DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-07-2021 16:17   Güncelleme : 26-07-2021 16:17

Mısır, Hizbullah ve İran’la ilişkileri iyileştirmek mi istiyor?

Haber kaynakları, Kahire'nin yakın zamanda Hizbullah ile temas kurduğunu ve Gazze, Lübnan’ın iç krizi ve İran ile ilişkilerin iyileştirilmesi konularının iki taraf arasında görüşülen konular arasında olduğunu iddia etti.

Mısır, Hizbullah ve İran’la ilişkileri iyileştirmek mi istiyor?

Mısırlı bir kaynak şu ifadelerde bulundu: ‘Bölgesel birçok değişiklik, Kahire'nin gelecekte çeşitli roller oynama girişimi ve uluslararası denklemde etki ve başarı arayışı nedeniyle, bu ülkenin kamu istihbarat yetkilileri son zamanlarda Lübnan Hizbullahı ile gizli iletişim kanallarını harekete geçirdi.

Londra merkezli el-Arabi el-Cedid Gazetesi 25 Temmuz Pazar günü Mısırlı özel kaynaklarından naklen şunları yazdı: ‘Mısır istihbarat servisindeki Lübnan dosyalarının sorumluları son zamanlarda Lübnan Hizbullahı ile gizli iletişim kanallarını etkinleştirdi ve nihayet bir süre sonra bu servisten üst düzey bir yetkili, başta Gazze Şeridi'ndeki durum olmak üzere birçok önemli ortak konuda arabuluculuk yapmak için Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Yardımcısı Naim Kasım ile temasa geçti ve bu görüşmede, Suriye krizini ve Hizbullah'ın Suriye rejiminin yanında oynadığı rolü, şiddetli krizin ardından Lübnan'daki durumu ve hükümet kurulamaması konusunu ele aldılar.’

Bu gazete daha önce de Kahire'nin dış politikasına yönelik yeni yaklaşımına değinerek şunları yazmıştı: ‘Mısır dış politikasının yeni planlayıcıları, bu politikada yeni bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini, dolayısıyla Mısır'ın ilişkilerinin ve çıkarlarının anahtarının hiçbir ilişkinin ne düzeyde olursa olsun başka bir ülkeye bırakılmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Mısırlı politika belirleyiciler bölgede her türlü ilişkiyi Mısır'ın çıkarı için kullanmalı ve Kahire için en büyük çıkarın peşinde olmalıdır.’

Gazze Şeridi ve Lübnan krizi

El-Arabi el-Cedid'in haberinde şu ifadeler yer aldı: ‘Mısırlı yetkililer ile Lübnan Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı arasındaki son temasların çoğu, Gazze Şeridi'ndeki ateşkes ve Lübnan'daki iç krizle ilgilidir. Mısırlı yetkililer, Hizbullah liderlerini Gazze'deki durum üzerinde koordine olmaya ve mevcut durumu tırmandırmaya değil, Mısır'ın buradaki rolünü desteklemeye ve Kahire'nin Filistin arenasındaki etkisini güçlendirmeye çağırıyor.

Kahire'nin Tahran ile ilişkileri iyileştirme çabası

Gazetenin haberine göre, Kahire'nin Hizbullah ile iletişim kanallarının etkinleştirilmesi, Mısır'ın İran ile ilişkilerde yeni bir yol bulma çabası içinde bu ülke ile de temas kurması halinde gerçekleşebilir.

Mısır'ın Lübnan Hizbullahı ile temas kurma nedenleri

Bu kaynağın ifadesine göre, son zamanlarda Hizbullah ve onun Mısır çıkarlarıyla kesişmesi de dahil olmak üzere bazı konular üzerinde kapsamlı bir çalışma yapıldı ve özellikle Mısır, Hizbullah’ın Filistin direniş gruplarıyla yakın bağları ve desteği yoluyla Filistin sahnesindeki etkisinin çok iyi farkında olduğu için nihayet onunla iletişim kanallarının yeniden etkinleştirilmesine karar verildi. 

El-Arabi el-Cedid'in haberine göre, görünen o ki Mısır sadece Ortadoğu konusunda Batılı ülkelere karşı kazanan kartlar aramıyor, aynı zamanda Fars Körfezindeki ortaklarına karşı başarılarını artırmak için onlara karşı da kazanan kartlara sahip olmak istiyor. Bu bağlamda, İran ile Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasındaki iki eksendeki ilişkileri ve çatışmaları yöneten bir arabulucu görevi yürütmek istiyor.

Bu kaynağın ifadesine göre, Lübnan Hizbullah’ının iki numaralı yetkilisi Naim Kasım ile yapılan görüşmede, yeni bir hükümetin kurulması için uygun bir alan sağlama olasılığı değerlendirildi ve bu, görevinden istifa eden Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri'nin Kahire ziyaretinden önceydi.

El-Hariri, Mısır Cumhurbaşkanı Abülfettah-Sisi ve Dışişleri Bakanı Samih Şükrü ile görüşmek üzere Temmuz ortasında Kahire'ye gitti. Kahire'den döndükten sonra, önerilen hükümet yapısının Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a sunulacağını duyurdu. 

Öte yandan, bilgi sahibi Mısır kaynakları daha önce el-Arabi el-Cedid'e, Mısır ve İran arasında iki taraf arasındaki ilişkileri geliştirmek ve çeşitli bölgesel konularda yakın görüş kazanmak amacıyla görüşmeler olduğunu açıkladı.

Bu bağlamda, bu kaynaklar şu açıklamalarda bulundu: ‘Kahire bu ayın başlarında bir İran istihbarat heyetini ağırladı. Bu ziyaret sırasında, iki ülkenin üst düzey istihbarat yetkilileri, her iki taraf için de hassas olan konularda istişarelerde bulundu. 

Hürsedahaber