DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-06-2021 11:30   Güncelleme : 29-06-2021 11:30

Pakistan’dan Emirliklerin baskısıyla İsrail’e ziyaret

Pakistan’dan üst düzey bir yetkilinin Birleşik Arap Emirlikleri’nin bakısıyla ırkçı İsrail rejimi yetkilileriyle görüşmek için Tel Aviv’e gittiği açıklandı.

Pakistan’dan Emirliklerin baskısıyla İsrail’e ziyaret

 ISNA haber ajansının bildirdiğine göre Israel Hayom gazetesi, Pakistan cumhurbaşkanı danışmanının geçtiğimiz yılın kasım ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin baskısıyla Tel Aviv’e geldiğini yazdı.

Israel Hayom gazetesi, İslamabad’daki kaynaklarına dayandırdığı haberinde şu an İngiltere’de ikamet etmekte olan Pakistan cumhurbaşkanının danışmanının, 2020 yılının kasım ayında İslamabad’dan hareket ederek Ben Gurion havaalanına indiğini ve ırkçı İsrail rejimi yetkilileriyle görüştüğünü bildirdi.

Haberde ismi açıklanmayan Pakistan cumhurbaşkanı danışmanının İngiliz vizesine sahip olduğu ve Londra’ya gitmekte olduğu belirtildi ve Tel Aviv’de ırkçı İsrail rejimi dışişleri bakanlığının üst düzey yetkilileriyle görüştüğü ifade edildi.

Habere göre Pakistan cumhurbaşkanı danışmanı, ırkçı İsrail rejimi dışişleri bakanlığı yetkililerine Pakistan Başbakanı İmran Han’ın, eski Mossad şefi Yossi Kohen’e de Pakistan Genelkurmay Başkanı Kamer Cavid Bacva’nın mesajını iletti.  

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, bu yıl başlarında Filistin sorunu çözümlenmedikçe Pakistan’ın ırkçı İsrail rejimi ile ilişki kurmayacağını söylemiş ve ırkçı İsrail rejimi ile ilişkilerini normalleştirmesi için Pakistan’a baskı yapıldığına dair haberlerin ise doğru olmadığını iddia etmişti.

ydh