GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-06-2021 07:34   Güncelleme : 15-06-2021 07:34

Erdoğan- Biden görüşmesi hakkında Biden: Çok iyi bir görüşme oldu, Müttefikimiz Türkiye

Erdoğan- Biden görüşmesi hakkında Biden: Çok iyi bir görüşme oldu, Müttefikimiz Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, NATO Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Biden ile baş başa görüşmesinin ardından gerçekleşen heyetler arası görüşme de sona erdi. Biden, gerçekleşen görüşmelere ilişkin, "Çok iyi bir görüşme oldu" değerlendirmesini yaptı.

Belçika'nın başkenti Brüksel’de NATO Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, bir araya geldi. İki liderin saat 19.00'da başlayan görüşmesi basına kapalı olarak gerçekleşti. Erdoğan ile Biden'ın baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

İki liderin baş başa görüşmesinin ardından gerçekleşen Türkiye ve ABD heyetleri arasındaki görüşme sona erdi. Görüşmeyle ilgili ilk yorum ABD Başkanı Biden'dan geldi. Türkiye ile ABD arasındaki ikili heyet görüşmelerini çeken kameramana yönelen Biden,  "Çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik"  dedi.

​Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında baş başa ve heyetler arası görüşmeler toplamda yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü.

İslami Analiz'de yer alan habere göre: ABD Başkanı Joe Biden, NATO Liderler Zirvesi'nde Türkiye'ye ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı. Biden, diğer liderler ile konuşurken Avrupa, Türkiye ve Kanada’nın savunulmasının ‘kutsal bir sorumluluk’ olduğunu söyledi.

"5. MADDE KUTSAL BİR SORUMLULUKTUR"

Reuters’ın aktardığı habere göre, "5. Madde kutsal bir sorumluluktur ve ben ABD’nin yanlarında olduğunu tüm Avrupa’nın bilmesini istiyorum" diyen Biden, NATO’nun kendileri için kritik derecede önemli olduğunu söyledi.

"MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE..."

NATO liderler zirvesinin bildirisinde 30 üye ülkenin 2030 Stratejik Konsepti'ni kabul ettiği belirtildi. Bildiride, Türkiye'ye de yer verildi.

Bildiride Türkiye ile ilgili şunlar yer aldı:

- Türkiye için güvenlik tedbirlerine katkılarımızı artırdık. Bunun tam olarak uygulanmasına bağlılığımız sürmektedir.

- Suriye'den Türkiye'yi vurabilecek veya tehdit edebilecek füze atışlarına karşı müteyakkız olmaya devam ediyoruz.

- Müttefikimiz Türkiye'ye milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaptığı için takdirlerimizi yineliyoruz.