FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 14-06-2021 10:16   Güncelleme : 14-06-2021 10:16

İsrail'de Netanyahu Dönemi Bitti, Hamas: İsrail'deki İktidar Değişikliğini Önemsemiyoruz

"İsrail, Filistinlilerin haklarına el koyma ve öldürme politikalarında birleşiyor. Netanyahu'nun düşüşü, direnişin Kudüs'ün Kılıcı savaşında kazandığı zaferin sonuçlarından biridir"

İsrail'de Netanyahu Dönemi Bitti, Hamas: İsrail'deki İktidar Değişikliğini Önemsemiyoruz

İşgalci rejim İsrail Parlamentosu Knesset, yapılan güven oylamasında yeni hükümeti çok az bir farkla onayladı. Böylece Başbakan Benyamin Netanyahu’nun 12 yıllık (+3= 15) iktidarı sona ermiş oldu.

Sputnik'te yer alan habere göre: Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun iktidarı kaybetmesinin, geçen ayki Gazze saldırılarına karşılık direnişin başlattığı 'Kudüs'ün Kılıcı Operasyonu'nun sonuçlarından biri olduğunu ancak İsrail'deki yönetim değişikliğini önemsemediklerini belirtti.

Ebu Zuhri, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, İsrail'de Gelecek Var ve Yamina partilerinin öncülüğünde kurulan koalisyon hükümetinin güven oyu almasıyla 12 yıldır devam eden Başbakan Benyamin Netanyahu döneminin sona ermesini değerlendirdi.

"İsrail'deki iktidar değişikliğini önemsemediklerini" kaydeden Ebu Zuhri, "İsrail, Filistinlilerin haklarına el koyma ve öldürme politikalarında birleşiyor. Netanyahu'nun düşüşü, direnişin Kudüs'ün Kılıcı savaşında kazandığı zaferin sonuçlarından biridir" ifadelerini kullandı. 

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta sona ermişti.

Gazze'deki saldırılarda 66'sı çocuk, 39'u kadın olmak üzere 254 Filistinli hayatını kaybetmiş, 1948 kişi yaralanmış, binlerce bina tamamen yıkılmış ya da kullanılamaz hale gelmişti. Filistin direniş hareketleri ise İsrail'in saldırılarına karşı Tel Aviv dahil olmak üzere birçok kenti füzelerle hedef almıştı.

İsrail'de Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina Partisi lideri Bennett öncülüğünde kurulan koalisyon hükümeti, bu akşam 120 sandalyeli Mecliste 60 milletvekilinin desteğiyle güven oyu almış ve 12 yıllık Netanyahu dönemi sona ermişti.