DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-06-2021 09:44   Güncelleme : 26-06-2021 16:47

ABD, İçinde Kudüs TV'nin de olduğu İsrail ve ABD karşıtı bazı internet sitelerine el konulduğunu doğruladı...

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün mahkeme kararları uyarınca, İran Radyo ve Televizyon Birliği (IRTVU) tarafından kullanılan 33 internet sitesine ve Kataib Hizbullah tarafından yönetilen 3 internet sitesine ABD yaptırımlarını deldikleri için el koyduk"

ABD, İçinde Kudüs TV'nin de olduğu İsrail ve ABD karşıtı bazı internet sitelerine el konulduğunu doğruladı...

Sputnik'te yer alan habere göre: ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün mahkeme kararları uyarınca, İran Radyo ve Televizyon Birliği (IRTVU) tarafından kullanılan 33 internet sitesine ve Kataib Hizbullah tarafından yönetilen 3 internet sitesine ABD yaptırımlarını deldikleri için el koyduk" ifadelerine yer verildi.

ABD Yabancı Varlıkları Koruma Ofisi'nin (OFAC) 22 Ekim 2020'de IRTVU'yu, 'İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü tarafından yönetildiği' gerekçesiyle yaptırım listesine aldığı anımsatılan açıklamada, bu listedeki kurum ve kuruluşların internet sitesi ve domain hizmetlerinden, OFAC lisansı olmadıkça yararlanamayacağı kaydedildi.

Açıklamada IRTVU'nun yaptırım listesine alınma nedeninin de 'ABD seçimlerine ilişkin yanlış bilgi yaymak' olduğu iddia edilerek, el konulan 33 internet sitesinin domain adreslerinin OFAC onaylı olmadığı belirtildi.

Irak'taki Hizbullah Tugayları'nın da 2 Temmuz 2009'da OFAC tarafından yaptırım listesine alındığını ve bu örgütün ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 'terör örgütü' olarak tanındığının kaydedildiği açıklamada, bu örgütle bağlantısından dolayı el konulan 3 internet sitesinin de yine OFAC lisansına sahip olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, "El konulan internet siteleri ABD Ticaret Bakanlığı Endüstri ve Güvenlik Ofisi, İhracat Uygulamaları Ofisi ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından soruşturulmuştur. Ulusal Güvenlik Birimi Karşı İstihbarat ve İhracat Kontrol Birimi ise el koyma işlemini gerçekleştirmiştir" bilgisi yer almıştı.
Sitelere el konulması, Batı karşıtı cepheden olan ve ABD'nin yaptırım listesinde bulunan İbrahim Reisi'nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından gerçekleşti. ABD Başkanı Joe Biden ile Reisi arasında henüz planlanmış bir görüşme söz konusu değil ancak iki ülke Viyana'da 2015 Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nı (KOEP) ile ilişkileri yeniden canlandırmak için müzakerelere devam ediyor.

Reisi göreve gelmesinin ardından Viyana’daki görüşmelere katılan İran heyetinin, ilerlemenin elde edilmesi için gereken her şey yapacağını söyleyerek “İlgili raporlar aldım, ekibim bunları inceliyor. ABD, İran halkına karşı tüm sert yaptırımları iptal etmek zorundadır. Bu konuda ısrarcıyız ve önceki İran hükümeti gibi bunun için mücadele edeceğiz. Yaptırımların tam kaldırılması ve dürüstlük testi, hükümetimin dış politikasının dikkatinin merkezinde olacak” demişti. 

Al-Alam ve PressTV, İran'ın devlet medya kuruluşu olan İran Radyo Televizyon Kurumu'na ait. Al-Masirah ise Yemen'in Husiler olarak da bilinen Ensarullah hareketi tarafından 2012 Beyrut, Lübnan'da kuruldu.


​Geçen ekim ayında Twitter, Al-Masirah'ın hesabını net bir gerekçe göstermeden askıya almıştı. Ocakta ise Facebook, PressTV'nin ana sayfasını herhangi bir uyarı veya açıklama yapmadan silmiş, ancak haber ajansının yaptığı itirazın ardından tekrar açmıştı.