DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-06-2021 09:13   Güncelleme : 03-06-2021 09:13

Kudüs Kılıcı yenilgisi sonrası İsrail'de iktidar değişikliği Netanyahu’nun 12 yıllık iktidarı sona eriyor..

12 yıldır İsrail rejimini "başbakan" olarak yöneten Binyamin Netanyahu’nun rakipleri koalisyon hükümetini kurmakta anlaştı.

Kudüs Kılıcı yenilgisi sonrası İsrail'de iktidar değişikliği Netanyahu’nun 12 yıllık iktidarı sona eriyor..

Siyonist rejimi Başbakanı Netanyahu'nun başarısız olmasının ardından koalisyonu kurmakla görevlendirilen 'Gelecek Var' lideri Yair Lapid, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'e hükümeti kuracak sayıya ulaştığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Rivlin ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Lapid ve koalisyonda yer alacak partilerin liderlerini tebrik etti.

Aşırı sağcı Yamina Partisi lideri Naftali Bennett ile Yair Lapid liderliğinde kurulacak koalisyon hükümetinde 8 parti yer alacak.

Netanyahu'yu koltuğundan edecek koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için en geç 14 Haziran'a kadar güven oyu alıp yemin etmesi gerekiyor.

Koalisyon hükümeti kurulursa, anlaşma gereği ilk 2 yıl başbakanlık görevini Yamina lideri Bennett yürütecek, daha sonraki 2 yıl için ise görevi Gelecek Var lideri Lapid'e devredecek.

Netanyahu'nun 12 yıllık başbakanlığı sonlanacak

Bennett-Lapid liderliğindeki koalisyon hükümeti belirtilen sürede Meclis'te güven oyu alırsa, İsrail'de Mart 2009'dan bu yana başbakanlık koltuğuna oturan Netanyahu dönemi bitecek.

İşgalci İsrail'de koalisyon hükümetini kurmak için 61 milletvekiline ihtiyaç duyulurken, söz konusu koalisyonda yer almayı kabul eden partilerin toplam milletvekili sayısı 62.

Ancak Yamina Partisinin milletvekili Nir Orbach, Lapid ile yapılacak koalisyona güven oyu vermeyeceğini açıklamıştı.

Orbach'ın yanı sıra koalisyonu kurmakta anlaşan partilerden bir başka milletvekilinin daha güven oyuna destek vermemesi halinde söz konusu hükümet yeterli sayıya ulaşamıyor.

İşte bu nedenle koalisyon hükümetinin kurulduğuna henüz kesin gözüyle bakılmıyor.

“İsrail için güvenlik tehdidi”

Netanyahu düzenlediği basın toplantısında, Yesh Atid Partisi lideri Yair Lapid ile koalisyon hükümeti kurmak için çalışma yapacağını açıklayan Bennett'i, yüzyılın aldatmacasını gerçekleştirmekle suçladı.

"Sol bir hükümet kurmayın, böylesi bir hükümet İsrail'in güvenliği ve geleceği için bir tehlikedir" diyen 71 yaşındaki Netanyahu, Bennett'in İsrail kamuoyunu yanılttığını ileri sürerek, Yamina liderinin tek umursadığı şeyin başbakan olmak olduğunu iddia etti.

Solcu liderlerinin 'İsrail'in güvenliğini zayıflatabileceğini' ima eden Netanyahu, "Bunun İsrail'in caydırıcılığı üzerindeki etkisi ne olacak? Düşmanlarımıza nasıl bakacağız? İran ve Gazze'de ne diyecekler?" şeklinde konuştu.

Yamina lideri Bennett, dün düzenlediği basın toplantısında Netanyahu liderliğinde sağcı hükümetin kurulması seçeneğinin mümkün olmadığını belirterek, Lapid ile koalisyon kurmak için çalışacağını belirtmişti.

Söz konusu koalisyonun kurulması durumunda ilk 2 yıl Bennett başbakan olacak, sonraki 2 yıl koltuğa Lapid oturacak.

Bennett-Lapid liderliğinde koalisyon kurulursa Netanyahu 12 yıl aralıksız oturduğu başbakanlık koltuğunu kaybedecek.

Hürsedahaber