DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-08-2021 15:14   Güncelleme : 19-08-2021 15:14

Nasrallah: Afganistan ABD için Vietnam oldu. İran petrolünün ilk gemisi birkaç saat içinde Lübnan'da olacak

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, İran petrolünü taşıyan bir dizi geminin ilkinin birkaç saat içinde Lübnan'a doğru yola çıkacağını duyurdu.

Nasrallah: Afganistan ABD için Vietnam oldu. İran petrolünün ilk gemisi birkaç saat içinde Lübnan'da olacak

Lübnan Hizbullah hareketinin lideri Hasan Nasrallah, ABD'nin çekilmesiyle Taliban'ın kontrolüne giren Afganistan'daki gelişmelerin, ABD'nin "yarı Tanrı olduğu efsanesini yıktığını söyledi.

Sputnik International'ın aktardığına göre bölgede yaşananların, Ortadoğu halklarının anlaması gereken "küresel yansımaları" olacağını söyleyen Nasrallah, şöyle konuştu:

(Afganistan'dan gelen) görüntüler, Vietnam'daki Saygon (ABD büyükelçiliği çalışanlarının helikopterle tahliye edildiği 1975'teki Saygon'un düşüşü) sahneleriyle tamamen aynı. Bunlar birer fotokopi. (ABD Başkanı) Biden'ı, Dışişleri Bakanı'nı Ulusal Güvenlik Danışmanı'nı dinleyin. Çünkü şimdi yaşananları, Amerikan halkına açıklamaları gerekiyor. ABD'liler, Afganistan'daki küçük düşürücü geri çekilmeden dolayı şaşkına döndü. (ABD yetkilileri) NATO'nun Afganistan'daki stratejik yenilgisini ve başarısızlığını anlamamızı gerçekten sağlayabilir.

Biden yönetiminin Afgan hükümetinin düşüşünün beklediklerinden daha hızlı gerçekleştiği yönündeki açıklamalarına dikkat çeken Nasrallah, bunun "ABD'nın yarı Tanrı olduğu, her şeyi gördüğü ve istediğini yapabileceği" algısının sadece bir efsane olduğunu gösterdiğini söyledi:

Hayır. Bölgede gördüğünüz Amerika cahil ve aciz. Aynı hataları tekrarlamaya devam ediyorlar. Aynı yanlış uygulamaları tekrar tekrar yapmaya devam ediyorlar.

Hizbullah lideri, ABD'nin Afganistan'da milyarlarca dolar harcadığını ancak ülkeyi "eli boş" terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı:

ABD'liler hiçbir şeyleri olmadan gitti. Aşağılanmış şekilde ve utanç içinde ülkeden ayrıldı. Hem kendi basınında hem de uluslararası basında bu bir başarısızlık, cehalet ve aptallık örneği.

Nasrallah, ABD Başkanı Biden'ın "Afgan güçlerinin kendileri için savaşmaya gönüllü olmadıkları bir yerde siz savaşamazsınız ve savaşmamalısınız" sözleriniyse şöyle değerlendirdi:

Amerikalılar Afganistan'dan ekipmanını ve hatta köpeklerini çıkardı ancak kendileriyle çalışanları tahliye etmedi. Biden, herhangi birisi için savaşmanın ABD'lilerin görevi olmadığını söyledi. Bu, kendileri adına savaşması için Biden'ı bekleyenlere bir mesaj.

"Gelişmeleri en yakından izleyen ve bundan bir sonuç çıkaran kişiler İsrailliler" diyen Nasrallah, İsrail'in de yaşananlardan ders alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Rast haber'de yer alan habere göre Nasrallah, "İran'dan yola çıkacak ilk gemimizin tüm hazırlıklarını tamamladığını ve saatler içinde yola çıkacağını duyurmak isterim" dedi. Nasrallah, birinci geminin öncelikli olması nedeniyle dizel taşıyacağını da sözlerine ekledi.

Nasrallah, bu gemiyi daha fazla petrol taşıyan diğer gemilerin izleyeceğine söz verdi ve işgal rejimi İsral'i ve ABD'yi "İran gemisi yola çıktığı andan itibaren  burayı Lübnan toprakları olarak kabul edeceği" konusunda uyardı:

‘’Önümüzde birçok zorluk var ama burada beyan ederim ki bu gemiler hareket ettikleri andan itibaren Lübnan toprağı olarak kabul ediliyorlar. İlk gemi dizel taşıyor çünkü daha önceliğe sahip, Allah'ın izniyle bu gemiler Lübnan'a sağ salim varacaklar. Bu milletimizin haysiyetine bağlı olduğu için meydan okunacak; Artık uzun kuyruklarda insanlara yakıt ikmali yapmamıza izin verilmiyor, bize karşı ekonomik savaş başlatan birileri bunu bize dayattı. İslam İnkılabı'nın Dini Lideri Ayetullah Hamaney ve Ayetullah Reisi'ye teşekkür ediyorum.’’