GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-08-2021 17:59   Güncelleme : 18-08-2021 17:59

Prof Şahin; 2022'de bütün insanların aşılanmasını umuyorum

Prof Şahin; 2022'de bütün insanların aşılanmasını umuyorum

Prof Şahin; 2022'de bütün insanların aşılanmasını umuyorum

COVID-19'a karşı aşıyı bulan BioNTech’in kurucu ortağı prof Uğur Şahin, aşıların covid-19'un yeni varyantlarına karşı da etkisini arttırmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Peyğamberimize atfen kurulan Mustafa (bilim ve teknoloji) vakfı 2019 yılı ödülü sahibi de olan prof Uğur Şahin, Mustafa Vakfının online düzenlenen konferansına, videokonferans olarak katılarak yaptığı açıklamada, Corona aşılarının muhafaza edilmesi ve kullanım sürelerinin uzatılması yönünde de çalışmalarını arttırdıklarını söyledi. Üretilen mevcut aşıların 18 derecede ve 4 hafta sürede kullanılması gerektiğine işaret eden Prof Şahin aşıların 2 ila 8 derecede korunması ve 3 ila 6 ay sürede kullanılması yönünde formüller üzerinde çalışıyoruz diye konuştu.

Mustafa Vakfı tarafından organize edilen konferansda konuşan prof Şahin, Covid 19'a karşı geliştirdikleri aşının, mRNA haberci aşı sistemiyle DNA hücreleri dikkate alınarak vücudda nanopartiküller ve kanser tömor'lü hastaların, hasta hücerlerine bir dizi kodlama bilgiler aktarma çalışmalarında belli bir aşamaya geldiklerini fakat bu çalışmalarda olumlu ilerleme kaydedilirken ortaya çıkan Covid 19 virüsüne karşı mücadeleye yoğunlaştıklarını hatırlattı.

Antikor üretimi için Antijen hücreleriyle birleşen hücreler mRNA üretimine başladığını ve bağışıklı sistemini korumaya geçtiğini belirten prof Şahin 20 yıldır mRNA sistemi ve tedavi yöntemleri üzerine çalışmalar yaptık, çalışmalarımızda antijen sağlayan hücrelere ulaştık bu hücrelerin değişmi iyileştirilmesi yönünde mRNA sistemini kullandık. klinik çalışmalarında bağışkılık sisteminin güçlendiren önemli cellT hücrelerine yardımcı olduğu ve 72 saat içinde etkisini gösterdiğini gördük diye konuştu.

mRNA aşılarının geliştirilmesi aşaması ve doktorların kullanıma sunmak amacıyla yürütülen çalışmalara işaret eden Prof Uğur Şahin, kanser hastalıkları ve tömor tedavileri konusunda muhtelif araştırma yaptık, makaleler yayınladık. yaptığımz mRNA sistemi aşılarla antikor üretimi yapan aşıların klinik çalışmalarında 13 hastaya 8 hafta süren tedaviler uygulandı. ve olumlu sonuçlar alındı. bazı hastalarda antikor üretimi ve bağışıklığı güçlendirdiğini gördük diye konuştu.

Prof Uğur Şahin Covid 19'un artaya çıkması ve mücadele sürecine de işaretle, 2019 yılında Covid 19'un ortaya çıkması dünyayı etkisi altına alan virüsün tehlikelerini dikkate alarak çalışmalarımızı, Corona'ya karşı mücadeleye yoğunlaştırdık. mRNA sistemiyle Corona hastalarının da iyileşebileceğini gördük. çalışmalarımz büyük bir özveri ve çaba gerketiriyordu. T hücrelerinin, antikor üretimi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekiyordu. yaşlı hastalar ve küçük dozda yapılan aşılarda bile mRNA sisteminin etkili olduğunu gördük. mRNA sistemi, virüsü zayıflatıyor, bağışıklığı güçlendiriyor. Covid 19'un yeni varyantlarına karşı da etkili olabiliyor diye konuştu.

mevcut şartlarda Corona'nın yeni versiyonlarına karşı aşı geliştirmeye çalıştıklarını belirten prof Şahin, BioNtech şirketinin araştırma, techil ve üretim aşamalarında yüzlerce çalışanıyla tıb tarihinde de kısa sayılacak bir sürede, Covid 19 virüsünün çıktığı zaman yüzlerce soruya cevab olacak sonuçlar elde ettik. Corona karşı mücadelede etkili olan aşıyı bulduk diye konuştu

Aşının üretim ve kullanımı konusuna da işaret eden Prof Şahin; aşının üretim aşamasında aşının nasıl muhafaza edileceğine dair çalışmalarımız da vardı. o zaman 18 derecede muhafaza edilmesi ve 4 hafta gibi kısa sürede de kullanılması gerekiyordu. şimdi aşının hem muhafaza edilecek 18 derecenin daha fazla düşürülmesi ve hem de kullanım süresinin uzatılması için çalışmalar yaptık. aşının 2 ila 8 derecede kullanım süresini de 3 ila 6 gibi bir süreye çıkardık. Bu konuda da formüllerin onaylanmasını bekliyoruz

Mustafa Vakfının düzenlendiği konferansda videokonferans ile konuşan prof Şahin kendisine yöneltilen iki doz aşı vurlan kişilere güçlendirici aşıların yapılıp yapılmaması yönündeki soruya ise, "güçlendirici aşılar bana göre yararlıdır. sadece corona aşısı için değil bütün aşılarda da güçlendirici kullanmak ve bağışıklık sistemine güçlendirmek yararlıdır. bu alanda çok sayıda araştırma yapıldı. makaleler yayınlandı " diye cevab verdi. Şahin ayrıca, 2022 yılında bütün insanların aşı olamasını ümit eddiğini belirtti.