FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 01-06-2021 08:22   Güncelleme : 03-06-2021 12:14

Gelin bu sese kulak verin! İsrail ile yapılan Mavi Marmara utanç anlaşmasını feshedin...

Mavi Marmara Gazisi Çiğdem Topçuoğlu, Mavi Marmara avukatı Gülden Sönmez ve Mazlumder milyonlara tercüman oldu, Mavi Marmara utanç anlaşmasını feshedilmesini istedi.. Bu sese kulak verin...

Gelin bu sese kulak verin! İsrail ile yapılan Mavi Marmara utanç anlaşmasını feshedin...

Mavi Marmara katliamının sene-i devriyesinde şehitlerimiz rahmetle anılırken hükümete İsrail rejimi ile yapılan “normalleşme” anlaşmasından çekilinmesi talebinde bulunuldu. İsrail ile varılan “normalleşme” anlaşması kapsamında düşürülen Mavi Marmara davasına teknik olarak geri dönüşün de mümkün olduğu bilinirken bu noktada hükümetin İsrail ile “normalleşme” utancından vazgeçmesi büyük önem arz ediyor.

İlaç, tıbbi malzeme, çimento, demir, çocuk bahçeleri gibi insani yardım malzemeleriyle dolu olan ve Filistin topraklarına gitmeyi amaçlayan iki gemiye eşlik eden Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010 tarihinde işgalci İsrail rejimi güçleri tarafından saldırıda bulunulmuş ve vahşi bir katliam gerçekleştirilmişti. On vatandaşımızın şehit olduğu ve birçok insanın da yaralandığı saldırının ardından Mavi Marmara mağdurları tarafından İsrail rejimine yönelik bir dava açılmıştı. Mavi Marmara katliamının faillerinin cezalandırılması amacıyla açılan dava Siyonist İsrail rejimi için büyük bir tehdit oluştururken 2016 yılında İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından skandal bir karara imza atılmıştı. Hükümetin İsrail’le vardığı “normalleşme” anlaşması kapsamında dava düşürülürken söz konusu karar Müslümanları yasa boğmuştu.

ŞEHİTLERİMİZ RAHMETLE ANILDI
Mavi Marmara katliamının üzerinden on bir yıl geçerken şehitlerimizi anmak ve Mavi Marmara ruhunu hatırlatmak amacıyla dün çeşitli programlar düzenlendi. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yanı sıra diğer sivil toplum kuruluşları tarafından da anma programları yapılırken birçok kişi tarafından da Mavi Marmara katliamının yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulunuldu. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamalarda şehitlerimiz rahmetle anılırken işgalci İsrail rejimine de tepki gösterildi.

MAVİ MARMARA KATILIMCILARINDAN HÜKÜMETE ÖNEMLİ ÇAĞRI
Katil İsrail rejiminin gerçekleştirdiği Mavi Marmara katliamına dair yapılan açıklamalarda hükümete de çağrıda bulunuldu. Açıklamalarda Türkiye ile işgalci İsrail rejiminin yapmış olduğu “normalleşme” anlaşması çerçevesinde 2016 yılında Mavi Marmara davasının düşürülmesine vurgu yapılırken söz konusu anlaşmanın feshedilmesi istendi. Konuya ilişkin olarak hükümete çağrı yapan isimlerden biri Mavi Marmara Davası Avukatı ve Mavi Marmara katılımcısı Gülden Sönmez oldu. Sosyal medya hesabı aracılığıyla hükümete seslenen Sönmez, “İsrailli katilleri affeden, Gazze ablukasını meşru gösteren, Mavi Marmara davalarını düşürmeyi hukuksuzca kabul eden, Kudüs-Ankara şeklinde yer belirtimiyle imzalanan, İsrail Anlaşması feshedilsin” ifadelerini kullandı. Türkiye ile işgalci İsrail rejimi arasında yapılan ve Mavi Marmara davasının düşürülmesine neden olan “normalleşme” anlaşmasının feshedilmesini talep eden bir diğer isim de Mavi Marmara katılımcısı Çiğdem Topçuoğlu oldu. Sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan Mavi Marmara şehidi Çetin Topçuoğlu’nun eşi Çiğdem Topçuoğlu da İsrail ile yapılan anlaşmanın feshedilmesini talep etti.

MAZLUMDER DE ÇAĞRI YAPMIŞTI
MAZLUMDER de Mavi Marmara davasına tekrar dönülmesine dair hükümete çağrıda bulunmuştu. 12 Mayıs 2021 tarihinde MAZLUMDER’in internet sitesinde “Mavi Marmara Davasını Tekrar Konuşmanın ve İşgalci İsrailin Suçlarına Karşı Hukuk Mekanizmalarını Harekete Geçirmenin Zarureti” başlıklı bir açıklama yayınlanmış ve söz konusu dava dosyasının halen istinaf mahkemesinde olduğu hatırlatılmıştı. MAZLUMDER tarafından yapılan açıklamada, konuya ilişkin olarak, “İstinaf süreci devam eden Mavi Marmara Davası’nın kapatılmasının büyük bir hata ve utanç kaynağı olduğu açıktır. İstinaf Mahkemesi’nin yargılamayı hızlandırarak, yapılan itirazlar çerçevesinde düşme kararını kaldırması ve yargılamayı devam ettirmesi gerekmektedir. Bu, yok sayılan hukuk, Mavi Marmara’da katledilen sivillerin aileleri, mağdur edilen katılımcılar ve Filistinli mazlumlar için kaçınılmaz bir sorumluluktur” denilmişti.

“MAVİ MARMARA DAVASINA GERİ DÖNÜŞ MÜMKÜN”
On vatandaşımızı şehit eden ve çok sayıda kişiyi yaralayan İsrail güçlerinin yargılanmasının düşürülmesi yakın tarihin en büyük utançları arasında yer alırken vatandaşlarımız Mavi Marmara davasının yeniden başlamasını istiyor. Mavi Marmara davasına geri dönüşün teknik olarak mümkün olduğu biliniyor. Bu bağlamda geçtiğimiz haftalarda önemli açıklamalarda bulunan Mavi Marmara Davası Avukatı Gülden Sönmez’in sözleri zihinlerdeki yerini koruyor. Hatırlanacağı üzere Mavi Marmara’ya ilişkin ceza davası düşürüldüğünde mağdurların bu karara itiraz ederek İstinaf ile Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurduğunu kaydeden Sönmez, “Dava dosyamız burada bekliyor. Hukukun gereği itirazımızın kabulü, katillerin cezalandırılmasıdır” demişti. Avukat Sönmez, Mavi Marmara davasına ilişkin olarak yapmış olduğu paylaşımlarda, “Düşürülen Mavi Marmara davası itirazlarımız sonucunda hâlâ açık. Mahkeme katillerin cezalandırılması için yargılama sürecini devam ettirebilir. Hukukun gereği de budur. Yani yapılabilecek esaslı bir iş var ama bakalım yapılacak mı? Sorulara cevaben: Ceza davamız düşürüldüğünde şehit aileleri dahil mağdurlar bu karara itiraz ederek istinaf ile Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurduk. Dava dosyamız burada bekliyor. Hukukun gereği itirazımızın kabulü, katillerin cezalandırılmasıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Milli Gazete