GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-07-2021 20:28   Güncelleme : 15-07-2021 20:28

Millî Gazete GYY Mustafa Kurdaş'tan dikkat çeken yorum! 15 Temmuz kutuplaşmanın aracı oldu

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, 15 Temmuz'a dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kurdaş, "Darbeler tarihten ibaret değil. 15 Temmuz kutuplaşmanın yeni aracı oldu" dedi.

Millî Gazete GYY Mustafa Kurdaş'tan dikkat çeken yorum! 15 Temmuz kutuplaşmanın aracı oldu

TV5’te yayınlanan 15 Temmuz özel yayının katılan Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş 15 Temmuz'la ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"DARBELER SADECE TARİHTEN İBARET DEĞİLDİR"
Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, "28 Şubat'ı, 12 Eylül'ü, 27 Mayıs'ı veya 15 Temmuz'u konuşurken sadece tarihleri, bir günü veya ayı konuşmuyoruz. Mesele ne 28 Şubat'tır ne de 15 Temmuz'dur. Her darbe sürecinin bir geçmişi vardır. Darbenin yaşandığı gece aslında bir noktadır. 15 Temmuz gecesi birden bire yaşanan bir olay değildir. Öncesi ve sonrası, yaşanan süreci ve iklimi  vardır. Daha önce kendisini belli eden bir tablo ile karşı karşıyaydık. Türkiye Cumhuriyeti köklü bir devlettir. Fakat bu köklü devletin gelen darbeleri hissedememesi, görememesi ve fark edememesini irdelemekte fayda var. Her 10 yılda bir tekrar eden darbeler ABD ve NATO ile doğrudan bağlantılıdır. Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede yaşanan darbeler ABD'yi işaret ediyor. 15 Temmuz gecesi de bütün Türkiye bunu yalın ve çıplak bir gözle görebildi. İncirlik Üssü oldukça tartışılan bir konuydu. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'da İncirlik'e, NATO ve ABD'ye gönderme yaptı. " şeklinde konuştu

"15 TEMMUZ'A RAĞMEN ABD VE NATO'YA BAĞLILIK ARTIYOR"
"Biz genellikle darbe günlerini çok fazla konuşuyoruz ama öncesini ve sonrasını konuşmuyoruz" diyen Kurdaş, "Bir taraf 15 Temmuz'u kurgu, hikaye diyor, diğer taraf ise kahramanlık gecesi olarak anlatıyor. Asıl konuşulması gereken konuları konuşmuyoruz. Darbeleri konuşuyorsak ABD ve NATO'yu konuşuyor olmamız lazım. ABD'nin Türkiye'deki nüfuzunu azaltacak devlet reflekslerini konuşuyor olmamız lazım. Ama bakıyoruz ki ABD Büyükelçiliği binlerce personelle Türkiye'de çalışıyor. NATO ve ABD 28 ilde askeri varlığını sürdürüyor. Türkiye'nin de NATO ve ABD'ye bağlılığı giderek artıyor" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE DARBELERE KARŞI POPÜLİST YAKLAŞIMI BIRAKMALI"
12 Eylül darbesinin ardından ABD'nin "bizim çocuklar başardı" sözlerini hatırlatan Kurdaş, "28 Şubat Post-modern darbesi sonrasında Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız ABD tarafından darbe sürecini nasıl yönettiğine dair kripto belgelerini gösterdi. Türkiye darbelere karşı popülist yaklaşımı bırakmalı. Darbeler öyle ya da böyle yaşandı. Önemli olan bizim darbelere karşı alacağımız önlemlerdir. 15 Temmuz'u Demokrasi ve Milli Birlik günü olarak kutluyoruz. Devlet bu birliktelik için ne yapıyor? Demokrasiye dair ya da birlik olmaya dair devletin işin içine dahil olamadığını, aksine kutuplaşmayı arttıran eylemlerde olduğunu görüyoruz. 15 Temmuz gecesini dahi Türkiye'deki kutuplaşmanın bir aygıtı olarak kullanmaya başladık. Bu milleti millet yapan değerleri yeniden ele almamız lazım" diye konuştu.

"ABD VE NATO'YU ZAYIFLATACAK MİLLİ DEVLET İNŞA ETMEYE MECBURUZ"
Mustafa Kurdaş, "Bu ülkede bir tarafta din düşmanlığına yakın bir sol anlayış var. Diğer tarafta Amerikancılığı benimsemiş sağ yapı ve muhafazakarlık algısı var. Türkiye'deki darbeler tarihi NATO'ya girmemizle başlamış bir süreçtir. NATO'nun Türkiye'deki varlığı darbeler sürecini de bir şekilde yönetiyor. NATO ve ABD'yi sorgulamaya, Türkiye'deki uzantılarını ve etki alanlarını zayıflatacak bir milli devlet inşa etmeye mecburuz. Bunu söylemde değil fiile dökmemiz lazım." şeklinde konuştu.

Milli Gazete