ANALİZ
Giriş Tarihi : 16-07-2021 20:52   Güncelleme : 16-07-2021 20:52

Chomsky: İslam, Batı'nın bin yıllık kökleşmiş korkusudur..

ABD'li dil bilimci, düşünür Prof. Dr. Avram Noam Chomsky, Avrupa ve Amerika'daki İslamofobi'ye ilişkin olarak, "İslam korkusu Batı kültürüne derinden kök salmıştır ve bin yıldır da böyledir" dedi.

Chomsky: İslam, Batı'nın bin yıllık kökleşmiş korkusudur..

ABD'li dil bilimci, düşünür Prof. Dr. Avram Noam Chomsky, Avrupa ve Amerika'daki İslamofobi'ye ilişkin olarak,  "İslam korkusu Batı kültürüne derinden kök salmıştır ve bin yıldır da böyledir" dedi. 

ABD'li düşünür Noam Chomsky, Batı’da tırmanan İslam korkusunun nedenlerini Haçlı Seferleri döneminde aramak gerektiğini belirterek, tarihçi William Polk'un, 'Haçlı Seferleri ve Cihat: Müslüman Dünyası ile Küresel Kuzey Arasındaki 1000 Yıllık Savaş' adlı kitabını kaynak gösterdi.

DHA'ya demeç veren Chomsky, "Bu kitap batının İslam korkusu hakkında iyi bir geçmiş bilgisi verir. Üstüne üstlük Avrupa inanılmaz ırkçıdır. Bu belirgin artışa neden olan şeyin ne olduğunu bulmak için, o dönemde meydana gelen olaylara bakmak gerekir. İslamofobi’nin çözümü için önce İslamofobi’yi anlamak gerekiyor. Toplumlar bilgilendirilip eğitilmeden, toplumsal meselelerin çözümü mümkün olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

İslamafobi bir yılda 2 kat arttı 

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın son araştırmasına göre, İslamofobi 2021’in ilk 6 ayında Avrupa ülkelerinde 2 kat artış gösterdi. Avrupa'da İslamofobi, geçtiğimiz yıl Aralık ayında yüzde 7 oranında belirlenirken, bu oran Ocak 2021'de yüzde 18'e yükseldi.

Amerikan entelektüellerine ABD'nin terör devleti olduğunu kabul ettiremezsiniz

Daha önce de başka bir yayın kuruluşuna demeç veren Chomsky ABD'yi yerden yere vurmdu. RT'ye demeç veren Chomsky, ABD'li liberal entelektüellerin uluslararası bir terörizm tedarikçisi olan ABD'yi aynı Trump destekçileri gibi 'zararsız bir güç olarak algıladıkları' bir hayal dünyasında bulunduklarını söyledi. 

"Cumhuriyetçi çetelerin seçimin kaybedildiğini kabul etmesini sağlayamadığınız gibi, liberal Amerikan entelektüellerinin ABD'nin önde gelen bir terörist devlet olduğunu kabul etmesini sağlayamazsınız" diyen Chomsky, RT'den Chris Hedges'e yaptığı açıklamalarda, ABD'nin tarihinin neredeyse tamamı boyunca başkalarına karşı saldırganlık içerisinde bulunduğunu vurguladı. 

'Reagan yönetiminin yaptığı şey terörizmin zirvesiydi'

Ünü düşünür ayrıca, eski ABD başkanlarından Ronald Reagan'ın dış politikasının temelini oluşturan sözde 'Teröre Karşı Savaş' konseptini hatırlatarak, bunun 'Orta Amerika ve Güney Afrika'da ABD terörizmine karşı direnişle savaş' olduğunu söyledi ve "Reagan yönetiminin yaptığı şey, kendi tanımlamamıza göre terörizmin zirvesiydi" dedi.

ABD'nin saldırganca politikaları konusunda Küba örneğini veren Chomsky, ülkenin uzun süreli ambargolarla ve yönetimin devrilmesi için sürdürülen kampanyalarla yüzleştiğini hatırlatarak, Küba'nın da parçası olduğu ABD-SSCB 'füze krizinin 'neredeyse dünyanın yok olmasına yol açan ciddi bir terörist savaş' olduğunu vurguladı. 

'Ciddi hastalıklar var ancak tartışılmıyor'

Öte yandan Chomsky, liberal entelektüellerin görmeyi başaramadıkları şeyin tarih kitaplarına gömülü veya yabancı topraklarda yaşananlarla sınırlı olmadığını söyledi:

"Cumhuriyetçiler yelpazenin dışına çıkmış olsa da, gerçekten ciddi hastalıklar var ancak bunlar tartışılmıyor."

Chomsky ayrıca, başkanlık adayı olan ancak daha sonra Joe Biden lehine adaylıktan çekilen Bernie Sanders hakkında da şu değerlendirmede bulundu:

"Almanya gibi bir ülkede kolaylıkla merkez sağcı sayılabilecek bir politikacı olan Bernie Sanders'ın fikirleri, başkanlık kampanyası sırasında ABD için fazla radikal olarak resmedildi. İstediği evrensel sağlık hizmeti, ücretsiz yüksek öğrenim gibi şeyler Avrupa'da muhafazakar partiler tarafından hayata geçirildi. ABD halkına bir hakaret olan bu durum, 'O kadar geridesin ki Meksika'nın sahip olduğu, Fransa'nın sahip olduğu, Brezilya'nın sahip olduğu şeylere sahip olamazsın' demektir."

hürsedahaber