DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-06-2021 13:14   Güncelleme : 18-06-2021 08:37

Seyyid Hasan: Amerike ve Suudiler Yemen savaşında yenildiler, Birlikte Mescid-i Aksa’da namaz kılacağız...

Seyyid Hasan: Amerike ve Suudiler Yemen savaşında yenildiler, Birlikte Mescid-i Aksa’da namaz kılacağız...

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, el-Menar televizyonunun kuruluşunun 30. Yıldönümü münasebetiyle bir konuşma yaptı.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, konuşmasının başında geçirdiği rahatsızlıktan dolayı kaygılananlara teşekkür etti ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi ve “Birlikte Mescid-i Aksa’da namaz kılacağız” dedi.

Konuşmasının sonraki bölümlerinde bölgesel meselelere değinen Seyyid Hasan Nasrullah, Benyamin Netanyahu’nun başbakanlığı kaybetmemek için yeni bir kriz çıkarabileceğini belirtti ve İran’ın nükleer programı veya Kudüs konusunda “bir aptallık” yapabileceğini söyledi.

Gazze, Batı Şeria ve 1948 topraklarındaki Filistinlilerin Kudüs’ün savunulması konusunda kararlı olduğunu belirten Seyyid Nasrullah, bu kararlılığın desteklenmesi gerektiğini vurguladı ve “Biz, Kudüs’e yönelik bir saldırının bölgesel savaş anlamına geleceği noktasına ulaşmak için ciddi bir çaba gösteriyoruz” dedi.

Amerike ve Suudilerin Yemen savaşında yenildiklerini kaydeden Nasrullah, “Amerika ve Suudiler Yemen savaşında ağır bir yenilgi aldı. Şu an bir çıkış yolu ve taviz koparma peşindeler. Amerika, Suudi planını kabul ediyor ve kendini savaşın sona ermesine yardım eden taraf olarak göstermeye çalışıyor. Ancak Amerika hala şarlatanlık peşinde, zira savaşın bitmesini ama ablukanın sürmesini sağlamaya çalışıyor” dedi.

Seyyid Hasan Nasrullah, konuşmasının ilerleyen kısmında Lübnan’daki iç sorunlara da değindi. Lübnan’da yaşanan karaborsacılığa ve akaryakıt krizine işaret eden Seyyid Nasrullah, şunları söyledi: 

“Depolarda ilaç ve gıda maddesi var. Tüccarlar ilaç ve gıda karaborsacılığı yapıyor. Karaborsacılık yapanlar biliniyor. Ama onlar siyasi korumaya sahipler. 

Ekonomik krizlerin kökten çözümü için yıllarca zamana ihtiyaç var; ancak mevcut duruma çözüm için durup beklenemez. Mevcut bakanlıklar, karaborsaya ve karaborsacılara karşı savaş açmalıdır.” 

Tüm Lübnanlıları derinden etkileyen akaryakıt krizine de değinen Nasrullah, sözlerine şöyle devam etti:

“Hizbullah, karaborsacılıkla mücadele etmek ve ülkeyi savunmak için 20 bin gönüllü teklif ediyor. Lübnan’daki benzin krizini İran’dan petrol alarak birkaç gün içinde çözmek mümkündür. Ancak bu cesur bir siyasi karar gerektiriyor. 

Lübnan halkının benzin istasyonlarında yaşadığı tüm bu rezilliği, Amerika’dan yüz çevirip Lübnan lirasıyla İran’dan petrol satın alarak sona erdirmek mümkündür. 

İran’ın Lübnan’a Lübnan lirasıyla akaryakıt ihraç etme teklifi hala geçerli. Lübnan hükümetinin sorumlu davranışından umut kestiğimiz zaman Hizbullah, İran hükümetiyle müzakere yapacak. Gemilerle benzin ve mazot satın alacak ve Beyrut limanına getirecek haydi hükümet bunu engellesin.”

YDH