ANALİZ
Giriş Tarihi : 23-05-2021 07:19   Güncelleme : 23-05-2021 07:19

Hanımını ve evlatlarını şehit veren, Filistin direnişinin muzaffer komutanı: Muhammed Deif...

Hanımını ve evlatlarını şehit veren, defalarca suikast girişimine maruz kalan, hayatını Filistin’in özgürlüğüne adayan ve işgalci İsrail rejiminin korkulu rüyası olan bir direnişçinin portresi…

Hanımını ve evlatlarını şehit veren, Filistin direnişinin muzaffer komutanı: Muhammed Deif...

HAMAS’ın askeri kanadı olan İzzeddin El Kassam Tugayları’nın lideri Muhammed Deif, işgalci İsrail’in korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Defalarca suikast girişimine maruz kalan Deif’in İsrail’in yaşadığı birçok hezimette imzası bulunuyor. “ Kudüs’ün Kılıcı” isimli operasyonları yöneten isim olan Deif, Filistin halkı tarafından kahraman olarak görülüyor.

Gazze’deki direniş hareketlerinin İsrail rejiminin terörist saldırılarına karşı gerçekleştirdiği ‘Kudüs’ün Kılıcı’ isimli operasyon başarıya ulaştı. Günler süren direniş, işgal güçlerinin yenilgisiyle sonuçlanırken ortaya konulan destansı mücadele Muhammed Deif’ın ismini tekrar gündeme getirdi. İsrail rejiminin yıllardır öldürmeye çalıştığı HAMAS’ın askeri kanadı olan İzzeddin El Kassam Tugaylarının lideri Muhammed Deif, Filistin direnişinin gerçekleştirdiği operasyonların başında yer aldı. İsrail medyasında yer alan bilgilere göre Muhammed Deif’a İsrail tarafından geçtiğimiz günlerde suikast girişiminde bulunulsa da bu girişim de öncekiler gibi sonuçsuz kaldı.

PARLAK BİR EĞİTİM HAYATINA SAHİP

Hâlihazırda Kassam Tugayları’nın liderliğini yürüten Muhammed Deif, 1965 yılında Gazze’nin Han Yunus bölgesinde Filistinli mülteci bir ailenin evladı olarak dünyaya gözlerini açtı. Parlak bir eğitim hayatının neticesinde Gazze İslam Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Biyoloji mezunu olan Deif, seksenli yılların sonundan itibaren aktif bir şekilde Filistin direnişinin içerisinde yer aldı. 1989 yılında işgalci İsrail rejimi tarafından tutuklanan Deif bir yılı aşkın bir süre zindanlarda kaldı. İsrail zindanlarından kurtulmasının ardından Filistin’in özgürlüğü için çalışmalarını devam ettiren Deif, HAMAS’ın askeri kanadı olan İzzeddin El Kassam Tugayları’nın ilk mensupları arasında yer aldı.

İSRAİL YILLARDIR PEŞİNDE

Muhammed Deif, Kassam Tugayları çatısı altında gerçekleştirdikleriyle İsrail rejiminin canını yakmayı başardı. Bu durumun neticesinde İsrail rejiminin arananlar listesinde ilk sırada yer alan Deif’a defalarca suikast girişiminde bulunuldu. Muhammed Deif, 22 Temmuz 2002’de işgal güçlerinin düzenlediği saldırı sonucunda şehit olan Salah Mustafa Mahummed Şehade ‘nin ardından Kassam Tugayları’nın bir numaralı ismi oldu.

HANIMI VE ÇOCUKLARI ŞEHİT OLDU

Tam ismi Muhammed Diab İbrahim el-Masri olan Deif, yıllardır İsrail tarafından aransa da işgalciler kendisine bir türlü ulaşamadı. İsrail rejimi kendisini şehit etmek amacıyla Gazze’ye defalarca saldırıda bulundu. Muhammed Deif’ın hedef alındığı saldırıların biri de 19 Ağustos 2014’te gerçekleştirildi. İşgalci İsrail güçlerinin düzenlediği bu saldırıda Muhammed Deif’ın hanımıyla, biri yedi aylık diğeri üç yaşında olan iki evladı rahmet-i Rahman’a kavuştu.

YILLARDIR YÜZÜNÜ AZ İNSAN GÖRDÜ

Aile bireylerinin şehit edildiği saldırıdan sağ kurtulmayı başaran Deif’ın İsrail güçlerine karşı gerçekleştirilen birçok direniş eyleminin arkasındaki isim olduğu düşünülüyor. Yüzünü uzun yıllardır az sayıda insan gördüğü Deif, Filistin direnişinin sembol isimleri arasında yer alıyor. Gazze’nin dışındakilerce siluet halinde görülen Deif, 27 Ağustos 2005’te yayınlanan bir konuşmasında İsrail’in Gazze’den geri çekilmesine dair, “Bizim topraklarımızı işgal ettiniz. HAMAS silah bırakmayacak ve haritadan silinene kadar İsrail’le mücadeleye devam edecek” ifadelerini kullanmıştı.

ÇOK GİZLİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Doksanlı yıllarda sık sık ve farklı evlerde misafir olarak kaldığı için Deif yani misafir lakabını alan Muhammed Diab İbrahim el-Masri’nin çalışmalarını son derece gizli bir şekilde yürüttüğü belirtiliyor. Deif’ın çalıştığı alanda elektronik cihaz kullanılmazken İsrail rejiminin istihbarat kaynakları, İsrail’in verdiği kayıplarda Deif’ın büyük bir rolü olduğunu dile getiriyor. “Bizim insanlarımız özgürlük ve onur içinde yaşamadıkça işgal güçleri kendini güvende hissedemeyecek” ifadeleri zihinlerde yer edinen Deif, Filistin halkının saygı duyduğu isimler arasında yer alıyor.

İŞGAL TOPRAKLARINA FÜZE YAĞDIRILAN OPERASYONLARI YÖNETTİ

İsrail işgali altındaki toprakların füze yağmuruna tutulduğu operasyonları yöneten Deif, Filistin halkının kahramanları arasına girdi. Kazanılan zafer sonrası meydanlara inerek kutlamalarda bulunan Filistinliler, Muhammed Deif lehine sloganlar attı. Öte yandan binlerce Filistinlinin kutlama yaptığı noktalardan biri de Kassam Tugayları Genel Komutanı Muhammed Deif’in Han Yunus’taki bir zamanlar ikamet ettiği evinin önü oldu.

Milli Gazete / Bekir Şirin