DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-06-2021 08:54   Güncelleme : 26-06-2021 16:45

Muhammed Biltaci’nin hanımı Sena Biltaci: İdamlara Karşı İnsaf Sahibi Herkesin Harekete Geçmesini İstiyoruz”

“Geçen yıl elliye yakın idam gerçekleşti. Geçen hafta itibarıyla on iki kişi hakkında daha idam cezası verildi. Bu isimler arasında eşim de yer aldı. Bu verilen kararlar, askeri yönetimin kendi lehlerine oluşturdukları kanunların sonucu. Bu kararların hukukla alâkası yok. Sisi yönetimi sadece kendi sözünü dinleyecek hâkimlere görev veriyor”

Muhammed Biltaci’nin hanımı Sena Biltaci: İdamlara Karşı İnsaf Sahibi Herkesin Harekete Geçmesini İstiyoruz”

Kızı Esma’yı şehit veren, Mısır zindanlarındaki oğlu Enes’e hasret kalan ve son olarak eşi Muhammed Biltaci hakkında idam kararı onanan Sena Biltaci, Millî Gazete’ye konuştu. Gazetemiz aracılığıyla Türkiye hükümetine seslenen Sena Biltaci, Türkiye hükümetinin son dönemde Mısır hükümetiyle normalleşme hamlelerine işaret ederek, Türkiye’nin Mısır’daki idamları durdurmak için diplomatik girişimlerde bulunmasını istedi.

“BU KARARLARIN HUKUK İLE ALâKASI YOK”
Hakkında verilen idam kararı onanan Muhammed Biltaci’nin hanımı olan Sena Biltaci, kendilerine verilen desteğe teşekkür etti. Mısır’da insanlara haksız bir şekilde idam cezalarının verildiğini belirten Biltaci, “Geçen yıl elliye yakın idam gerçekleşti. Geçen hafta itibarıyla on iki kişi hakkında daha idam cezası verildi. Bu isimler arasında eşim de yer aldı. Bu verilen kararlar, askeri yönetimin kendi lehlerine oluşturdukları kanunların sonucu. Bu kararların hukukla alâkası yok. Sisi yönetimi sadece kendi sözünü dinleyecek hâkimlere görev veriyor” dedi.

Advertisement
“İNSAF SAHİBİ HERKESİN HAREKETE GEÇMESİNİ İSTİYORUZ”
Sena Biltaci, Muhammed Biltaci’nin 25 Ocak 2011 devriminin örnek şahsiyetlerinden biri olduğu için cezalara maruz kaldığını dile getirdi. Sekiz yıllık eziyetlerle dolu bir sürecin ardından elde delil olmaksızın haksız bir şekilde cezalandırmada bulunulduğunu belirten Sena Biltaci, “Böyle bir karar nasıl verilebilir? Biz adil bir yargılama istiyoruz. Askerlerin tayin ettiği bir mahkeme heyetinin kararlarını kabul etmiyoruz. İnsaf sahibi herkesin, her kurumun, bu insanların haklarını korumak için harekete geçmesini istiyoruz” diye konuştu.

Rabiat’ul Adeviyye Meydanı’ndaki darbe karşıtı protestolarla ilgili davada nihai kararını veren Mısır Yargıtay’ı, on iki kişi hakkında verilen idam cezasını geçtiğimiz günlerde onadı. Haklarındaki idam kararları onanan isimler arasında Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci ve Müslüman Kardeşler (İhvan) liderlerinden Safvet Hicazi gibi uluslararası boyutta tanınan şahsiyetler de yer aldı. Sisi rejiminin etkisi altındaki yargı erki tarafından onanan cezaların her an infaz edilebileceği bilinirken mağdurlar için bir an evvel harekete geçilmesi çağrıları yükseliyor.


 
“TÜRKİYE HALKI ESMA’NIN BABASI İÇİN DE AĞLAMASIN”
Mısır’daki hukuksuz idamları protesto etmek Mısırlı mazlumların zulümden kurtarılmasını sağlama amacıyla anlamlı bir çalışmada bulunan MAZLUMDER, idam kararı onanan Muhammed Biltaci’nin hanımı ve şehit Esma’nın annesi Sena Biltaci’yi basın mensuplarıyla buluşturdu. Sena Biltaci, bu bağlamda Millî Gazete’nin “İdam kararlarının her an uygulanma ihtimalini de göz önünde bulundurarak bir an evvel harekete geçilmesi noktasında Türkiye hükümeti ve halkına neler söylersiniz?” sorusunu cevaplandırdı. Verdiği cevapta Türkiye hükümeti ile kamuoyuna çok önemli çağrıda bulunan Biltaci, “Türkiye hükümeti son zamanlarda Sisi yönetimi ile ilişkilerini ılımanlaştırdı. Türkiye hükümeti bu yakınlaşmanın da etkisiyle en azından idam kararlarının geciktirilmesini sağlayabilir” diye konuştu. Sena Biltaci, Millî Gazete’ye yapmış olduğu açıklamada, duygulandıran sözler sarf etti. Kızı Esma’nın şehit olduğu dönemi hatırlatan Sena Biltaci, “Türkiye halkı Esma’nın şehadeti için çok ağladı, Esma’nın babasının şehadeti için de ağlamasın” ifadelerini kullandı.

“BU KARARLARIN HUKUK İLE ALAKASI YOK”
Hakkında verilen idam kararı onanan Muhammed Biltaci’nin hanımı olan Sena Biltaci, kendilerine verilen desteğe teşekkür etti. Mısır’da insanlara haksız bir şekilde idam cezalarının verildiğini belirten Biltaci, “Geçen yıl elliye yakın idam gerçekleşti. Geçen hafta itibarıyla on iki kişi hakkında daha idam cezası verildi. Bu isimler arasında eşim de yer aldı. Bu verilen kararlar, askeri yönetimin kendi lehlerine oluşturdukları kanunların sonucu. Bu kararların hukukla alakası yok. Sisi yönetimi sadece kendi sözünü dinleyecek hâkimlere görev veriyor” dedi.

“İNSAF SAHİBİ HERKESİN HAREKETE GEÇMESİNİ İSTİYORUZ”
Sena Biltaci, Muhammed Biltaci’nin 25 Ocak 2011 devriminin örnek şahsiyetlerinden biri olduğu için cezalara maruz kaldığını dile getirdi. Eşinin Mısır parlamentosunun saygın bir üyesi olduğunu ve özellikle insan hakları konusunda çalışmalarda bulunduğunu hatırlatan Biltaci, eşinin yirmi beş kişinin ölümüyle suçlandığını kaydetti. Sekiz yıllık eziyetlerle dolu bir sürecin ardından elde delil olmaksızın haksız bir şekilde cezalandırılmada bulunduğunu belirten Sena Biltaci, “Böyle bir karar nasıl verilebilir? Biz adil bir yargılama istiyoruz. Askerlerin tayin ettiği bir mahkeme heyetinin kararlarını kabul etmiyoruz. İnsaf sahibi herkesin, her kurumun, bu insanların haklarını korumak için harekete geçmesini istiyoruz. Biz gerçek adil bir mahkeme sonunda aklanacakları kesin olan bu insanların kurtuluşu noktasında ümitliyiz” diye konuştu.


 
MISIR’DAKİ İNFAZLAR HER AN GERÇEKLEŞEBİLİR
Mısır’daki hukuksuz idam kararlarını protesto eden ve infazların durdurulmasını isteyen MAZLUMDER’den konuya ilişkin bir açıklamada bulunuldu. MAZLUMDER Genel Sekreteri Avukat Kaya Kartal tarafından okunan açıklamada, Mısır devleti yetkililerine, Arap Birliği’ne, Afrika Birliği’ne, İslam İşbirliği Teşkilatı’na, Birleşmiş Milletler’e, Avrupa Konseyi’ne infazların durdurulması için çağrı yapıldı. Mısır’da on iki kişi hakkında verilen cezaların her an infaz riskinin bulunduğu hatırlatılan açıklamada, “Mısır’da gerçekleşen yargılamaların niteliği bütün bağımsız kurumlarca eleştiri konusu edilmiş olup adil yargılanma hakkı ilkelerinin ihlal edildiği genel kabul görmektedir. Mahkemelerin bağımsız olmadığı, tarafsız davranmadığı, siyasi mahpusların suçlu olduğu önyargısı ile hareket edildiği, adil yargılanma hakkının gerek soruşturma aşamasında gerekse yargılanma aşamasında ihlal edildiği, işkenceli sorgulamalarla aleyhe deliller oluşturulduğu, yargılamaların siyasi muhalifleri tasfiye için araç olarak kullanıldığı yönünde tespitler bulunmaktadır.” denildi.

SİSİ’YE SESLENDİLER: “BU UTANCI DAHA FAZLA DEVAM ETTİRMEYİN”
Avukat Kaya Kartal tarafından yapılan açıklamada Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ve Mısır Müftüsü Şevki Allam’a seslenildi. Söz konusu isimlerden bu utancı daha fazla devam ettirmemeleri ve idam cezalarının infazının durdurulması talep edilirken Arap Birliği, Afrika Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı da sürece aktif bir şekilde müdahil olmaya çağrıldı. Söz konusu açıklamada, “Arap Birliği’ni, Afrika Birliği’ni ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı sürece aktif bir şekilde müdahil olmaya ve özellikle Arap ve İslam coğrafyasında idamlar konusundaki bu iştahın önüne geçecek adımlar atmaya davet ediyoruz. BM Genel Sekreteri’ni, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’ni ve Avrupa Konseyi Başkanı’nı kurumsal ve ikili görüşmelerle sürece müdahil olmaya ve idamların durdurulması için çaba göstermeye davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Milli Gazete/ Bekir Şirin