DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-08-2021 05:39   Güncelleme : 25-08-2021 09:49

CIA Taliban gizli görüşmesi..

Amerikan istihbarat servisi CIA’nın başkanı William Burns’un Kabil’de Taliban siyasi büro başkanı ile gizli bir görüşme yaptığı bildirildi.

CIA Taliban gizli görüşmesi..

 Washington Post gazetesinin haberine göre Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü CIA’nın başkanı William Burns, pazartesi günü Afganistan’ın başkenti Kabil’e gizli bir ziyarette bulunarak Taliban Siyasi Büro Başkanı Molla Abdulgani Berader’le görüştü.

Haberde bu görüşmenin başkent Kabil’in Taliban kontrolüne geçmesinden sonra Joe Biden hükümetinden Taliban liderleriyle yaptığı en üst düzey görüşme olduğu vurgulandı.

Amerikan istihbarat servisi CIA’dan yapılan gizli görüşmeyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken görüşmede Amerikan güçlerinin 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan çekilmesi konusunun ele alındığının sanıldığı bildirildi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, pazartesi günü yaptığı basın toplantısında “Biden hükümetinin üst düzey yetkilileri neden Molla Berader’le görüşme yapmıyor?” şeklindeki bir soruya cevaben “Bizim Taliban’la görüşmelerimiz şu an Kabil havaalanında gerçekleşenlerle ilgili operasyonel ve taktiksel konulara odaklanmıştır” demişti.

Amerikan CBS televizyonu da konuyla ilgili haberinde CIA Başkanı William Burns ile Taliban Siyasi Büro Başkanı Abdulghani Beradar arasındaki görüşmenin, ABD ordusunun Amerikalıları ve Afgan müttefiklerini Kabil'den tahliyesini tamamlaması için son süre olan 31 Ağustos tarihine bir hafta kala yapıldığına dikkat çekti.

Haberde bir Beyaz Saray yetkilisinin “Pazartesi ve Salı günleri 24 saatlik bir süre içinde başkentten yaklaşık 21.600 kişinin tahliye edildiğini ve 37 askeri uçuşta 12.700 kişinin tahliye edildiğini söylediği” belirtildi.

Amerikalı bir savunma yetkilisi de ordunun salı günü Beyaz Saray'dan ABD'nin Afganistan'ı 31 Ağustos tarihine kadar terk edip etmeyeceği konusunda bir karar beklediğini söyledi.

CBS News’e açıklamada bulunan bir Taliban sözcüsü de tahliye operasyonlarını 31 Ağustos'tan sonraya uzatmanın ABD'nin geri çekilme taahhüdünün "ihlali" olacağını söyledi. Sözcü, "Cevap, liderliğimizin kararına bağlı" dedi.

YDH