GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-05-2021 05:41   Güncelleme : 29-05-2021 05:41

Taksim Camii ibadete açıldı, Hayırlı olsun... İşte açılışta yaşananlar..

Taksim'de yeri 27 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gösterilen, temeli dört yıl önce atılan Taksim Camii cuma namazının ardından ibadete açıldı. 

Taksim Camii ibadete açıldı, Hayırlı olsun... İşte açılışta yaşananlar..

Temeli dört yıl önce atılan Taksim Camii, cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, camide yaptığı konuşmada  "Taksim Camii'ni, bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir'e verilen bir selam, İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum" dedi.

Cami açılışında yaşananlar şöyle:

Taksim'e yapılan cami bugün açıldı
- 14:31 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cami açılışında bir konuşma gerçekleştirdi. Sözlerinin başında "Bu güzel eserin inşasına üstlenen Sur Yapı'nın sahiplerine başta olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum" diyen Erdoğan, devamında "Altan Elmas az önce 'Ben Taksim'in çocuğuyum' dedi. Sen buranın çocuğusun da biz başka bir yerin çocuğu değiliz. Ben de Kasımpaşa'nın çocuğuyum. Buralarda çok gezdik" ifadesini kullandı. Erdoğan'ın açıklamalarından şunlar öne çıktı:
'Taksim Camii 1 buçuk asırlık mücadelenin ardından ülkemize kazandırılmıştır'

"Camimizin inşasında kullanılan her malzeme titizlikle seçilmiştir. Taksim Camii'ni bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir'e verilen bir selam, İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum. Burası İstanbul'un fethine de bir hediyedir. Asırlardır davalarına hayat vermek için kendi canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin her birine Allah'tan rahmet diliyorum. Taksim Camii 1 buçuk asırlık mücadelenin ardından ülkemize kazandırılmıştır. 
'Karşımızda Gezi olaylarını bulduk'

Milletimize verdiğimiz sözlerden biri de bu caminin inşasını gerçekleştirmekti. Ancak 28 Şubat süreci ve sonrasındaki gelişmeler sebebiyle o dönem bu sözümüzü yerine yetiremedik. Aynı amaçla başbakan olarak tekrar harekete geçtiğimizde ise karşımızda Gezi olaylarını bulduk. O teröristlerin karşımıza dikildiği an...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Camii Açılış Programı'na katıldı.
'Barbaros Hayrettin Paşa Camii'ni inşa ediyoruz'
İnşallah bu arada hızla bir eserimiz daha yükseliyor. O da Barbaros Bulvarı üzerinde Barbaros Hayrettin Paşa Camii'ni inşa ediyoruz. Onu da kısa zamanda bitireceğiz. Çünkü Barbaros oradan Beşiktaş'a indi. Şimdi de camiyi inşa ederek... Orası da adeta bir mabetsiz beldedir. Barbaros Hayrettin Paşa Camii'ni yaparak orayı mabetsiz olmaktan çıkartıp oradaki Müslümanları ibadet edebilecekleri bir yeri hazırlayacağız.

'FETÖ'nün yaptığı ihanetin benzerlerini farklı şekilde tekrarlamaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz'
Fitneyle, yalanla, tuzakla milletimizin kardeşliğini bozamayanlar camilerimizi de hedef almıştır. FETÖ'nün yaptığı ihanetin benzerlerini farklı şekilde tekrarlamaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz. Şahadetleri dinin temeli olan ezanlarımızı susturmaya, bayrağımızı indirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Türkiye'nin sadece kendi sınırlarından ibaret bir ülke olmadığının en büyük ispatı maruz kaldığı saldırılardır. Bu saldırıların hepsini de akamete uğratmayı başardık. Aynı dirayetle yolumuza devam edeceğiz. Bozguna uğrattığımız her kirliği atağın yerini yenisi alacaktır. Bize düşen hep doğruyu savunarak zalime karşı koymaktır."

'Elhamdülillah, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde davamız bugünleri de gördü'
- 14:26 Sur Yapı Başkanı Altan Elmas, burada yaptığı açıklamada "Taksim'in çocuğuyum başkanım. Dedem Erzincan'dan geldi buraya, ben de burada doğdum. Babalarım, amcalarım esnaflık yaptılar. Hep ıslandık burada, güneşin altında yandık. Ama elhamdülillah, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde davamız bugünleri de gördü" dedi.

'Aziz kardeşlerim, bugün bir vuslat günündeyiz'
- 13:42 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'İslam'ın Yeryüzündeki Mührü Camiler ve Fethi İstanbul' başlıklı cuma hutbesini okudu. "Bu ulu mabetten doya doya istifade edeceksiniz inşallah. Gözümüz aydın olsun. Taksim Camii'nin hasretiyle büyüyen, ona olan ihtiyacı ve milletin beklentisini derinden hisseden, emeği geçen herkes için dua ediyorum. Rabbim sizden razı olsun. Aziz kardeşlerim, bugün bir vuslat günündeyiz" diyen Erbaş, şöyle devam etti:

"Bugün yaşadığımız ikinci büyük sevinç ve heyecan, fetih heyecanıdır. Yarın güzel İstanbulumuzun fetih yıl dönümüdür. İstanbul'un fethi sadece bir şehri almak değildir. İstanbul, peygamber efendimizin müjdesi ve ecdadımızın sevdasıdır. Bu fetih, çağı kapatıp çağı açan yeni bir dönemin başlangıcıdır. Aziz müminler, İslamla müşerref olan ve devraldığı İslam sancağını bir daha bırakmayan aziz milletimizin Allah'ın adını yüceltme gayreti tarih boyunca hiç eksik olmamıştır."

Taksim Camii, kılınan cuma namazıyla ibadete açıldı.
- 13:40 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Tevfik Göksu, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve bazı AK Parti milletvekilleri de katıldı.

- 12:35 Cumhurbaşkanı Erdoğan, camiye gelişinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve protokol üyelerince karşılandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları selamladı.
- 12:00 Binlerce kişi, Taksim Camii'nde ilk cuma namazı için meydanda toplandı. 

Sputnik..