DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-07-2021 16:38   Güncelleme : 08-08-2021 22:21

Nijerya'da Şeyh Zakzaki beraat etti, Süheyla Zakzaki: "Babamın tutukluluğunun asıl sebebi, halkın onu desteklemesiydi

Nijerya'da Şeyh Zakzaki beraat etti, Süheyla Zakzaki:

Nijerya İslami Hareketi’nin anti-siyonist ve anti-emperyalist lideri Şeyh Zakzaki, yaklaşık 6 senedir hapis yattığı cezaevinden mahkeme kararıyla serbest bırakılacak.

Nijerya’nın İsrail yanlısı rejimi, Zakzaki’nin faaliyetlerinden rahatsız olmuş, Nijerya İslami Hareketi’nin karargahına düzenlediği saldırıda aralarında Zakzaki’nin çocuklarının da olduğu birçok Müslüman’ı şehit etmişti.

Mehr haber ajansı muhabiri bu bağlamda Nijerya İslami Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin kızı Süheyla Zakzaki ile görüştü.

Dünya medyasının ve sahte insan hakları savunucularının sessizliğinde Şeyh Zakzaki'nin davası önceki davalar gibi sonuçsuz sona ermişti. Ailesi Şeyh Zakzaki'nin geçmiş mahkemelerde beraat edeceğini düşünürken, Nijerya hükümetinin komplo ve sabotajları nedeniyle duruşması dünkü gerçekleşen duruşmaya kadar ertelendi.

Süheyla Zakzaki, babası Şeyh Zakzaki ve annesinin son fiziksel durumu hakkında sorulan soruya şu cevabı verdi: "Aralık 2015'teki Nijerya ordusu saldırısı sırasında, annem ve babamın ikisi de birkaç kez vuruldu. Babam bir gözünü kaybetti ve diğer gözü ağır hasar gördü. Bu, görüşünü o kadar zayıf hale getirdi ki, şimdi okumak için bir büyüteç kadar gözlüğe ihtiyacı var. Ayrıca, Nijerya polisi tarafından gözaltında tutulduğu sırada iki felç geçirdi. Kendisine çeşitli tıbbi testler yapan doktorlara göre, Şeyh Zakzaki'nin kanında, sol kafasında ve ellerinde kalan birkaç mermi parçasının sonucu olarak kurşun ve kadmiyum zehirlenmesi belirtileri var."

Süheyla Zakzaki, açıklamasını şöyle sürdürdü: "En az beş kez vurulan ve periyodik olarak karnındaki uzun zaman önce çıkarılması gereken büyük mermi parçaları nedeniyle annem korkunç ağrılar çekiyor. Ayrıca ileri derecede osteoartritten (eklem kireçlenmesi) muzdarip ve en az üç yıl önce diz protezi ameliyatı olmak zorunda kaldı. Nijerya polisi tarafından tedavi edilmediği için her iki dizi de ciddi şekilde hasar gördü ve tahrip oldu. Hatta çoğu zaman tekerlekli sandalye kullanmalarına rağmen hala kendi ayakları üzerinde durabilmesi bir mucizedir. Annem Ocak ayında ise Covid-19 virüsü ile enfekte oldu."

Şeyh Zakzaki'nin kızı, babasının ve annesinin serbest bırakılmamasının asıl sebebini ise şöyle açıklıyor: "Annem ve babamın gözaltına alındığı yıllar, özellikle çeşitli kurumlar tarafından birçok kez hapsedilen babam başta olmak üzere İslami Hareket'in ilk saldırıya uğraması değildi. Bunun temel nedeni, halkın Şeyh Zakzaki'yi desteklemesidir. Bu desteği, hatta babamın halkın İslami durumunu iyileştirmek istemesini bile tehdit görüyorlar."

Rast Haber