DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-07-2021 14:49   Güncelleme : 07-07-2021 14:49

Bağdat’taki ABD üssüne Füze ve SİHA saldırısı yapıldı...

Bağdat Yeşil Bölge’de bulunan Amerikan elçiliği içindeki et-Tevhid üssüne roket ve insansız uçak saldırısı yapıldığı bildirildi.

Bağdat’taki ABD üssüne Füze ve SİHA saldırısı yapıldı...

Iraklı direniş gruplarına yakınlığıyla bilinen Sabereen News, telegram kanalı, Amerikan elçiliğinin bulunduğu üçüncü Tevhid üssünde siren seslerinin duyulduğunu bildirdi.

Iraklı haber kaynakları Bağdat yeşil Bölge’deki Amerikan elçiliğine yoğun bir roket saldırısı yapıldığını belirtirken, Katar’ın el-Cezire televizyonu, Iraklı bir güvenlik kaynağından naklen ABD elçiliğinde bulunan hava savunma sisteminin kendisine yaklaşan bir insansız uçağı düşürdüğünü bildirdi.

Sabereen News telegram kanalı, Amerikan elçiliğinden Bağdat’ın Kerrade, Kadisiye ve Cadiriye semtine doğru 20 milimetrelik mühimmatlarla dört kez sürekli ateş açıldığını bildirdi.

Saldırıda patlayıcı taşıyan bir insansız uçağın kullanıldığını belirten Sabereen News telegram kanalı, haberini “Bu insansız uçak, Üçüncü Tevhid üssünü hedef aldı ve burayı tam isabetle vurdu. Amerikan güçleri, Amerikan elçiliğinin içindeki askeri bölümü kapattılar” şeklinde duyurdu.

Iraklı sosyal medya hesapları Amerikan güçlerinin CRAM hava savunma sistemiyle açtığı ateşin görüntülerini yayımlarken “Videoda da görüldüğü gibi Amerikan hava savunma sistemi rastgele ateş açıyor ve herhangi bir hedefi de vuramıyor” denildi.

Fars haber ajansının haberine göre bir görgü tanığı, Amerikan elçiliğinin güney kısmındaki üçüncü Tevhid üssünde en az bir patlama meydana geldiğini söyledi.

Saldırıdan sonra Amerikan helikopterlerinin elçiliğin olduğu bölge üzerinde uçtuğu bildirildi.

YDH