DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-08-2021 09:53   Güncelleme : 05-08-2021 10:03

Lübnan'da ırkçı saldırgan rejim İsrail ile direniş güçleri arasında karşılıklı saldırlar...

Irkçı İsrail rejimine ait savaş uçaklarının Lübnan’ın güneyindeki bazı bölgeleri bombaladığı bildirildi.

Lübnan'da ırkçı saldırgan rejim İsrail ile direniş güçleri arasında karşılıklı saldırlar...

Hizbullah’ın yayın organı el-Menar televizyonunun muhabiri Ali Şuayb, Twiteter'daki kişisel hesabından yaptığı açıklamada ırkçı İsrail rejimi uçaklarının Lübnan'ın güneyindeki el-Ayşiye beldesinde bulunan Dımeşkiye bölgesini havadan karaya füzelerle vurduğunu bildirdi.

Yediot Ahronot gazetesi, İsrail uçaklarının saldırısından 4 saat kadar önceki haberinde ırkçı İsrail rejimi ordusunun Hamas’a bağlı Filistinli bir grubun Çarşamba günü yaptığı roket saldırısına daha sert bir karşılık vermek istediğini; ancak Lübnan’daki istikrarsızlıktan çekindiğini bildirdi.

Haberde ırkçı rejim ordusunun roket saldırısından sonra Lübnan’a 100’den fazla top atışıyla karşılık verdiğini ve bir hava saldırısının da gündemde olduğunu bildirdi.

Yediot Ahronot gazetesi, İsrail rejiminin Çarşamba günü Kiryat Şimona’ya yapılan roket saldırısını Hamas’a bağlı bir Filistinli grubun yaptığına inandığını belirterek bu saldırının son üç ayda Lübnan’dan yapılan beşinci saldırı olduğu vurguladı. 

Olayın ardından İsrail rejimi yetkililerinin “Lübnan topraklarında Sünni militanlara önleyici saldırılar başlatıp başlatmama” konusunu tartıştığını belirten Yediot Ahronot, rejim yetkililerinin böylesi bir saldırının Hizbullah'ın askeri karşılık vermesine yol açabileceği üzerinde durduğunu yazdı.

Jerusalem Post gazetesi de İsrail rejimi ordusuna ait savaş uçaklarının Güney Lübnan’dan Çarşamba günü Kiryat Şimona’ya roket atılan yerleri vurduğunu bildirdi.

Haberde, İsrail rejimi ordu sözcüsünün Güney Lübnan’a hava saldırısı yapıldığını doğruladığı bildirildi.

Hizbullah’ın yayın organı el-Menar televizyonu da Lübnan güvenlik yetkililerinden naklen bugün yerel saatle 24.40’ta İsrail rejimine ait savaş uçaklarının Güney Lübnan’ın Dımeşkiye bölgesine iki saldırı yaptığını bildirdi.

İsrail rejimi ordusu, çarşamba günü Güney Lübnan'dan yapılan roket saldırısından bu tür saldırıları önleyemeyen Lübnan hükümetini sorumlu tuttuklarını açıklamıştı. 

YDH