GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-07-2021 14:13   Güncelleme : 22-07-2021 14:13

Amerikan vakfı Türkiye’deki hangi medya kuruluşlarını fonladı? ilk sırada Medyascope, işte diğerleri…

Amerikan vakfı Türkiye’deki hangi medya kuruluşlarını fonladı? ilk sırada Medyascope, işte diğerleri…

Türkiye’de bazı kuruluşların ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation’dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıktı. 

İslami Analiz'de yer alan habere göre: Vakfın kendi internet sitesinden açıkladığı listede Türkiye’den birçok kuruluş var. On binlerce dolarlık destek alan kurumlar arasında Anadolu Kültür Derneği, Hrant Dink Vakfı, Filmmor Kadın Kooperatifi, 140Journos, Mezopotamya Vakfı, IKSV, Serbestiyet, Hafıza Merkezi, Sivil Sayfalar, Sabancı Üniversitesi, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Mekanda Adalet Derneği, Mor Çatı Kadın Derneği, Ekonomi ve Dış Politikalar Merkezi (EDAM) ile TESEV, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV), Yurttaşlık Derneği ve Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) bulunuyor.

En çok hibe alan başında gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope adlı haber sitesi olurken, vakfın Taraf’tan ayrılan gazetecilerin kurduğu Serbestiyet’e de destek olduğu görülüyor.

Bu kuruluşlardan alınan “destek” miktarları şöyle:

Medyascope: $476,720

Serbestiyet: $ 49,995

140Journos: $60,000

P24: $124,015

Medyascope’un 2016’dan 2020 yılına kadar aldığı toplam destek 476 bin 720 dolar.

CHREST FOUNDATION
Chrest Foundation Vakfı’nın internet sitesinde ‘Vakıf, Türkiye'deki sivil toplumda, toplumsal cinsiyet eşitliği, bağımsız medya, yenilikçi kültürel girişimler ve politika araştırmaları dahil olmak üzere geniş bir tematik alanı desteklemektedir’ ifadeleri yer alıyor.

Desteklediği medya kuruluşlarının LGBT yanlısı propagandaları dikkat çekiyor.