FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 16-05-2021 10:33   Güncelleme : 16-05-2021 10:52

İsrail, Dört Cephede Birden Savaşmak Zorunda..

Siyonist medya Jerusalem Post'un yazdığına göre, İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami’nin İsrail’e yönelik "çok cepheli savaş" stratejisi gerçekleşmeye başladı.

İsrail, Dört Cephede Birden Savaşmak Zorunda..

Gazze'ye hava saldırılarını sürdüren Siyonist rejim İsrail ülke içindeki protestoların yanı sıra son günlerde Ürdün ve Lübnan sınırında artan gerilimle de karşı karşıya.

Jerusalem Post gazetesinde Seth J. Frantzman imzasıyla yayımlanan analize göre; işgalci rejim  İsrail, Lübnan ve Ürdün sınırında patlak veren protestoların ardından artık 4 cephede birden savaşıyor.

Lübnan sınırında dün bir grup protestocu sınırı geçmeye çalışırken, İsrail askerlerinin açtığı ateşte bir Hizbullah üyesi hayatını kaybetti. Lübnan'dan perşembe günü İsrail'e atılan üç roketin de Akdeniz'e düştüğü açıklandı.

Ürdün'deyse dün sabah binlerce Filistin yanlısı gösterici sınıra yürüyerek İsrail'e geçmeye çalıştı ancak askerler tarafından engellendi.

İşgalci rejim İsrail'in birçok kentinde Araplar ve Yahudiler arasında gerilim zaman zaman çatışmaya dönüşerek devam ediyor. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Lod kentinde sokağa çıkma yasağına rağmen tansiyon düşmüyor.

İsrail'in hava saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı çoktan 100’ü geçti, Gazze'den İsrail'e yönelik roket saldırılarında ise biri asker 8 İsrailli yaşamını yitirdi.

"İran'ın savaş stratejisi gerçekleşiyor"

Jerusalem Post'un analizinde, bu 4 cephenin yanı sıra Kudüs ve Batı Şeria'da tansiyonun daha da yükselebileceğine dikkat çekildi. Yazıda İran, Hizbullah ve Hamas'ın 8 Mayıs'taki Kudüs Günü'nde İsrail'in tek bir kapsamlı taktik operasyonla yenilgiye uğratılması amacıyla iletişim kurduğu iddia edildi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami'nin İsrail'e yönelik çok cepheli savaş stratejisinin gerçekleşmeye başladığı öne sürülen yazıda, İsrail hükümetinin birçok sorunu yıllardır görmezden gelmesi nedeniyle çok cephede yürüttüğü savaşa herhangi bir strateji olmadan yakalandığı da ifade ediliyor.

The Jarusalem post-İsrailpost