ANALİZ
Giriş Tarihi : 26-06-2021 08:35   Güncelleme : 26-06-2021 08:35

Sinan Eskicioğlu yazdı: İslam bu döneme de bir şeyler diyecek. Bu da Müslüman kadınlar eliyle olacak

Sinan Eskicioğlu yazdı:  İslam bu döneme de bir şeyler diyecek. Bu da Müslüman kadınlar eliyle olacak

Sinan Eskicioğlu Ocak Medya'da "İslam ülkelerinde kadın hareketlerinin başlaması" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İşte o yazı: 

İslam ülkelerinde yaşayan insanlara Müslüman diyoruz. Müslüman aynı zamanda Allah’ın gönderdiği kitaba inanan ve o kitabı hayatında uygulamaya çalışan kişi.

Müslümanlar çok uzun yıllardan beri aynı konuyu tartışıyorlar: ‘İslam’da Kadın’

İslam’da kadın konusu çok tartışıldı ve konuşuldu. Acıdır ki, İslam’da kadını konuşanlar genel itibariyle hep erkek ilahiyatçılardı.

İslam’da kadının konumunun konuşulduğu bu tartışmalardan bir süre sonra da ‘İslam’da erkek’ konusu konuşulmaya başlandı.

İslam’da erkek konusu ele alınırken bakış açısı hep aynı olmuştur. Bu bakış açısı erkeğin egemen olduğu kültürlerin oluşturduğu ve aynı zamanda İslam’da kadının daha arkada olması yüzündendir.

İslam deyince hemen aklımıza gelen erkeğin kadınlar üzerine hakim olmalıdır. Bu da Nisa suresinde geçen ayet sebebiyledir: ‘Erkekler kadınlar üzerine yönetici ve koruyucudurlar, mallarından harcama yapmaları sebebiyle….’ (Nisa, 34)

Erkeklerin para harcamaları ve evin iaşesini karşıladığı için yönetici ve koruyuculardır. O halde bugün?

Bugün kadınlar da çalışıyorlar ve evin iaşesine katkıda bulunuyorlar. Ama kadınların konumlarında bir değişiklik mevcut değil, kadınlar hala erkekler tarafından yönetilmek zorundalar.

İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanlar kadınların kendi hakları için mücadeleye girmeleri yakındır.

Yeni kuşaklar artık eskisi gibi düşünmüyorlar.

Yeni kuşaklar artık erkek hegemonyası altında yaşamak istemiyorlar.

Kadın -Erkek ilişkileri de yeni nesiller tarafından farklı algılanıyor ve anlaşılıyor. Ve artık yeni nesiller eski kuşakların yaklaşımlarını kabul etmek zorunda olmadıklarını söylüyorlar. Bir bakıma da haklılar. Çünkü onlar farklı bir dünyayı yaşıyorlar.

Çünkü onlar eski kültürdeki büyüklerinin ön kabul olarak baskıladıkları bazı konuları kabul etmek istemiyorlar.

Eski kuşaklardaki kadın-erkek ilişkileri bildiğiniz gibi hep Ali Rıza Demircan bakış açısıylaydı. Ali Rıza Demircan bu konuda otorite oldu ve dindarlar/Müslümanlar onun bakış açısıyla hayatlarını şekillendirmek zorunda kaldılar.

Artık gençler bunu kabullenmiyorlar.

Artık gençler böyle tek bir kişinin kendi hayatlarında söz sahibi olmasını istemiyorlar.

Bununla bağlantılı olan diğer konu da İslam’da kadının durumu. Kadınlar, kadınlarımız sürekli baskılara maruz kalıyorlar.

Müslüman kadınlar kendi konumlarını sorgulamaya başladıklarında hemen ‘feminist’ damgasını yiyorlar.
Dindarlar/ Müslümanlar arasında da feminist olmak büyük bir eksiklik olarak sunuluyor. Ya da ‘feminizm’ Avrupa kültürünün oluşturduğu bir kavram olduğu için İslam olsa ‘feminist’ akımı olmamış olurdu denmekte.

Müslüman kadınlar haklarını aramaya çalıştıklarında onları feminist olarak damgalamak belki de eskiden karşılığını bulup kadınları susturma aracı olarak kullanılabilirdi ama artık o dünya yok.

Dindarlar/ Müslümanlar bu konuda yeni yaklaşımlar sergilemek zorundalar.

Yeni kuşaklar farklı bir anlayışla hayatlarını ellerinde tutarak yaşıyorlar. Bu yüzden de dindarlar/ Müslümanlar yeni düşüncelerle yeni söylemler oluşturmaları gerekir diye düşünüyorum.

Bundan sonra Müslümanlar kadınlar seslerini daha yüksek sesle duyuracaklar. Bu durum sadece Türkiye’de değil diğer bütün İslam ülkelerinde de aynı.

Artık Müslüman kadınlar erkeklerin kendileri hakkında söz sahibi olmalarını sorguluyorlar.

Bu da İslam’a ters değil çünkü bugüne kadar İslam’la ilgili çalışmalar hep erkekler tarafından yapılmış ve onlar da kültürde yer alan erkek hakimiyetini bakış açılarına taşıyıp İslam’la ilgili hükümlere bu noktadan baktılar ve artık bu dünya o dünya değil.

İslam’ın bütün zamanlara diyecekleri var diye inanıyoruz.

Bu yüzden de İslam bu döneme de bir şeyler diyecek. Bu da Müslüman kadınlar eliyle olacak diye düşünüyorum…

Sevgi ve Bilgiyle kalın