlamada 72 sivil 13 ABD askeri öldü..

Afganistan’ın başkenti Kabil’de birden fazla patlama meydana geldi.

Kabil’de birden fazla patlamada 72 sivil 13 ABD askeri öldü..

Taliban'ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin ardından ülkeden ayrılmak isteyen sivillerin akın ettiği Kabil Uluslararası Havalimanı’nda kargaşa başgöstermişti. Britanya Savunma Bakanlığı, Kabil’de terör saldırısı olabileceği uyarısını yapmıştı.

27 Ağustos
07:00 Reuters ajansının haberine göre Afganistan’da dün Kabil Havalimanı’nın kapısı önüne düzenlenen intihar saldırısında en az 72 sivil ve 13 ABD askeri hayatını kaybederken, ara verilen tahliye uçuşları tekrar başladı.

On binlerce Afgan tahliyeyi beklediği havalimanına yapılan saldırıyı IŞİD üstlenirken, havalimanını koruyan ABD güçleri yeni saldırılara karşı hazırlık yapıyorlar.

Kabil’deki sağlık yetkilileri, dünkü iki patlama ve ardından çıkan silahlı çatışmada en az 72 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. ABD ordusu saldırıda 18 askerinin de yaralandığını açıkladı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Taliban yetkilisinin verdiği bilgiye göre en az 28 Taliban üyesi öldü.

26 Ağustos
22:56 AA’nın aktardığına göre Kabil’de 6’ncı patlama meydana geldi. AFP de patlama yaşandığını duyurdu.

22:31 Reuters’ın aktardığına göre IŞİD saldırıyı üstlendi.

22:10 ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, “Saldırı IŞİD militanı olduğu değerlendirilen iki intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildi” dedi. Mckenzie, ABD ordusundan 12 personelin hayatını kaybettiğini doğrularken 15 yaralı olduğunu bildirdi. Generalin aktardığına göre ABD, saldırıdan sorumlu olanlara karşı harekete geçecek.

21:42 Associated Press ve Reuters ABD ordusundan 11 asker ve bir doktorun hayatını kaybettiğini bildirdi.

21:37 BBC News’a konuşan bir sağlık yetkilisi en az 60 kişinin hayatını kaybettiğini, 140 kişinin de yaralandığını söyledi.

21:25 Fox News’a konuşan yetkililer en az 10 ABD askerinin hayatını kaybettiğini söyledi. Reuters dış haberler muhabiri de sayıyı doğruladı.

21:00 Anadolu Ajansı, üçüncü bir patlamanın meydana geldiğini duyurdu.

20:28 Associated Press, ismini paylaşmayan ABD’li yetkililerin, patlamanın kesinlikle IŞİD tarafından gerçekleştirildiğine inandıklarını aktardı.

20:22 El Cezire, en az 25 kişinin öldüğünü, 90 kişinin de yaralandığını duyurdu.

17:57 Kirby, daha sonra bir tweet daha atarak şunları kaydetti: “Abbey Kapısı yakınlarındaki patlamanın, birçok ABD’li (asker) ve sivil zayiatla sonuçlanan karmaşık bir saldırının sonucu olduğunu teyit ediyoruz. Ayrıca Abbey Kapısına kısa mesafedeki Baron Hotel’in yakınında da en az bir patlama daha doğrulayabiliriz. Güncel bilgiler vermeye devam edeceğiz.”

17:35 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Twitter paylaşımında patlamanın yaşandığını duyurarak ‘kayıpların henüz belirsiz’ olduğunu söyledi.

17:16 Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında ise, “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” ifadeleri kullanıldı.

16:56 Reuters’ın bir ABD yetkilisine dayandırarak verdiği bilgiye göre patlamanın bir intihar saldırısı olduğu belirtildi.

Diken