GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 08:47   Güncelleme : 10-07-2021 09:10

Emperyalizmin sonucu: Dünya genelinde dakikada 11 kişi açlık nedeniyle ölüyor...

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın "Açlık Virüsü Çoğalıyor" adlı raporunda, dünya genelinde dakikada 11 kişinin açlık nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Emperyalizmin sonucu: Dünya genelinde dakikada 11 kişi açlık nedeniyle ölüyor...

Londra merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın "Açlık Virüsü Çoğalıyor" adlı raporunda, küresel açlık durumuna ilişkin veriler açıklandı.

Raporda, dünya genelinde her 1 dakikada 11 insanın açlıktan öldüğü ve açlığın, dakikada ortalama 7 kişinin ölümüne neden olan Covid-19'u geride bıraktığı belirtildi.

Açlık ölümlerinin emperyalizmin bir sonucu olduğu belirtmek gerekiyor... Onun için emperyalizme karşı olmak insan olmanın gereğidir....

Gıda fiyatlarında yüzde 40 artış

İklim krizi ve Kovid-19 salgınının küresel gıda fiyatlarında yüzde 40'lık bir artışa neden olduğu kaydedilen raporda, bu durumun insanları açlık sınırına ittiği vurgulandı.

Salgının başından bu yana küresel ölçekli askeri harcamaların 51 milyon dolar arttığı ifade edilen raporda, bu rakamın Birleşmiş Milletler’in (BM) açlıkla mücadelede ihtiyaç duyduğu miktardan en az 6 kat daha fazla olduğu bildirildi.

‘Çatışma bölgelerinde 100 milyon insan açlıkla karşı karşıya’

Raporda, çatışma bölgelerinde yaşayan yaklaşık 100 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu da aktarıldı.

BM'nin açlığı önleme çabalarının "derhal ve tam olarak" finanse edilmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda, hükümetlere "çatışma bölgelerinde insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için iş birliği yapma" çağrısında bulunuldu.

Hürsedahaber