GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-08-2021 06:58   Güncelleme : 01-08-2021 06:58

Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili gözaltı sayısı 13'e yükseldi, Adalet Bakanı: Etnik bir temele dayanmadığı konusunda tespitler var

Adalet Bakanı Gül'den Konya'daki saldırıya ilişkin açıklama: İlk bulgulara göre etnik bir temele dayanmadığı konusunda tespitler var

Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili gözaltı sayısı 13'e yükseldi, Adalet Bakanı: Etnik bir temele dayanmadığı konusunda tespitler var

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, Meram'da aynı aileden 7 kişinin katledildiği silahlı saldırıyla ilgili gözaltı sayısının 13 olduğunu açıkladı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Meram ilçesinde dün 7 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgisi olduğu düşünülen 10 kişinin gözaltına alındığı anımsatıldı.

Açıklamada, yürütülen soruşturmada gelinen aşamada, halen firari olan şüphelinin ailesinden 3 kişinin daha gözaltına alınması ile toplam gözaltı sayısının 13 olduğu kaydedildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Konya'da aynı aileden 7 kişinin öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada "İlk bulgulara göre bu konunun etnik bir temele dayanmadığı konusunda tespitleri var" dedi. 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Konya'da 7 kişinin öldürülmesi olayına ilişkin taziye ziyaretine gitti. 

Bakan Gül, burada yaptığı açıklamada, "Ailenin acısını paylaşmak üzere buradayız. Ailenin acısı bizim acımızdır. Cenaze bizim cenazemizdir. İnanıyoruz ki fail bu anlamda yakalanacak, adalete teslim olacaktır, olay tüm yönleriyle ortaya çıkacaktır" ifadelerini kullandı.

Gül, şunları kaydetti:

"Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Olay anından itibaren Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çalışma başlatıldı. Tüm deliller çerçevesinde bir failin yakalanmasına yönelik talimat verildi. Emniyet teşkilatımız yoğun bir şekilde bu kişinin yakalanmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından konuyla ilgili soruşturmayla ilgili ihtiyaç duyduğu 13 kişiyle ilgili gözaltı kararı verdi. Millet olarak beklentimiz olayın bütün açıklığı ile ortaya çıkması, adaletin gecikmeksizin tecelli etmesidir. Ailenin acısını paylaşmak üzere buradayız. Ailenin acısı bizim acımızdır. Cenaze bizim cenazemizdir. İnanıyoruz ki fail bu anlamda yakalanacak, adalete teslim olacaktır, olay tüm yönleriyle ortaya çıkacaktır. Her aşama milletimizle paylaşılacaktır.

Hiç kimse birliğimizi bozamayacak, hiç kimsenin yaptığı yanında kâr kalmayacaktır, cezasını çekecektir. Bizler de sonuna kadar takipçisi olacağız. Tekrar başımız sağ olsun. Milletimizin birliğini, beraberliğini bozmaya yönelik hiç bir dezenformasyona kapılınmamasını ifade etmek isterim. Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın. Ailemize, Konyamıza başsağlığı diliyorum. Yalan bilgi soruşturmanın selametini engelleyecek dezonformasyona yönelik soruşturma başlatıldığını açıkladı savcılık. Bu konuyla ilgili açıklama yapılacak."

t24