FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 14-05-2021 08:58   Güncelleme : 14-05-2021 08:58

Filistin'de saat saat gelişmeler: İsrai ordu sözcüsü: Kara birlikleri Gazze Şeridi'ne girmedi/ giremedi..

Filistin'de saat saat gelişmeler: İsrai ordu sözcüsü: Kara birlikleri Gazze Şeridi'ne girmedi/ giremedi..

04:19 Batı Şeria'daki El Halil'de Filistinli protestocular ile İsrail polisi arasında çatışmalar yaşanıyor

03:40 İsrail ordusunun çelişkili 'kara harekatı' açıklamaları İsrail basınının tepkisini çekti
Times of Israel gazetesinde çıkan bir haberde, ordunun yabancı basını yanlış bilgilendirdiği belirtildi.

Haberde Conricust'a "İsrail askerleri Gazze'ye girdi mi?" sorusu yöneltildiğinde buna "Evet" diye cevap verdiği kaydedildi.

03:15 Guterres: Bayram ruhunun hatrına düşmanlıkların derhal sona erdirilmesi çağrısı yapıyorum
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Bayram ruhunun hatrına, Gazze ve İsrail'deki düşmanlıkların derhal yatıştırılması ve sona erdirilmesi çağrısında bulunuyorum. Halihazırda çok sayıda sivil hayatını kaybetti" ifadelerini kullandı.

Guterres, "Bu çatışma ancak tüm bölgede radikalleşmeyi ve aşırılığı artırır" uyarısında bulundu.

02:49 Hamas, Aşkelon yerleşiminin 100 roketle hedef alındığını açıkladı
Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin El Kassam Tugayları, Gazze'de sivillerin hedef alınmasına yanıt olarak Aşkelon yerleşiminin 100 roketle hedef alındığını duyurdu.

Saldırılar sonucunda Aşkelon'da bir kişinin ağır yaralandığı bildirildi.

02:47  Mısır heyeti, İsrail'in insani ateşkes planlarını reddetmesi ve yeni harekat ilan etmesi nedeniyle Tel Aviv'i terk etti

02:43 Gazze'de 28'i çocuk olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısının 109'a yükseldi
Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 6 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada İsrail'in saldırılarında 10 Mayıs'tan bu yana 28'i çocuk, 15' kadın olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısının 109'a, yaralı sayısının da 621'e yükseldiği kaydedildi.

02:31 ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan vatandaşlarına seyahat uyarısı: İsrail ve Gazze'ye seyahatlerinizi yeniden düşünün
ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Batı Şeria için iki ayrı seyahat uyarısı yayınlayarak vatandaşlarını, gerginliğin tırmandığı bölgeleri ziyaret etme planlarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Bakanlık, açıklamasında Amerikan vatandaşlarının 'terör, sivil kargaşa ve silahlı çatışma' nedeniyle bölgeye gitmemesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada ayrıca, "Roket saldırıları Gazze'nin çevresini, Kudüs dahil İsrail'in güney ve orta bölgelerini etkilemeye devam ediyor" denildi.

02:19 Gazze'ye yönelik bombardımanda çocukların sokakta oyun oynadığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı

02:14 İsrai ordu sözcüsü: Kara birlikleri Gazze Şeridi'ne girmedi
İsrail'in KAN televizyonuna konuşan İsrail ordu sözcüsü, kara birliklerinin Gazze'ye girmediğini söyledi.

02:05 İsrail merkezli Kanal 10: Ordunun Gazze'nin hiçbir bölgesine kara harekatı yok
İsrail merkezli Kanal 10, ordu güçlerinin Gazze Şeridi'nin hiçbir bölgesine kara harekatı düzenlemediğini bildirdi.

02:00 Haaretz: İsrail, Gazze'ye yönelik askeri harekatı sonlandırabilir
Haaretz gazetesi, İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik askeri harekatı 'iç kaos' nedeniyle sona erdirmek için harekete geçebileceğini iddia etti.

01:55 İsrail'e ait 'Demir Kubbe' hava savunma sistemlerinin Gazze'den atılan roketlere karşılık verdiği anların görüntüleri yayınlandı

01:49 Olağanüstü hal ilan edilen İsrail'in Lod kentinde şiddet olayları sürüyor

01:45 İsrail'in kuzeyindeki Celile bölgesinde yer alan Deyr el-Esad'da protesto gösterileri ve çatışmalar sürüyor

01:40 Uluslararası Kızılhaç Komitesi: Gazze'nin sağlık altyapısı çöküşün eşiğinde
Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden Al Jazeera kanalına yapılan açıklamada, Gazze'deki sağlık altyapısının çöküşün eşiğinde olduğu ve İsrail saldırılarının durumu daha da kötüleştirdiği ifade edildi.

01:37 Altun: İsrail'in bu hukuk tanımaz tavrının son bulması için ne gerekiyorsa yapacağız
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne kara operasyonu başlatmasına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"İsrail, katliamlarına ve terör eylemlerine aralıksız bir şekilde devam ediyor. İşgalci İsrail, yıllardır hukuksuz bir şekilde her türlü insan hakkını ayaklar altına alarak abluka altında tuttuğu Gazze'ye şimdi de kara operasyonu başlatıyor. Filistin için uluslararası her platformda mücadele etmeye devam edeceğiz. İsrail'in bu hukuk tanımaz tavrının son bulması için ne gerekiyorsa yapacağız. Mücadelemiz, Filistin tam anlamıyla özgürlüğüne kavuşana dek sürecektir. Bu hukuksuzluk ve işgal derhal son bulmalıdır."

01:33 İsrail ordusu Gazze Şeridi'ni kara, hava ve denizden yoğun şekilde bombaladı
İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzey kesimine kara, hava ve denizden yoğun şekilde saldırı düzenledi.

Gazze'nin kuzey kesiminin doğu ve batı bölgelerinde bulunan farklı hedefler İsrail güçlerince top atışlarının yanı sıra hava ve denizden de eş zamanlı olarak yoğun biçimde bombalandı.

Saldırılar nedeniyle kentin kuzeyinde elektrik kesintileri yaşanırken, İsrail ordusunun bombaladığı bölgelerden alevlerin yükseldiği görüldü.

Söz konusu bölgelere ambulans ve sivil savunma ekipleri sevk edildi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

01:30 Gazze Şeridi yakınındaki Aşkelon yerleşiminde roket saldırılarından sonra oluşan maddi hasara dair görüntüler yayınlandı

01:26 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, pazar günü Gazze Şeridi'ndeki gelişmeleri görüşmek üzere toplanacak
01:12 Hamas, Gazze yakınındaki yerleşimlere 50 roket saldırısı düzenlendiğini duyurdu
Hamas'ın askeri kanadı İzzettin El Kassam Tugayları, Gazze Şeridi yakınındaki Aşkelon, Aşdod, Beerşeba ve Siderot yerleşimlerine 50 roketle saldırı düzenlediğini bildirdi.

Gelişmelerin ardından, İsrail'in onlarca noktasında siren sesleri duyulduğu bildirildi.

01:09 Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan 'Orta Doğu'da ateşkes' çağrısı
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Orta Doğu'da şiddetin son bulması gerektiğini belirterek ateşkes çağrısı yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı, Twitter'dan İsrail'in Filistinlilere saldırısı sonra gelişen olaylar hakkında açıklamada bulundu.

"Ortadoğu'da şiddet sarmalının sona ermesi" gerektiğini belirten Macron, "Güçlü bir şekilde ateşkes ve diyalog çağrısı yapıyorum. Sükunet ve huzur çağrısı yapıyorum" ifadelerini kullandı.

01:00 Gazze'nin kuzeyindeki Filistinliler evlerini terk ediyor
İsrail kara operasyonu başlattığı Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yoğun hava saldırıları sürerken, sosyal medyada Filistinlilerin evlerini terk ettiğine dair görüntüler paylaşıldı.

01:00 Gazze yakınındaki yerleşimcilere sığınaklarda kalma talimatı
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne 4 kilometre mesafedeki yerleşimlerde bulunanlara bir sonraki duyuruya kadar sığınaklarda kalma talimatı verildiğini açıkladı.

00:49  İsrail Başbakanı Netanyahu: Anarşiye müsamaha göstermeyeceğiz
İsrail'in Gazze Şeridi'ne kara ve hava harekatı başlattığının ilan edilmesinin ardından açıklama yapan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, şu ifadeleri kullandı:

"Hamas'a ağır bir şekilde ödeteceğimizi söylemiştim. Bunu yapıyoruz ve ağır bir şekilde ödetmeye de devam edeceğiz. Son söz henüz söylenmedi, harekat gerektiği sürece devam edecek. Polisimize, sınır polisimize ve diğer güvenlik güçlerimize İsrail'in şehirlerinde kanun ve nizamı sağlamaları için desteğimiz tamdır. Anarşiye müsamaha göstermeyeceğiz."

00:30  İsrail ordusu: Gazze Şeridi'nde hava ve kara operasyonu yürütülüyor
İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne kara operasyonu başlattığını ve İsrail askerlerinin Gazze’ye girdiğini duyurdu.

Bununla birlikte Gazze'ye yönelik hava saldırıları sürüyor.

00:13  El-Şuruk Kulesi'nin vurulma anına ait yeni görüntüler ortaya çıktı
İsrail’in düzenlediği hava saldırısında Gazze’de bulunan çok katlı El-Şuruk Kulesi'ni vurarak yıktığı ana ait yeni görüntüler ortaya çıktı.

İsrail, dün düzenlediği hava saldırısı ile Gazze’nin orta kesiminde yer alan 14 katlı El-Şuruk Kulesi’ni vurmuş, vurulan bina kısa sürede tamamen yıkılmıştı. İsrail basınında yer alan haberlerde, vurulmadan önce bina sakinlerinin binayı boşaltmaları konusunda uyarıldığı ve saldırı öncesi patlayıcı özelliği olmayan füzeler fırlatıldığı belirtilmişti.

Binanın füzeler ile vurulduğu ana ait yeni görüntüler ortaya çıktı. İsrail’in binanın temeline doğru attığı 2 füze çevrede bulunanlar tarafından anbean kaydedildi.

El-Şuruk Kulesi, İsrail hava saldırılarından yıkılan 3’üncü çok katlı bina olmuştu.

00:01  İsrail'in kuzeyindeki Kefr Manda'da protesto gösterileri ve gözaltılar sürüyor
İsrail'in kuzeyindeki Kefr Manda köyünde Kudüs ve Gazze'deki saldırılar protesto edilirken kamu yayın kuruluşu KAN, İsrail polisinin bir dizi göstericiyi gözaltına aldığı görüntüleri yayınladı.

23:57  Hamas: İsrail uçaklarının Gazze'yi bombalamak için kalkış yaptığı Hatzerim üssünü bombaladık
Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, " İsrail uçaklarının Gazze'yi bombalamak için kalkış yaptığı Hatzerim üssünü bombaladık" açıklamasını yaptı.

23:50   İsrail ordusu: Gazze’de çok katlı binaya yerleştirilen tanksavar füze fırlatıcısını vurduk
İsrail ordusu, Gazze’de çok katlı bir binaya yerleştirilen, tanksavar füzelerini fırlatmak için kullanılan bir sistemi vurduklarını açıkladı.

Ordunun basın dairesinden yapılan açıklamada, “Maglan ekibi, Gazze Şeridi'nin güney kesimindeki çok katlı bir binada bulunan (başka bir) tanksavar füze fırlatıcısını vurdu. Hamas, askeri hedefleri kasten nüfusu yoğun olan bölgelerin merkezlerine yerleştiriyor” ifadeleri yer aldı.

23:49  İsrail Başbakanı Netanyahu: Ordumuz Hamas’a ait yüzlerce hedefi vurdu
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ordunun Hamas’a ait yüzlerce hedefi vurduğunu, vurulan hedeflerin sayısının yakında bini aşacağını belirtti.

‘Demir Kubbe’ füze savunma bataryasını ziyaret eden Netanyahu, İsrail ordusunun vurduğu Hamas’a ait hedeflerin sayısının yakında bini aşacağını ifade etti.

Netanyahu, “Demir Kubbe bataryalarını kullanıyor olmamız, saldırı imkanı da sağlıyor ve İsrail Savunma Kuvvetleri yüzlerce hedefi vurmuş durumda, sayısı yakında bini geçecek ve biz, vatandaşlarımızı savunarak Hamas’ı vurmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

23:42  Lod kentinde silahlı saldırı: 2 yaralı
İsrail medyasından aktaran Lübnan merkezli Al Mayadeen kanalı, şiddet olaylarının yaşanadığı Lod kentinde meydana gelen silahlı saldırıda en az iki kişinin yaralandığını bildirdi.

23:25  ABD, İsrail'deki 120 savunma personelini Almanya'ya tahliye etti
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, İsrail'de konuşlu 120 sivil ve askeri bakanlık personelinin bugün Almanya'ya çekildiğini açıkladı.

Günlük basın toplantısında açıklama yapan Kirby, "Bugün yaklaşık 120 bakanlık personeli, İsrail'den Almanya'ya geldiler. Bunlar Ramstein üssünde konuşlu bir C-17 uçağı ile uçtular. Bu personeli oradan çıkarma kararını İsrailli mevkidaşlarımızla koordinasyon içinde verdik" dedi.

Kirby, ABD'li personelin yıllık tatbikatları planlama konferansı için İsrail'de bulunduğunu ve bu hafta sonuna kadar görevlerini tamamlamaları beklendiğini ifade ederek "Ancak bu kişilerin ayrılmasını hızlandırdık" diye konuştu.

Bu personelin kısa bir süredir orada olduğuna değinen Kirby, "Dediğim gibi bunlar planlama konferansı için oradaydılar ve tedbir amaçlı olarak onları birkaç gün önceden güvenli bir şekilde Almanya'ya getirdik" ifadesini kullandı.

Sözcü, ABD'nin İsrail'de kaç askeri olduğuna yönelik bir soruya ise, ABD'nin orada üssü olmadığını ve çok az sayıda askerinin bulunduğunu kaydetti.

23:16  ABD Dışişleri Bakanı Blinken: İsrail'e yönelik roket saldırıları son bulmalı
Avustralyalı mevkidaşıyla ortak açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 'Filistinli militanların İsrail'e yönelik roket saldırılarını sonlandırması gerektiğini' söyleyerek, 'İsrail'in kendisini savunma hakkına olan desteklerini' yineledi.

22:58   Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail bombardımanında hayatını kaybedenlerin 27'si çocuk 103'e yükseldi  Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail bombardımanında hayatını kaybedenlerin 27'si çocuk ve 11'i kadın olmak üzere 103'e yükseldiğini ve 580 kişinin yaralandığını açıkladı.

22:41  İsrail'in Gazze'nin kuzeyine düzenlediği topçu atışında onlarca kişi yaralandı
İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyindeki Ummu en-Nasr köyüne düzenlediği topçu atışında onlarca Filistinli yaralandı.

İsrail topçu birlikleri Ummu en-Nasr köyündeki tarım arazilerini ve evleri yoğun topçu atışıyla hedef aldı.

Saldırı sonucu onlarca Filistinli yaralanırken, ambulans ekipleri çok sayıda yaralıyı olay yerinden hastaneye taşıdı.

Sputnik...