DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-08-2021 08:01   Güncelleme : 12-08-2021 08:01

Suudi Arabistan saltanat rejiminde darbe korkusu..

Suudi Arabistan saltanat rejiminde darbe korkusu..

Suudi Arabistan’ın eski veliahdı Muhammed bin Naif’e yakın güvenlik yetkililerinin tutuklandığı bildirildi.

 Saudi Leaks adlı sitenin haberine göre Suudi Arabistan’ın Muhammed bin Salman’dan önceki veliahdı Muhammed bin Naif’e yakın güvenlik mensuplarına yönelik geniş çaplı bir tutuklama kampanyası başlatıldı.

Haberde tutuklamaların daha çok içişleri bakanlığı personeline yönelik olduğu bildirildi. Muhammed bin Naif, Kral Salman tarafından azledilmeden önce içişleri bakanlığı görevinde bulunuyordu.

Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman’ın amcasının oğlu olan önceki veliaht ve içişleri bakanı Muhammed bin Naif’e bağlı güvenlik yetkililerinin darbe yapmasından endişelendiği öne sürüldü.

Saudi Leaks sitesine açıklamada bulunan kaynaklar, Suudi Arabistan Denetleme ve Yolsuzlukla Mücadele Kurumunun 207 kişinin çeşitli yolsuzluk suçlamalarından dolayı tutuklandıklarına dair açıklamasının gerçeği yansıtmadığını, bu şahısların tamamının Muhammed bin Naif’e yakınlıkları sebebiyle tutuklandıklarını söyledi.

 Suudi Arabistan Denetleme ve yolsuzlukla Mücadele Kurumu Başkanı Mazin el-Kahmus, Muhammed bin Salman’ın savunma bakanlığına mensup subayların yolsuzluk sebebiyle tutuklanmasından haberdar olduğunu söylemişti.

Suudi rejimi muhalifleri geçtiğimiz nisan ayında güvenlik güçlerinin eski Veliaht Muhammed bin Naif yanlısı onlarca sosyal medya kullanıcısını tutukladığını bildirmişti.

Suudi rejimindeki tutuklamalara dair haberleri paylaşan Mu’takili er-Re’y adlı Twitter hesabı, söz konusu şahısların Muhammed bin Naif’in resimlerini paylaştıkları için tutuklandığını bildirdi.

Kral Salman, yeğeni olan Muhammed bin Naif’i, 2017’de veliahtlıktan azletmiş ve yerine kendi oğlu Muhammed bin Salman’ı tayin etmişti. Muhammed bin Naif, 2020 yılının mart ayında da amcası Ahmed bin Abzulaziz ile birlikte ihanet suçlamasıyla hapsedilmişti.

İngiliz Times gazetesi, kısa bir süre önce Muhammed bin Naif’in çölün ortasındaki bir cezaevinde işkence gördüğünü ve bastonsuz yürüyemeyecek durumda olduğunu ve 36 kilo kaybettiğini öne sürmüştü.

YDH