GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-07-2021 21:02   Güncelleme : 15-07-2021 21:02

İşte Avrupa'nın özgürlük anlayışı, Avrupa Adalet Divanı: Belli şartlar altında başörtüsü yasaklanabilir..

Avrupa Adalet Divanı, Almanya'da iş yerinde başörtüsü takmalarına izin verilmeyen iki kadının açtığı davada, işverenin 'belli şartlar altında başörtüsünü yasaklayabileceğine' hükmetti.

İşte Avrupa'nın özgürlük anlayışı, Avrupa Adalet Divanı: Belli şartlar altında başörtüsü yasaklanabilir..

Avrupa Birliği'nin (AB) en üst yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı, iş yerinde başörtüsü gibi dini sembollerin yasaklanıp yasaklanamayacağı konusunda kendisine yapılan başvuruda kararını açıkladı. İşverenin iş yerinde 'siyasi, dini ya da dünya görüşünü yansıtan ve dışarıdan açıkça görülebilir şekildeki sembolleri' belli şartlar altında yasaklayabileceğine hükmeden Divan, ancak bunun için işverenin müşterilerine karşı tarafsız görünüm sergileme ya da sosyal huzursuzlukların önüne geçme ihtiyacını kanıtlaması gerektiğini kaydetti.

Kararda, işverenin koyduğu yasağın tüm dinler için geçerli olmasının önemine de işaret edildi. Bu durumda başörtüsünün yanı sıra haç kolye ya da kipanın da işveren tarafından aynı şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Söz konusu davada adı geçen çocuk yuvasının, iş yerinde bir kadın çalışanın haç kolye takmasını da yasakladığına işaret ediliyor.

Almanya'da biri çocuk yuvası, diğeri kişisel bakım malzemeleri satan bir zincirin çalışanı olan iki kadın başörtüsüyle çalışmalarına izin vermeyen işverenlerine karşı dava açmış, Alman mahkemeleri de Avrupa Adalet Divanı'ndan görüş istemişti. İki kadının da işe başladıkları dönemde başörtüsü takmadıkları, doğum izninden sonra başörtülü bir şekilde işe döndüklerinde işverenle sorun yaşadıkları ve ihtarname aldıkları bildirilmişti. İki kadının din özgürlüklerinin ihlal edildiği iddiasıyla konuyu taşıdıkları Alman iş mahkemeleri de başörtüsü yasağının bu durumda ayrımcılık olarak sayılıp sayılmayacağı konusunda Divan'a başvurdu. 

DW Türkçe