DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-07-2021 10:53   Güncelleme : 08-07-2021 10:53

Irak'ta zor günler yaşayan ABD, İHA saldırılarına karşı koyamıyor...

Pentagon Sözcüsü Kirby, insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen saldırıların askeri üsler ve müttefikleri için ciddi tehlike haline geldiğini vurguladı.

Irak'ta zor günler yaşayan ABD, İHA saldırılarına karşı koyamıyor...

Emperyalist ABD güçleri Direniş Güçleri karşısında kendini savunamaz hale geldi. Devlet terörö sonucu şehit edilen General Kasım Süleymani sonrası ABD üsleri hedef alınması Petagon yönetimini endişelendirmeye başladı.

Basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, son günlerde Irak’ın başkenti Bağdat’ta gerçekleşen insansız hava aracı (İHA) saldırılarına değindi.

Kirby, “En son İran destekli milislerin gerçekleştirdiği İHA saldırısında üç askeri üs hedef alındı” dedi.

Suudi Arabistan’da yaptığı temaslar hakkında bilgi vermeyen Pentagon Sözcüsü, ayrıca insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen saldırıların askeri üslerin yanı sıra Kürdistan Bölgesi ve Irak ile bölge ülkelerine de ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

Dün gece Reuters ve AFP haber ajansları, Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği üzerinde uçan patlayıcı yüklü İHA’nın, ABD'ye ait hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü bildirmişti.

İHA’nın büyükelçilik sahasına girmeden düşürüldüğü ve herhangi bir zarara neden olmadığı belirtilmişti.

Olaydan saatler önce Irak'ın batısında ABD askerlerinin konuşlandığı bir üsse yönelik roketli saldırı düzenlendiği de aktarılmıştı.

ABD güçlerine yönelik saldırılar

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, Irak'taki gerilimin yükselmesine paralel olarak sık sık hedef alınıyor. Ülkede halihazırda 2 bin 500 ABD askeri bulunuyor.

Bu yılın başından beri Irak'taki ABD güçlerine 47 kez saldırı düzenlendi. Bu saldırıların altısında silahlı insansız hava araçları kullanıldı.

Drone tipi hava araçları, hava savunma sistemlerini aşabildiği için Irak'taki Amerikan güçleri için risk oluşturuyor.

Mayısta da Irak'ın Anbar vilayetinde bulunan hava üssüne patlayıcı yüklü drone ile saldırı gerçekleşti.

9 Haziran'da ise ABD askerlerinin bulunduğu Bağdat Havalimanı İHA’larla hedef alındı.

Son olarak ABD, Irak'taki güçlerine yönelik drone saldırılarını engellemek üzere 3 milyon dolarlık istihbarat yatırımı yapmayı planladığını duyurdu.

K24