DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-05-2021 12:33   Güncelleme : 27-05-2021 12:33

Irak Hizbullahından Başbakan Kazımi’ye sert uyarı..

Irak’taki Halk Seferberlik Güçlerinin bileşenlerinden Hizbullah Tugayları, Irak hükümetine sert uyarıda bulundu.

Irak Hizbullahından Başbakan Kazımi’ye sert uyarı..

Bir basın açıklaması yayımlayan Hizbullah Tugayları, Irak’taki Amerikan güçlerine saldırılar düzenletmekle suçlanarak gözaltına alınan Halk Seferberlik Güçleri komutanlarından Kasım Muslih’e yapılanı düşmanın planının uygulanması olarak niteledi ve bu tür adımlara izin vermeyeceklerini vurguladı.

Doğrudan Başbakan Mustafa Kazım’yi hedef alan açıklamada “Irak halkı ve ulusal güçler, Mustafa Kazımi hükümetinin Halk Seferberlik Güçleri komutanını gözaltına alarak ülkenin güvenlik kurumlarını birbiriyle karşı karşıya getirerek kriz yaratan tarzını kabul etmiyor” denildi.

“Halk Seferberlik Güçleri Operasyon Komutanı Kasım Muslih’in el-Enbar ilinde kaçırılması, Kazımi ile bazı güvenlik komutanlarının küstahlığının bir göstergesidir” ifadesinin yer aldığı açıklamada Başbakan Mustafa Kazımi’den bu tür tehlikeli saldırılardan vazgeçmesi istendi.

Kasım Muslih’in gözaltı kararını “daha önce denenip başarısız olmuş bir hareket” olarak niteleyen Hizbullah Tugayları, “Biz bu hareketin hedefine ulaşmasına asla izin vermeyeceğiz ve düşmanın çıkarlarını temin eden ve onların planlarının bir parçası olan kişilerin düşmanca uygulamaları karşısında sessiz kalmayacağız” dedi.

IŞİD’in el-Enbar’daki varlığının sona erdirilmesindeki etkili rolüyle tanınan Halk Seferberlik Güçleri Komutanı Kasım Muslih’in Amerikan güçlerine ait helikopterlerle ve Irak Özel Kuvvetler güçleri tarafından gözaltına alındı; ancak Halk Seferberlik Güçleri’nin Bağdat’taki Yeşil Bölge’ye müdahalesi sonrasında serbest bırakıldı.

Irak’ın Amerika liderliğindeki koalisyon tarafından işgal edildiği 2003 yılından 2011’e kadar olan dönemde 3 yıl 2 ay Basra’daki İngiliz güçlerinin kontrolündeki bir cezaevinde hapsedilen Kasım Muslih, Halk Seferberlik Güçlerinin önemli komutanlarından biri olarak tanınıyor.

Sabereen News Telegram kanalı, konuyla ilgili haberinde Kasım Muslih’in Irak İçişleri Bakanlığı İstihbarat dairesi başkan yardımcısı Ahmed Ebu Ragif’e bağlı güçlerin de yer aldığı Amerikan güçlerinin helikopter operasyonu sonucu göz altına alındığını bildirmişti.

YDH