FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 01-07-2021 12:05   Güncelleme : 01-07-2021 12:05

ABD ve İsrail’i HAMAS korkusu sardı!..

HAMAS’ın askeri gücünden korkan İsrail, ABD’den yardım istedi… Abd de, HAMAS’a yönelik mali abluka için kolları sıvadı…

ABD ve İsrail’i HAMAS korkusu sardı!..

SabahHAMAS’ın askeri teknolojideki yükselişi ile büyük korkuya kapılan İsrail, ABD’yi devreye soktu. Washington’da ABD’li senatörler ile görüşen İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, HAMAS’a yönelik uluslararası bir mali abluka yapılmasını istedi. Bunun üzerine ABD’li senatörler bir saat içinde hazırladıkları yasa tasarısını ABD Kongresi’ne sundu.

Geçtiğimiz ay İsrail’in Kudüs ve Gazze’ye yönelik işgal girişimlerini bertaraf edip, yenilmez İsrail propagandasını yerle bir eden HAMAS, mali abluka altına alınmaya çalışılıyor. Mali abluka ile ilgili hazırlanan yasa tasarısı ABD Kongresine sunuldu.

ASKERİ YÖNDEN BAŞA ÇIKAMAYINCA MALİ İŞGALE SARILDILAR

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in Washington ziyareti ve Kongre üyesi senatörler ile yaptığı görüşme sonrası hızlıca hazırlanan yasa tasarısında HAMAS’a maddi destek sağlayan kişi, kurum veya ülkelere yaptırım uygulanması amaçlanıyor. Hazırlanan bu tasarı ise Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler tarafından ortak olarak hazırlandı.

HAMAS’IN ASKERİ GÜCÜ KORKUTMAYA BAŞLADI

HAMAS’ın askeri mühendislik anlamında güçlenmesi ise tasarının asıl hazırlanma amacı oldu. Senatörler, geçtiğimiz ay İsrail’i bertaraf eden HAMAS füzelerine dikkat çekerek, bölgede İsrail’in güvenliğinin ciddi anlamda sarsıldığına ve buna karşın ABD’nin harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

7Sabah