GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-05-2021 23:14   Güncelleme : 18-05-2021 06:28

Kızılay’dan Filistin İçin Acil Eylem Planı

Türk Kızılay, İsrail'in Mescid-i Aksa ve Gazze'de Filistinlilere yönelik saldırıları sonucu ortaya çıkan acil tıbbi destek ihtiyacı üzerine, Filistin Kızılayına 500 bin liralık acil ilaç ve tıbbi sarf malzeme gönderdi.

Kızılay’dan Filistin İçin Acil Eylem Planı

İsrail’in Filistinlilere karşı başlattığı saldırılar sonucu bölgeye destek veren ilk insani yardım kuruluşu olan Kızılay, Filistinlilere yapılacak yardımlara ilişkin eylem planını belirledi. İlaç, tıbbi malzeme ve ambulans desteğinin yanı sıra saldırılardan etkilenen ve evleri yıkılan ailelere gıda kolisi ile kira ve ev eşyası yardımında bulunulacak.
 
Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde Filistinli ailelerin İsrail askerleri tarafından zorla evlerinden çıkarılması ile başlayan gerilimin İsrail’in Filistinlilere saldırısına dönmesi sonucu ortaya çıkan insani yardım ihtiyacını karşılamak için Türk Kızılay büyük bir çalışma başlattı.
 
İlk etapta Kudüs’te bulunan Delegasyonu aracılığıyla 500 bin TL’lik ilaç ve acil tıbbi sarf malzemesini Filistin Kızılay’ına teslim eden Kızılay, Kudüs’ün ara sokaklarında ve Mescid-i Aksa bölgesinde kullanabilmek amacıyla küçük ambulanslar temin etmek için de çalışmalara başladı.
 
Onlarca Filistinlinin hayatını kaybettiği ve pek çok yaralının olduğu bölgede mevcut yardım faaliyetleri kapsamında, 20 bin aileye acil insani yardım desteği ve evleri yıkılan veya zarar gören Filistinlilere de hane başı 42 bin 500 TL nakit desteği sağlanarak kira, ev eşyası, tadilat, gıda kolisi ve kıyafet yardımı verilmeye başlandı. Kızılay özellikle Gazze Şeridi’ne yönelik gerçekleştirilen saldırılar sonucu yaralanan Filistinlilerin imkanlar dahilinde Türkiye ve Mısır’da tedavilerinin yapılmasını da planlıyor.
 
Filistinlilere Destek Olmak İsteyenler Kızılay’a Başvurabiliyor
 
Yurt içi ve yurt dışından birçok vatandaşın saldırılardan etkilenen Filistin halkına destek olmak istemesi üzerine “FİLİSTİN YARALI, UZAT ELİNİ” sloganı ile bir kampanya başlatan Kızılay, www.kizilay.org.tr web adresinden, 168 ücretsiz danışma ve bağış hattından, mobil uygulamadan, bankalarda bulunan Kızılay bağış hesapları ile internet bankacılığından ve SMS yöntemiyle 2868’e FİLİSTİN yazıp göndererek mesaj başına 10 TL ile destek olunabileceğini belirtti.

Kızılay org