DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-08-2021 10:08   Güncelleme : 25-08-2021 10:11

Taliban CIA başkanı ile görüşmeyi teyit etmedi ancak yalanlamadı da....

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, CIA Başkanı William Burns’un Taliban Siyasi Büro Başkanı Abdulgani Berader’le Kabil’de görüştüğü yönündeki haberi yalanlamadı.

Taliban CIA başkanı ile görüşmeyi teyit etmedi ancak yalanlamadı da....

ISNA haber ajansının bildirdiğine göre bir basın toplantısı düzenleye Taliban Siyasi Büro Sözcüsü Zebihullah Mücahid, CIA Başkanı William Burns’ün Taliban Siyasi Büro Başkanı Abdulgani Berader’le pazartesi günü gizli bir görüşme yaptığına ilişkin Amerikan basınında yer alan haberleri doğrulayamayacağını belirtti.

Zebihullah Mücahid, CIA Başkanı William Burns ile görüşme haberini yalanlamamakla birlikte “Bu haberi teyit etmiyorum. Amerika’nın ve diğer ülkelerin Afganistan’da elçiliği var, diplomatik görüşmeler yapılıyor” dedi.

Taliban Sözcüsü Zebihulah Mücahid basın toplantısında Kabil havaalanından yabancıların gidebileceğini; ancak Afgan vatandaşlarının gidemeyeceğini belirterek “Halka işine ve normal hayatına dönmelerini söylüyoruz. Size yönelik bir tehlike yok. Amerikalılar, havaalanı çevresine halk toplanınca ateş açıyor. Biz onlardan Afganları tahliye etme çağrısını durdurmalarını istedik” dedi.

“Bir kez daha halktan normal hayatlarına evlerine dönmelerini istiyoruz. Onlara yönelik bir tehlike söz konusu değildir. Kabillilerin sorunu havaalanındaki izdihamdır. Biz kaosu kontrol altına almak istedik; ama Amerikalılar bizim önemli kadrolarımızı Afganistan dışına çıkarmaya çalışıyor” diyen Zebihullah Mücahid, Taliban’ın yabancı elçiliklere ve yabancı kurumlara kaygılanmaları için bir sebep olmadığını bildirdiklerini söyledi.

Taliban’ın yabancı elçilikleri ve kurumları koruyacağını ve onlara yönelik herhangi bir tehlikenin bulunmadığını belirten Mücahid, yabancıların ülkeden ayrılması için bir sebep olmadığını söyledi.

Pencşir Vadisinde Ahmed Mesud liderliğindeki güçlerin Taliban otoritesine karşı direnişine değinen Zebihullah Mücahid, “Bu, küçük bir sorundur, bu sorunun görüşmeler yoluyla çözülmesi için çaba gösteriliyor. Taliban savaşı bitmiş olarak görüyor” dedi.

Zebihullah Mücahid, Amerikalıların tahliye süresini uzatmaları halinde tavırlarının ne olacağına dair bir soruya da şu cevabı verdi: “Amerikalıların kendilerine verdiğimiz sürede gitmeleri gerekiyor. Yoksa bu, onlarla yaptığımız anlaşmaya aykırı olur. Amerikalılar ve onlarla işbirliği yapan Afganlar, kendileri için belirlenen sürede gitmeliler.”   

YDH