FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 25-08-2021 09:54   Güncelleme : 25-08-2021 09:54

Hamas'tan Hz. İbrahim Camii için kıyama çağrı...

Hz. İbrahim Camii’nin karşı karşıya kaldığı işgale dikkat çeken HAMAS Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, tüm Müslümanlardan destek beklediklerini vurguladı.

Hamas'tan Hz. İbrahim Camii için kıyama çağrı...

HAMAS Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Hz. İbrahim Camii’nin karşı karşıya kaldığı işgale dikkat çekerek, tüm Müslümanlardan destek beklediklerini vurguladı.

Hz. İbrahim Camii’ne yönelik Yahudileştirme planı doğrultusunda atılan adımların eskilere dayandığını kaydeden Ebu Zuhri, “Hz. İbrahim Camii’ni tamamen Yahudileştirmek ve bunun sonucunda orada bir sinagog oluşturmak istiyorlar. Bu son adımlar da bu amacın bir parçasıdır. Yapılanlar meşru değildir ve asla kabul edilemez. Bu duruma karşı çıkmaktayız.” ifadelerini kullandı. Filistinliler olarak işgalcilerin adımlarına karşı durmaya devam edeceklerini dile getiren Ebu Zuhri, Hz. İbrahim Camii’nin Müslümanlara ait olduğunu ısrarla göstereceklerini kaydetti.

İsrail ile “normalleşmek” işgalcileri teşvik ediyor

Filistinliler olarak Hz. İbrahim Camii’nde bulunacaklarını ve azimle işgalci düşmana karşı duracaklarını belirten Sami Ebu Zuhri, camide namaz kılıp nöbet tutacaklarını söyledi. Batı Şeria’da işgalcilerle sürekli çatışmalar yaşandığını da sözlerine ekleyen Ebu Zuhri, varlıklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını dile getirdi. İsrail’in işlediği suçların uluslararası hukuka aykırı olduğunu da kaydeden HAMAS Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, işgalcilerle yapılan “normalleşme” anlaşmalarına da değindi. Ebu Zuhri, konuya ilişkin olarak, “İşgalciler savaş suçu işliyorlar, bu durum da işgalcilerin ne kadar ırkçı ve insanlık düşmanı olduğunu dünyaya göstermektedir. İşgalcilere karşı durmak bütün İslam ülkelerinin görevidir. İşgalcilerin yanında yer almak hiçbir şekilde Müslüman ülkelere yakışmaz. İşgalcilerle “normalleşmek”ten geri dönülmelidir. Bu yanlış bir yol. Bu anlaşmalar işgalcileri teşvik ediyor. Bu yoldan geri dönülmeli ve Filistin’in yanında yer alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“İşgalcilere karşı Müslüman ülkelerin hiçbir yaptırımı yok”

HAMAS Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, işgalcilerin işledikleri suçlar karşısında hiçbir yaptırım görmediğini, bu durumun da işgalci İsrail rejimini teşvik ettiğini vurguladı. “Normalleşme” adımlarının da böyle bir etkiye sahip olduğunu kaydeden Ebu Zurhi, uluslararası makamlardan ve İslam dünyasından İsrail’e karşı tavır beklediklerini söyledi. Ebu Zuhri, “İşgalcilere karşı hiçbir yaptırım ve ciddi bir tepki olmamakta. İsrail, ırkçı, eli kanlı bir oluşumdur, bütün insan haklarını hiçe saymaktadır. İsrail’in suç işlemekten başka bir şey yapmadığını görüyoruz. Bu nedenle işgalcilere karşı bütün varlığımızla durmaya devam edeceğiz. Uluslararası makamlardan ve İslam dünyasından da böyle bir tavır bekliyoruz” diye konuştu.

“Batı Şeria’da daha etkili bir direniş gösterilmesine dönük imkânlar var”

HAMAS Sözcüsü Zuhri, “Kudüs’ün Yahudileştirilmesi çalışmalarına cevaben ‘Kudüs’ün Kılıcı’ operasyonu başlamıştı. Batı Şeria için de benzer bir gelişme görebilir miyiz?” şeklindeki sorumuza da cevap verdi. ‘Kudüs’ün Kılıcı Operasyonu’nun önemine değinen Ebu Zuhri, işgalcilere karşı en uygun yolu izleme konusunu her zaman değerlendirmekte olduklarını söyledi. Filistin topraklarını savunma noktasında herhangi bir adım atmaktan hiçbir korkuları olmadığını kaydeden HAMAS Sözcüsü, Batı Şeria’daki direnişin devam ettirilmesinin de çok mühim olduğunu dile getirdi. Batı Şeria’nın önemli özellikleri olduğunu vurgulayan Ebu Zuhri, “İşgalcilerle temasın daha yakın olduğu bir yer. Daha etkili bir direniş gösterilmesine dönük imkânlar var. Bizim için önemli olan Batı Şeria’da işgalcilere karşı direnişin devam ettirilmesi. Toprağımız özgürleştirilinceye kadar bu devam edecek.” dedi.

“Amaçlarına ulaşırlarsa burada sinagog inşa edecekler”

Filistinli gazeteci-yazar Mohammed Abu Taqiya da, İsrail rejiminin Hz. İbrahim Camii’ne yönelik küstah adımlarına dair gazetemize konuştu. Abu Taqiya, işgalcilerin Batı Şeria’nın El Halil kentinde yer alan Hz. İbrahim Camii’nde yürürlüğe koyduğu projenin uzun bir süredir devam eden Yahudileştirme planlarının bir devamı olduğunu söyledi. Söz konusu projenin işgal devletinin sözde Savunma Bakanlığı tarafından yapıldığını kaydeden Mohammed Abu Taqiya, bu durumun projeye verilen önemi gösterdiğini kaydetti. İsrail rejiminin Hz. İbrahim Camii’ne yönelik projesiyle birlikte bölgede hâkimiyeti tamamen sağlamak istediğini aktaran Abu Taqiya, “Hz. İbrahim Camii’nde daha önce büyük bir katliam yaşanmıştı. Bu katliamın ardından Hz. İbrahim Camii zamansal ve mekânsal olarak bölündü. Bu projeyi tamamlamaya çalışıyorlar. Amaçlarına ulaşırlarsa Hz. İbrahim Camii’nin bulunduğu alanı Yahudileştirecek ve burada bir sinagog inşa edecekler. Hz. İbrahim Camii’nde asansör inşa edilmesiyle birlikte işgalciler için güvenli bir koridor açmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Filistinliler milyonlarca doları reddediyor”

Hz. İbrahim Camii’nin yanı sıra bölgedeki Filistinlilerin varlığının da hedef alındığını dile getiren Filistinli gazeteci, proje kapsamında civardaki birçok ev ve mahallenin de yıkılmasının hedeflendiğini kaydetti. Filistinlilerin işgalcilere karşı büyük bir mücadele verdiğini söyleyen Mohammed Abu Taqiya, küçücük dükkânların satılması karşılığında vaat edilen milyonlarca doların reddedildiğini belirtti.

“İslam dünyası bu tavrı ortaya koymalı”

Filistinli gazeteci-yazar Mohammed Abu Taqiya, İsrail rejiminin Hz. İbrahim Camii’ne yönelik yürürlüğe koyduğu küstah projenin uluslararası hukuka aykırı olduğuna da dikkat çekti. Uluslararası alanda İsrail’e karşı ses çıkmadığını ve böylece İsrail’in daha saldırgan bir politika izlediğini belirten Abu Taqiya, “Bu proje, uluslararası hukuka da karşıdır. Bu bölge tarihi bir bölge olarak değerlendiriliyor UNESCO tarafından. Tüm bunlara rağmen uluslararası alanda ses çıkmamakta ve İsrail böylece daha saldırgan bir politika izlemekte. Bütün dünya işgalcilere tepki göstermeli, işgalcileri durduracak adımlar atılmalı. Özellikle İslam dünyası bu tavrı ortaya koymalı” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

*************

Filistin’in Batı Şeria bölgesinde yer alan ve en kutsal dördüncü cami kabul edilen Hz. İbrahim Camii, büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Mabedin bulunduğu alanı tamamen Yahudileştirmek ve burada bir sinagog inşa etmek isteyen işgalci İsrail rejimi, baskınlarını kolaylaştırmak amacıyla Hz. İbrahim Camii’nde koridor, avlu ve asansör inşasını öngören projeye başladı. İşgalci rejim, yaklaşık altı ay sürmesi planlanan proje ile birlikte cami alanından yaklaşık üç yüz metrekareyi ele geçirmeyi de hedefliyor.

Filistin’in Batı Şeria bölgesinde yer alan Hz. İbrahim Camii, 25 Şubat 1994 tarihinde Baruch Goldstein isimli fanatik Yahudi’nin sabah namazını kılan Müslümanların üzerine ateş açması sonucu yirmi dokuz kişiyi şehit etmesinin ardından kapatılmış ve bir süre sonra tekrar açıldığında çoğu Yahudilere tahsis edilmiş bir şekilde ikiye bölünmüştü. Hazreti İbrahim (A.S.) ve eşinin kabirlerinin yanı sıra Hazreti İshak (A.S.), Hazreti Yakup (A.S.), Hazreti Yusuf (A.S.) ve eşlerinin mezarlarını da barındıran Hz. İbrahim Camii, Yahudileştirme planları kapsamında yeni bir tehlike ile karşı karşıya bulunuyor. İşgalci İsrail rejimi, Yahudi işgalcilerin baskınlarını kolaylaştırmak amacıyla Hz. İbrahim Camii’nde koridor, avlu ve asansör inşasını öngören projeye başladı. İşgalci İsrail rejimi, yaklaşık altı ay sürmesi planlanan proje ile birlikte cami alanından yaklaşık üç yüz metrekareyi ele geçirmeyi de hedefliyor.

“Müslümanlar, işgalci İsrail rejimine karşı harekete geçmeli”

İsrail rejimi, Hz. İbrahim Camii’ne asansör inşa etmekle birlikte Yahudi işgalcilerin gayrimeşru baskınlarını kolaylaştırmayı ve Filistinli Müslümanların burada namaz kılmasını engellemeyi amaçlarken Filistinliler söz konusu projeye şiddetle karşı çıkıyor. İsrail Savunma Bakanlığı tarafından ve sözde İsrail Sivil İdaresi’nin denetimi altında yürütülen projenin engellenmesi adına “İbrahim Camii Muhafızları” adı altında direniş grupları oluşturuldu. Filistin direnişinin önde gelen isimleri, Filistinlileri Hz. İbrahim Camii’nde namaz kılmaya ve Yahudi işgalcilerin baskınlarına karşı burada nöbet tutmaya davet ederken Filistinli âlimler de önemli açıklamalarda bulundu. İslami değerleri himaye etmenin bütün Müslümanların görevi olduğunu belirten âlimler, tüm Müslümanların işgalci İsrail rejimine karşı harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Batı şeria’da direnişi artırma çağrısı

Mekke’deki Mescid-i Haram, Medine’deki Mescid-i Nebevi ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan sonra en kutsal dördüncü cami kabul edilen Hz. İbrahim Camii, Müslümanlardan soyutlanmak ve Yahudileştirme projelerinin kurbanı haline getirilmek isteniyor. Hâlihazırda camide ibadet edenlere yönelik baskıcı ve keyfi tedbirler uygulandığı, giriş ve çıkış kapılarının kapatıldığı, ezan okunmasının engellendiği, Filistinlilerin askeri kontrol noktalarındaki geçişlerine izin verilmediği ve gözaltı operasyonlarının uygulandığı durumlara sık sık şahit olunurken İsrail’in son adımı bardağı taşıran damla oldu. Bu doğrultuda Filistin direnişi, İsrail rejiminin Hz. İbrahim Camii’ne yönelik küstah adımına sert tepki gösteriyor. İşgalci İsrail rejiminin adımlarını, “Filistinlilerin kutsallarına karşı bir saldırı” şeklinde nitelendiren direniş, Filistinlilerin bölgedeki direnişi artırması çağrısında bulunuyor.

Milli Gazete