ANALİZ
Giriş Tarihi : 16-06-2021 20:35   Güncelleme : 18-06-2021 11:30

Hamas-İran birlikteliği, kimi neden rahatsız eder?

Sünni Hamas ile Şii İran arasındaki İslami vahdet, gözünü mezhepçilik nefreti bürümüş çevreleri son dönemde ileri seviyede rahatsız etti

Hamas-İran birlikteliği, kimi neden rahatsız eder?

Sünni Hamas ile Şii İran arasındaki İslami vahdet, gözünü mezhepçilik nefreti bürümüş çevreleri son dönemde ileri seviyede rahatsız etti.

İşte bu rahatsızlık İslami Analiz'de yer alan bir haber analizde değerlendirildi.

İşte o haber analiz: 

Hamas lideri İsmail Heniyye’nin Kudüs’ün Kılıcı savaşı sonrası yaptığı ‘Bizden parasını ve silahını esirgemeyen İran İslam Cumhuriyeti’ne teşekkür ediyorum’ açıklamasını sümen altı etme gayretinde olan çevreler, hedeflerine ulaşamayınca bu sefer de Hamas-İran ilişkisini tevil etme arayışına girdiler.

Savaş sırasında ‘İran İslami Cihad’a yardım ediyor, Hamas’a etmiyor’ yalanını pazarlamaya kalkan mezhepçi güruh, Heniyye’nin bu teşekkürü sonrası envai çeşit zorlama argüman üretmeye çalıştı.

Maalesef bu güruha alet olan isimlerden biri de Yeni Şafak Yazarı Taha Kılınç. Kılınç, bugünkü yazısında İran’ın hiçbir yapıyla karşılıksız bir ilişki kurmayacağını, mutlaka bir çıkarı olduğunu savunmuş.

Kısacası ABD-İsrail-Suud şeytan üçgeninin uykularını kaçıran bu vahdet tablosu Kılınç’ı da rahatsız etmiş.

Öyleyse Taha Kılınç’a soralım: Sağır sultan biliyor, bugün İran’a uygulanan ağır ekonomik ambargonun sebebi sözde ‘terör örgütleri’ ne verilen destek. (Hamas, İslami Cihad, Hizbullah) Bunu ABD resmi ağızdan açıklıyor. Siz ilk kez mi işitiyorsunuz?

Kaldı ki, İran’daki rejim muhaliflerinin en başat itirazı bu örgütlere verilen desteğin ekonomideki olumsuz yansımaları.

Taha Kılınç, bir gazeteci olarak İran’daki ekonomik tabloyu derinlemesine süzüp masaya yatırsın(Nasıl bir enkazla karşılacağına baksın) Çünkü Taha Kılınç’ın varsayımına göre İran 3-5 kişi daha Şii olacak diye, rejimin varlığını topyekun ateşe atıyor!