GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 10:26   Güncelleme : 06-08-2021 10:26

Yüksek Askeri Şura kararları ile: Ergenekon davalarından beraat eden bir çok Subay, bugün General rütbesinde..

Yüksek Askeri Şura'da Yapılan atamalardan en dikkat çekeni ise orduya astsubay olan giren ve generalliğe kadar yükselen Orhan Gürdal oldu.

Yüksek Askeri Şura kararları ile: Ergenekon davalarından beraat eden bir çok Subay, bugün General rütbesinde..

YAŞ toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Erdoğan tarafından onaylanan YAŞ kararları kapsamında, daha önce darbe soruşturmalarında ismi geçen bazı subaylar generalliğe yükseltilirken, şaibeli bir çok general ve albayın da rütbesi yükseltildi.

Korgeneralliğe terfi eden Tümgeneral Levent Ergün, bu seneki YAŞ kararlarının dikkat çeken isimleri arasında yer aldı. Önce Balyoz davasında mahkum edilen, daha sonra beraatine hükmedilmesinin ardından 2015'teki YAŞ'ta generalliğe terfi eden Ergün, Nusaybin'de PKK'nin kazdığı çukurların ardından başlatılan operasyonlarda görev almıştı.

Ergenekon davalarından hüküm giydikten sonra beraat eden isimlerden bir diğeri de, Tümgeneralliğe birinci sıradan terfi eden Tuğgeneral İlkay Altındağ oldu. Özellikle Libya'daki görevleriyle dikkati çeken bordo bereli Altındağ, Suriye'nin kuzeyindeki PKK/YPG hedeflerine yönelik harekatlarda da önemli görevler aldı.

Terfi eden isimlerin arasında Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri de yer aldı. Söz konusu isimler önceki yıllarda orgeneral rütbesiyle yerine getirilen görevleri korgeneral olarak yürütüyordu.

TSK'nin yoğun döneminde Genelkurmay Karargahı'nda Genel Sekreter olarak görev yapan Tuğgeneral Fedai Ünsal da bir üst rütbeye terfi eden isimler arasında yer aldı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığında albay rütbesiyle tugay komutanlığı görevini yerine getiren isimlerin birçoğu generalliğe terfi ederken, söz konusu isimler arasında özellikle terörle mücadele harekatlarında görev alan komando tugaylarının komutanları da yer aldı.

Özbal, en uzun süre görev yapan isimler arasında

YAŞ kararları kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın görev süresi bir sene uzatıldı.

Koramiral rütbesiyle 2017'de 26'ncı Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak atanan Özbal, 2018'de oramiralliğe terfi etmişti. Özbal, görev süresinin uzatılmasıyla en uzun süre Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yapacak üçüncü isim oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Güney Deniz Saha Komutanı Tümamiral Kadir Yıldız bir üst rütbeye terfi ederken "Mavi Vatan"ın korunmasındaki başarılı görevleri yerine getiren komutanlığın Harekat Başkanı Hasan Özyurt da tümamiralliğe terfi ettirildi. Özyurt'un yanı sıra bu sene tuğamiralliğe yükseltilen Deniz Kurmay Albay Mevlüt Savaş Bilican da Ergenekon davası sanıkları arasında yer alıyordu.

Öte yandan, kamuoyuna "sarıklı amiral" olarak yansıyan ve bunun ardından görevden alınan Tuğamiral Mehmet Sarı, YAŞ kararları kapsamında emekliye sevk edildi.

"Yuvaya dönüş"ten generalliğe

Hava Kuvvetleri Komutanlığında bu yılki şura kararları kapsamında tümgeneralliğe terfi ettirilen tek isim Orhan Gürdal oldu. Astsubay kökenli Gürdal subaylığa geçiş yapmış, başarıları dolayısıyla 2018 yılında tuğgeneralliğe terfi ettirilmişti. Gürdal'ın, bu seneki terfisiyle TSK'de tümgeneralliğe yükseltilen astsubay kökenli ilk isim olduğu ifade edildi.

FETÖ baskıları sonucu TSK'den ayrılan, sonrasında "yuvaya dönüş" kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığına dönen isimlerden Ertan Uzun, Cihangir Yay, Selahattin Akalp, Vedat Öncel, Önder Şensöz ve Ömer Nafiz Gülmezoğlu, tuğgeneralliğe terfi eden albaylar olarak dikkati çekti.

Doğruhaber