FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 26-06-2021 08:39   Güncelleme : 26-06-2021 08:39

Kudüslü Murabıta Hatice Huveys: Tek ve bütün Filistin’den başka çözüm yok, İki devletli çözüm gibi çözümleri kabul etmiyoruz,

Siyonist İsrail’in sistematik saldırılarını sürdürdüğü Filistin’de direniş sürüyor.

Kudüslü Murabıta Hatice Huveys: Tek ve bütün Filistin’den başka çözüm yok, İki devletli çözüm gibi çözümleri kabul etmiyoruz,

İsrail’in evlerini elinden aldığı, zulüm uyguladığı Müslümanlara destek olmak isteyen Uluslararası Kudüs Eğitim, Kültür ve Araştırma Derneği, Beyazıt Meydanı’nda bir program düzenledi. “Kudüs İçin Ribata Devam” ismiyle gerçekleştiren programda Kudüslü Murabıta Hatice Huveys’in konuşmasının ardından dernek tarafından basın açıklaması yapıldı. Program Grup Yürüyüş solisti Mehmet Ali Aslan tarafından Kudüs konseriyle son buldu.

“MÜSLÜMANLAR TARİHİ BİR DİRENİŞ GÖSTERMİŞTİR”
UKEAD Genel Koordinatörü ve Hepimiz Meryemiz Platformu Türkiye Başkanı Ayşegül Bayıcı, “İşgalci İsrail’in, uzun süredir devam eden, Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı’nda zirveye ulaşan zulümlerine karşı Filistin’in bütün şehirlerinde Müslümanlar tarihi bir direniş göstermiştir. Bu direnişin en güçlü cephelerinden biri de Kudüslü kadınlar olmuştur. Bütün Kudüslüler ve direnişin sembolü olan Kudüslü kadınlar, yeri geldiğinde Mescid-i Aksa’da Ribat (nöbet) kültürünü yaygınlaştırarak, Mübarek Mescid’in korunmasında rol oynarken, yeri geldiğinde Mescidi-i Aksa’nın bütün kapılarında işgalci İsrail’e karşı direnmişlerdir” dedi.

“RİBATA DEVAM EDECEĞİZ”
Filistinli Müslümanların yanında olduklarını vurgulayan Bayıcı, “Filistinli kardeşlerimizin, Kudüslü murabıt ve murabataların yanındayız ve olduğumuz yerde bizlerde onların nöbetine eşlik ederek ribata devam edeceğiz. Onlar orada, bizler burada Filistin için Kudüs için ribattayız. Türkiye’den yine haykırıyoruz ve yineliyoruz: İşgalci İsrail’in yaptığı zulmü kınama ve durdurma çalışmaları yetersizdir. İşgalci İsrail’in yaptığı zulme karşılık gerçekçi bir yaptırım olana dek durmayacağız! Mescid-i Aksa Müslümanlarındır! Kudüs Müslümanlarındır! Filistin Müslümanlarındır” ifadelerini kullandı.

“TEK VE BÜTÜN FİLİSTİN’DEN BAŞKA ÇÖZÜM KABUL ETMİYORUZ”
Kudüslü Murabıta Hatice Huveys, “Her daim bu davanın yanında duran Türk halkıyla, Kudüs davasını paylaşmaktan dolayı sevinç duyuyorum. Burada sizlerle bir arada olmamdaki amaç Kudüs’ten mesajları sizinle paylaşmak, Kudüs’teki Müslümanların yaşadığı dertleri sizinle paylaşmak ve ne yapabiliriz diye düşünmek içindir. Bu gidişin sonu özgürlükten başka bir şey değildir. Tek ve bütün Filistin’den başka bir çözüm kabul etmiyoruz. İki devletli çözüm gibi çözümleri kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. En son vuku bulan Kudüs’ün Kılıcı savaşıyla sınırlı sanmayın. Bizim davamız işgalciler topraklarımızdan gidene dek sürecek” dedi.

“KUDÜS TÜM MÜSLÜMANLARINDIR”
Kudüs’te yaşanan İsrail zulümlerini anlatan Huveys, “Kudüs’le alakalı ne kadar konuşsak azdır. Bizim Kudüs’e karşı görevlerimiz var. Görevlerimize sarılmalı ve birbirimize tavsiyede bulunmalıyız. İnşallah görevlerimizde eksiklik göstermeyeceğiz. Kudüs sadece Filistinlilerin değil, dünyanın her yerinde yaşayan Müslüman’ındır. Her Müslüman’ın da Kudüs’e karşı sorumlulukları vardır. Kudüs davasını tüm dünyaya duyurmak bizim görevimizdir. Bütün Müslüman kardeşlerimiz tüm güçlerini birleştirmemiz gerekiyor. Elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor ki, İsrail bizim bu davayı bırakmayacağımızı anlasın” diye konuştu.

Milli Gazete/ Furkan Erten