GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-08-2021 09:37   Güncelleme : 24-08-2021 09:37

AGD, Bosna şehidi Selami Yurdan’ı andı..

Bosna şehidi Selami Yurdan, memleketi Bitlis’te AGD’nin düzenlediği programla anıldı…

AGD, Bosna şehidi Selami Yurdan’ı andı..

Anadolu Gençlik Derneği, vefatının 29’uncu yıldönümünde Bosna şehidi Selami Yurdan’ı bir programla andı. Bitlis şubesi tarafından düzenlenen ve şehidin ağabeylerinin de katıldığı programda Selami Yurdan için dualar okundu, şehadet aşkı anlatıldı.

Bosna’da yaşanan insanlık dramına dur demek için Bosnalılar ile birlikte Sırplara karşı savaşan Selami Yurdan’ın şehadetinin üzerinden 29 yıl geçti. ‘Bosna şehidi’ olarak bilinen Selami Yurdan için Anadolu Gençlik Derneği tarafından bir program düzenlendi.

Memleketi Bitlis’te düzenlenen programda şehit Selami Yurdan dualarla anıldı. Şehid Selami Yurdan’ın abisi Recai Yurdan ve Hayati Yurdan da programa katıldı.

AGD Bitlis Şube Başkanı Abdulrahim Doğru, programda yaptığı konuşmasında, şehadetin önemine değindi. Doğru, Bosna’nın ümmetin izzet ve onuru olduğu hatırlatmasında bulunarak, şehit Selami Yurdan’ın anısının Müslüman gençler için önemli bir miras olduğunu ifade etti. 

Doğru, “Feyzullah el-Ensari hazretleri, Abdurrahman Gazi hazretleri Medine’den kalkıp buralara kadar Müslümanlara yardım etmek için gelmişse aynı şekilde de şehit Selami Yurdan da buradan kalkıp Bosna’daki mazlumlara yardım etmek için oraya gitmiştir ve Bosna Hersek’te Türkiye’den giden ilk şehit olmuştur. Bizden önceki Müslümanların üstün gayretleri, heyecanlı duruşları olmasaydı Bosna bugün işgal edilmiş bir yer olacaktı.  Eğer biz de bugün İslam dini için gerekli gayretler ortaya koymaz, iyiliğin ve hakkın hakimiyeti için üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmezsek bizden sonraki nesillere iyi bir miras bırakmış olamayız” dedi.

Milli Gazete