DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-08-2021 09:40   Güncelleme : 27-08-2021 09:38

Taliban İran'dan ticaret amacıyla sınırları açık tutmasını istedi İran kabul etti... İran, Afganistan’a ihracata yeniden başladı..

İran'ın Afganistan'a birkaç gün önce benzin ve gazyağı ihracatına yeniden başladığı bildirildi.

Taliban İran'dan ticaret amacıyla sınırları açık tutmasını istedi İran kabul etti... İran, Afganistan’a ihracata yeniden başladı..

Dünya ABD’nin askerlerini ülkeden çekmesiyle Afganistan’da kurulan Taliban hakimiyetini izlerken ardı ardına sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor...

Afganistan'da işleyen bir devlet teşkilatının olmaması sorunları da beraberinde getiriyor. Günlerdir boş olan devlet dairelerinin yanı sıra yakıt sıkıntısı da ülkede baş göstermeye başladı. 

Türki Cumhuriyetlerin şu anda sınırlardan herhangi bir geçişe müdahale etmediği ülkenin sınır komşusu Pakistan’ın da ABD ile işbirliği yapması ticari olarak Taliban’ı zor durumda bırakıyor. 

Fakat bu konuda Taliban’ın da ilk politik hamlesi geldi. 

İran medyasında yer alan haberlere göre İran Petrol, Doğalgaz ve Petrokimya Ürünleri İhracatçıları Birliği'nden bir açıklama yapıldı. 

Bugün yapılan açıklamada Taliban’ın ithal İran yakıtına uygulanan gümrük vergilerini yüzde 70 oranında indirmesi üzerine ticaret başladı ve Türkiye’nin sınır komşusu olan ülke, ticari olarak resmen Taliban’ı ticari olarak tanıyan ilk ülke olmuş oldu. 

Açıklamada Afganistan'a birkaç gün önce benzin ve gazyağı ihracatına yeniden başladığı bildirildi.

Taliban ülkede yaşanan enflasyon zıplaması nedeniyle, fiyat artışını dizginlemek için İran'dan ticaret amacıyla sınırları açık tutmasını istemişti. 

İran ise bu talebi kabul ederek Taliban’ı büyük bir sıkıntıdan kurtarmış oldu.

Hürseda haber