GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-07-2021 12:00   Güncelleme : 08-07-2021 13:41

Cüneyt Özdemir'den Sivas Madımak olaylarına ilişkin yıllar sonra gelen itiraf...

2 Temmuz 1993 yılında Sivas'ta yaşanan olaylara ilişkin çarpıcı itiraflarda bulunan Gazeteci Cüneyt Özdemir, olayların yaşandığı dönemde Sivas'a giderek bir dosya hazırladıklarını, ancak korkularından bu dosyayı yayınlamadıklarını itiraf etmişti.

Cüneyt Özdemir'den Sivas Madımak olaylarına ilişkin yıllar sonra gelen itiraf...

2 Temmuz 1993 yılında Sivas'ta yaşanan olaylara ilişkin iki yıl önce çarpıcı itiraflarda bulunan Gazeteci Cüneyt Özdemir, olayların yaşandığı dönemde Sivas'a gittiklerini ve bir dosya hazırladıklarını söylemişti. Özdemir, hazırladıkları dosyayı korktukları için yayınlayamadıklarını belirtmişti.

Yakın tarihimizin en karanlık kumpaslarından olan Sivas olayları hâlâ aydınlatılmadı. Olayların yaşandığı dönemde Sivas'a giderek bir dosya hazırladıklarını ifade eden Özdemir, olay gününün görüntülerini yayınlamaktan korktuklarını itiraf etmişti.

“ASKER NEDEN ÇEKİLDİ, KİM ÇEKTİ ASKERİ”

İslami Analiz'de yer alan habere göre: Özdemir geçtiğimiz yıl yayınladığı videoda şöyle konuşmuştu: "Sivas olaylarının olduğu gün biz 32. Gün programındaydık ve oraya gidip bir dosya hazırladık. Hâlâ cevabını bulamadığım bir soru var. Dosyayı Can Dündar hazırlamıştı, ofiste çok tartışma çıkmıştı yayınlayalım mı, yayınlamayalım mı diye? Birand, 'yayınlamayalım.' dedi." "Yayınlamadığımız görüntü şuydu" diyen Özdemir konuşmasına şöyle devam etti: "Sivas Katliamına (görüntülere) baktığımızda orda büyük bir halk geliyor, insanlar 'yakın laa yakın' diyor. Orada insanlar sıkışıyor ve asker geliyor. 20 kişilik elinde silah olan bir grup asker. Ve sonra o asker çekiliyor. Hep merak ettiğim şu: Asker neden çekildi, kim çekti askeri. Ellerinde silah var havaya ateş açsa bile herkes dağılır. Bir emir geliyor asker aradan çekiliyor. Aradan 26 yıl geçmiş, 26 yıldır bu soruyu merak ediyorum, kimse de sormaz bu soruyu bir-iki defa 5N1K'da buna değindim. Asker neden çekildi, kim çekti, çekilin emrini kim verdi?"

“BENİM İÇİN BİR GAZETECİLİK UKDESİDİR”

Görüntüleri korkuttukları için yayınlamadıklarını itiraf eden Özdemir, "Niye yayınlamamıştık korkmuştuk. Çünkü o dönem askerin yüzde yüz otoritesinin olduğu bir dönemdi. Öyle bir şey yayınladığımız an olay çok sıcaktı, bide o dönem 'halkı askerlikten soğutma' diye bir yasa vardı. Onunla başımız beladaydı, askeri eleştiriyorsun hemen dava açılıyordu. Yani ya çekindik ya da korktuk bilmiyorum ama o görüntüleri yayınlayamadık. O da benim için bir gazetecilik ukdesidir." şeklinde konuştu.