GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 19:38   Güncelleme : 09-06-2021 19:38

Ak Parti Sözcüsü Çelik: ABD ile omuz omuza özgürlüklerin ve değerlerin korunması için mücadele ettik

Ak Parti Sözcüsü Çelik: ABD ile omuz omuza özgürlüklerin ve değerlerin korunması için mücadele ettik

14 Haziran'da gerçekleşmesi planlanan Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili konuşan Çelik, "Sayın Biden Başkan Yardımcısı iken sayın Cumhurbaşkanımız ile konuşuyorlardı. Birbirlerinin siyasi yaklaşımlarını biliyorlar" dedi.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrası basın açıklaması yaptı. Çelik açıklamasında 14 Haziran'da gerçekleşmesi planlanan Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili olarak şunları söyledi.

"ABD İLE BÜYÜK BİR AJANDAYA SAHİBİZ"

(Edoğan-Biden görüşmesi) İki liderin yüzyüze ilk görüşmesi olacak. Daha önceden tanışıyorlar. Sayın Biden Başkan Yardımcısı iken sayın Cumhurbaşkanımız ile konuşuyorlardı. Birbirlerinin siyasi yaklaşımlarını biliyorlar. Cumhurbaşkanımızın rahatsızlığı sırasında evinde ziyaret etmişti. Şimdi büyük bir ajandaya sahibiz. ABD ile müttefiklikten başlayarak, çok uzun dünyanın çeşitli yerlerinde omuz omuza özgürlüklerin ve değerlerin korunması için mücadele ettik. Bu büyük ajandanın içinde olumsuz sayfalar var. Sözde Ermeni soykırımı, Kıbrıs konusunda Rum kesimine destekleri, PYD/YPG terör örgütüne, FETÖ'nün himayesi edilmesi gibi temel konular var. Bizim arzumuz negatif sayfaları çıkarmak. Türkiye'nin beklentilerine uygun sonuçların ortaya çıkması. Akdeniz'de, Libya'da yapmamız gereken işbirliği, ikili ticaret hacminin artırılmasına yönelik performansı arttırmak gerekiyor. Büyük işbirliği alanları engellenmektedir. Hem NATO müttefiki olarak, uzun yıllara dayanan müttefiklik ilişkilerimiz, birbirini tanıyan diplomasiye sahibiz. Cumhurbaşkanımız, Başbakan olduğunda Bush Başbakan'dı. Kendi hükümetlerimizin, partimizin, Cumhurbaşkanımızın son derece ABD ilişkilerinde tecrübesi ve birikimleri vardır. Biden yönetimi döneminde olumlu sonuç doğurmasını bekliyoruz. Türkiye'nin yaklaşımı olumsuz sayfaları kaldırmak, gidermek, olumlu alanlara odaklanmak şeklindedir. Umarız muhataplarımızın da hazırlıkları bu yöndedir"

"TÜRKİYE MISIR'A YAKLAŞIMDA OLUMLU"

Aramızda Mısırla çok köklü ilişkimiz var. Mısır halkıyla köklü ilişkilerimiz var. Aradaki kopukluk sözkonusu olmasına rağmen. Bu dönemde istihbarat teşkilatlarımız görüşmelerini sürdürdüler. Şimdi Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılığı düzeyinde bir heyet gitti oraya. Her iki taraf da beraber çözülecek işlere odaklanma kararına vardı. Bundan sonrasında karşılıklı görüşme, istişarelerde somut konularda yoğunlaşabileceğimiz adımlar atılacak. Mısır'la konuşmamız gereken konular var. Libya'yı, Akdeniz'i konuşmamız gerekiyor. İki ülkeyi ve geleceği konuşmamız gerekiyor. Türkiye bu konuda olumlu yaklaşım içerisindedir.

Cumhuriyet..