GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 09:22   Güncelleme : 03-06-2021 09:22

Kiptaş’taki yolsuzluk iddiasında adı geçen şirket sahibi: Ucuz aldım diye ucuz mu satayım...

Kiptaş’taki yolsuzluk iddiasında adı geçen şirket sahibi: Ucuz aldım diye ucuz mu satayım...

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2015 yılında İBB’den evvel alınıp, 4 gün sonra İBB’ye yaklaşık 3 katına satıldığını açıkladığı toprakla ilgili gündeme gelen Atmaca Gayrimenkul’ün İdare Heyeti Lideri Adem Atmaca, Habertürk’e “Bir değil iki arazi sattım, Ekrem Bey’in bahsettiği bir arazinin yarısı” dedi.

Atmaca, “Benim Bahçeşehir’de hepsi yan yana 6 arazim vardı. 3’üne inşaat yapıp sattım. Birini öteki birine sattım. 2’sini de KİPTAŞ’a sattım. Yani KİPTAŞ’a 1 değil 2 arazi sattım. Yerlerden biri 78 bin metrekare civarında. Başkası de 30 bin metrekare. Bunlar toplamda 100 küsür bin metrekarelik 2 arazi. KİPTAŞ’a sattığım 30 bin metrekarelik araziyi 2014 yılında aldım. Oburunun de yarısını 2015’te aldım. Kalan yarısını almadım, daha sonraki kararıma nazaran hareket edeceğim bir sistemde bıraktım. İşte Ekrem Bey’in bahsettiği arazi, daha sonraki kararıma nazaran hareket edeceğim bir sistemde bıraktım dediğim arazi” dedi.

Bölgede bir devir konut yapıp sattığını, ancak daha sonra müteahhitliği bıraktığını kaydedeh Atmaca, Habertürk’den Esra Boğazlıyan’a şunları söyledi:

“Ben bu emlakı satmayı düşündüğüm periyotta KİPTAŞ’ın esasen orada yatırımları vardı. Benim için en uygun müşterilerden biriydi. KİPTAŞ alım kararını verdikten sonra yerin geriye kalan yarısını da almak zorundaydım. Arsayı satacağım için olağan ki arsayı tamamlamam lazım. Biz anlaştık satıyoruz deyince gidip kalan yarısını da aldım. KİPTAŞ’a ‘bu yerin yarısını satıyorum, öbür yarısını da gidip diğerinden alın’ diyemem ki. Ben bahsedilen arazinin yarısını aslında almıştım. Dediğim üzere, başka yarısını da gereksinim duyarsam gelecekte alırım diye düşünmüştüm. Baktığımız vakit, cımbızla çektiğimiz vakit, 4 gün evvel alınmış bir şey var lakin 5-6 yıla yayılmış bir süreç var. Kelam konusu olan tekrar ediyorum alınmış yerlerin bir adedinin yalnızca yarısı. Kastım şu; 2 araziyi de satma kararını alınca gidip öbür yarısını da aldım. O iki arazinin tamamını KİPTAŞ’a devrettim.”

Atmaca, “4 günde 36 milyon dolar kar ettiğiniz tez ediliyor. Gerçek mu, doğruysa bu olağan mi?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Dolar diyorlar lakin bu işin tamamı TL olarak yapıldı. O gün dolar kuru 2’ydi bugün 8. Olayı 4 kat daha büyütmek için dolar cinsinden açıklıyorlar. Olayın KDV’si, gelir vergisi var. Bunları hesap ettiğiniz vakit toplam 300 milyona yakın satış var. 50 milyona yakını devlete vergi olarak verilmiş. Diyorlar ki buna almış, buna satmış. Bunların hiçbiri bâtın değil ki. Bunların hepsini beyannamelerimizde götürüp devlete beyan etmişiz. Araziyi alışta benim maliyetimin çok değeri yok. KİPTAŞ’a sattığım paha gerçek rayiç bedel mi ona bakmak lazım. Şöyle bir algı oluşturuluyor:

Sanki 50 milyon liralık arazi 500 milyona satılmış üzere. Hayır değil. Ben yıllardır o firmalarla iş yapıyorum. Benim araziyi alış maliyetimin düşük olması benim bunu ucuza satmam manasına gelmez ki. Ben bu yerleri satılması gereken pahaya sattım. Bakarsanız bu emlakın karşılığında daire takası var, vade var. Bu paralar 3 yılda ödendi. 3 yılın vade farkına baktığınız vakit, KİPTAŞ’ın fizibilitelerinde bu karlı bir proje. Bir algı oluşturulmak isteniyor. Bir uyanık KİPTAŞ’ın alacağı yerin haberini duymuş da gitmiş arsayı almış, 4 gün sonra KİPTAŞ’a satmış üzere. Bu türlü bir şey değil…

Atmaca, “4 gün sonra olması tesadüf mü yani?” sorusuna ise şu karşılığı verdi: “Hayır doğal ki… KİPTAŞ’la elimdeki arazi için muahedeyi yaptım, akabinde da çabucak kalan yarısını gittim aldım ki satışı yapabileyim.”

• Tekrar soruyorum. Alım ve satım ortasında 4 gün içinde elde ettiğiniz kar olağan mi?

Baktığınız vakit evet benim maliyetimde bir düşüklük var ancak ben çok büyük ölçekli ticaret ve iş yaptım orada. Bahçeşehir’de 8 proje yaptım. KİPTAŞ’tan evvel de biz vardık orada, o bölgede proje de geliştirdik. KİPTAŞ’a satılan kelam konusu 2 arazinin yanında 4 arazim daha vardı. Bunlardan 3’ünü konut yapıp sattım, 1’ini öbür bir şahsa sattım. Öbür şahsa sattığım fiyatla, KİPTAŞ’a sattığım fiyat çabucak hemen neredeyse tıpkı. Bir algı oluşturulmak isteniyor. Ben bir malı uygun fiyata mal ettim diye niçin uygun fiyata satayım ki. Ben ticaret yaptım. Ben uygun fiyata mal ettim. Benim sattığım fiyat da ortada. Bilirkişinden emlakçısına herkes bilir. Bahçeşehir’de o bölgede yerin metrekare fiyatı ne kadar? Üzerindeki konutun fiyatı ne kadar? Benim sattığım devirlerde 1000 dolar civarında bir paraya sattım ki 1000 doların yüzde 20’ye yakın kısmı daire takası, geriye kalanın da çok büyük bir kısmı 36 aydı zannedersem vadeye yayılmış. Çok avantajlı bir halde KİPTAŞ’a ödeme planıyla verilmiş. O vakit o bölgede bu fiyatların altında arazi bulmak mümkün değil.

• Ekrem İmamoğlu, bu evrakın İçişleri Bakanlığı’na verildiğini açıkladı. Sizinle ilgili rastgele bir soruşturma var mı?

Hayır bir soruşturma yok. Şunu tekrar söylemek istiyorum. Ekrem Bey’in açıkladığı bilgiler bilinmeyen değil ki. Devlete ‘bu kadara aldık, bu kadara sattık’ diye beyan ettiğimiz, KDV ödediğimiz, önemli gelir vergilerini ödediğimiz bir süreç bu. Ben bunu 50’ye mi almışım, evet 50’ye almışım. Beyan da etmişim aslında. 130’a mı satmışım, evet 130’a satmışım. Onun da beyanını yapmışım. Ortada ne kadar KDV farkı çıkmış? Diyelim ki işte 20 milyon. Onu da ödemişim. Ne kadar gelir vergisi? 20 milyon. Onu da ödemişim. 300 milyonun 50 milyona yakın kısmı devlete vergi olarak gitmiş. Burada aranıp da bulunan bir şey yok ki.

finansnews