ANALİZ
Giriş Tarihi : 17-05-2021 08:54   Güncelleme : 17-05-2021 08:54

Siyonistlere karşı Direniş'in stratejisi..

Rey el-Yevm gazetesi, direniş ile siyonistler arasındaki askeri savaşı analiz eden bir yazı kaleme aldı. Kaleme alınan analiz yazısında önemli noktalara işaret edildi.

Siyonistlere karşı Direniş'in stratejisi..

Siyonist rejimin Gazze Şeridi'ni işgal etmesinden bu yana bir hafta geçti; İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik topçu atışları ve bombardımanı sürüyor. Filistin'in tepkisi devam ediyor ve Filistin direnişi füze ateşlemeyi sürdürüyor, ancak askeri çatışma rotası, aşağıda değinilen yeni bir aşamaya girdi:

Dikkat çekici bir saha taktiği gösterildi ve bu, Filistin direnişinin İsraillilerin Tel Aviv'de tereddüt etmeleri için Kudüs saatiyle 22.00'dan gece yarısına kadar süren iki saatlik süre vermesiydi ve sürenin sonunda Tel Aviv'e füzeler ateşledi. Bunun askeri önemi, Filistin direnişinin komuta ve kontrol etme gücünün gösterilmesi ve İsrail ordusuna, merkez komuta ve kontrol odasının hala kendi inisiyatifleri altında olduğu mesajını vermekti. Bunun yanında işgalci liderlerin askeri operasyonlarla direnişin gücünü felç etme güçleri olduğuna dair kendi halklarına yalan söylediklerini bildirmek istiyorlardı.

Direnişin Cumartesi günü ateşlediği füzelerin türüne gelince, son 5 günde ateşlenenlerden farklı olduğuna dikkat edilmelidir; daha yıkıcı güce ve daha ağır ve daha isabetli savaş başlıklarına sahiptiler. Bu da direnişin karşı saldırıya kademeli olarak yaklaştığı anlamına geliyor ve elinde tuttukları rezervler var ve en önemlisi, Tel Aviv'e atılan füzelerin Gazze'nin en yüksek askeri tavanı olmadığı görülüyor.

Bombalama yöntemi açıktır; Direniş, sadece Gazze çevresindeki sıradan kasabalara veya işgal altındaki diğer şehirlere imha için füzeler ateşlemekle kalmıyor, aynı zamanda İsrail'i ekonomik olarak sakatlamayı ve onu dünyadan izole etmeyi amaçlayan bir bombalama stratejisi geliştirdi.

Direniş füzelerinin odak noktası kuzeydeki özellikle de siyonist rejimin ithalatının % 60'ının yapıldığı Aşdod şehir limanıdır.

Büyük bir nüfusa sahip olan ve önemli bir finans ve ticaret merkezi olarak kabul edilen Tel Aviv'in eteklerinde Guş Dan'ın bombalanması, bu nedenledir.

Ben Gurion Havaalanının bombalamasının odak noktası ise, hava trafiğini önlemektir.

Direniş, Eylat şehrine ve son birkaç saat içinde ulaşımı tamamen durdurmak için Necef Çölü denilen Negev'e odaklanmaya başladı.

Filistin direnişindeki bu askeri gelişmeler karşısında İsrail, binaları yıkarak ve direniş için can kayıplarını artırarak Gazze Şeridi'ndeki siviller üzerindeki baskıyı artırdı. Son üç gündür, Aşkelon'un güneyinde konuşlanan İsrail topçuları, ayrım gözetmeksizin evleri yıkarak Gazze Şeridi sakinleri arasında panik yaymaya çalışıyor. Bu da İsrail'in Gazze'deki hedef politikasının tamamen iflas ettiğini doğruluyor.

Hürsedahaber