DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-07-2021 16:36   Güncelleme : 29-07-2021 16:36

Irak’ta ABD konvoylarına saldırılar arttı..

Bugün Irak’ta Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyona ait askeri lojistik konvoylarına dört ayrı saldırı yapıldı.

Irak’ta ABD konvoylarına saldırılar arttı..

Iraklı direniş gruplarına yakınlığıyla bilinen Sabereen News telegram kanalı, Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyona ait askeri lojistik konvoylarına bugün yapılan ilk saldırının Divaniye kentinde ikincinin de Babil’de olduğunu bildirdi.

Haberde Irak’ın güneyindeki Nasıriye kentinde de Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyona ait iki konvoyun saldırıya uğradığı bildirildi.

Bugün sabah saatlerinde de başkent Bağdat’taki ‘Yeşil Bölge’de Amerikan elçiliğinin yakınındaki Üçüncü Tevhid üssüne iki roket saldırısı yapıldı.

Haberde üsteki Amerikan hava savunma sistemlerinin roketlere karşı koymakta başarısız olduğu ve saldırı sırasında sirenlerin de devreye girmediği bildirildi.

Irak’ın Şafak News haber ajansı, bu yılın başından beri Irak’ta Amerikan askerlerinin bulunduğu üslere 50’den fazla saldırı yapıldığını; askeri lojistik konvoylarının ise düzenli olarak saldırıya uğradığını bildirdi.

Amerika’nın bu yıl sonuna kadar Irak’taki muharip güçlerini çekeceğini ve Amerikan güçlerinin görev tanımını danışmanlık olarak değiştireceğini açıklaması, Iraklı direniş grupları tarafından bir aldatmaca olarak nitelendi.

Irak Direnişi Koordinasyon Komitesi, dün yayımladığı açıklamada, Amerika’nın Irak’taki güçlerinin görev tanımını değiştirmesinin kendilerinin tavrında bir değişiklik yaratmayacağını; Amerikan güçleri Irak’tan tamamen çekilmedikçe eylemlerinin süreceğini açıklamıştı.