MAKALE
Giriş Tarihi : 08-05-2021 15:50   Güncelleme : 08-05-2021 15:55

Deniz Zeyrek yazdı: Tam kapanmanın ardından tam açılmanın tarihi belli oldu...

Deniz Zeyrek yazdı: Tam kapanmanın ardından tam açılmanın tarihi belli oldu...

Deniz Zeyrak, Sözcü gazetesinde "17 Mayıs sonrası ne olacak" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İşte o yazı:

Türkiye 29 Nisan 2021 gününden bu yana kağıt üzerinde “tam kapanma” yaşıyor.

“Kağıt üzerinde” diyorum çünkü fiilen “tam kapanma” demek zor.

Zira kısıtlamalardan muaf insan sayısı hayli fazla. En azından 16 milyon insan çalışıyor, toplu taşım araçlarına biniyor, iş yeri ortamlarında ve yemekhanelerinde birlikte oturup kalkıyordu.

Neyse ki dün geceden itibaren kamu kurumlarında idari izinler başladı.

Bu durum, tedarik zinciri dışındaki özel şirketlerin personel hareketliliğini de büyük ölçüde düşürecektir. Çalışan sayısı azaldığında toplu taşım, iş yeri yemekhaneleri gibi bulaşma ortamları da azalacak.

Bu öngörüden yola çıkan hükümet, 17 Mayıs'ta vaka sayısının 5 binler seviyesine düşeceğini tahmin ediyor. Bu çerçevede de 17 Mayıs'tan sonra tam kapanma sürecinin uzatılması değil, kademeli bir “normalleşmeye geçiş” programı planlıyor.

★★★

Geçen hafta, ilgililere “17 Mayıs'tan itibaren nasıl bir yol haritası izlenecek” sorusunu yönelttim ve aldığım cevaplardan sizin için bir özet çıkardım. İşte ulaştığım bilgiler:

■ Okullar bu dönemi uzaktan eğitimle kapatacak. Eylülde yeni dönem açılana dek okul binalarının havalandırma, hijyen sorunları çözülmeye, aşısız öğretmen bırakılmamaya çalışılacak ve 2021-2022 eğitim öğretim yılının yüz yüze yapılması için hazırlık yapılacak.

■ 17 Mayıs'tan itibaren restoran ve kafeler Londra formülüyle açılacak. Yani sadece açık hava bölümleri olacak. Peki açık alanı olmayan restoranlar ne yapacak? Hükümet, yerel yönetimlere açık alanı olmayan kafe ve lokantalara kapı önüne masa konulması konusunda kolaylık sağlanması yönünde telkinde bulunacak.

■ 17 Mayıs'tan itibaren AVM'ler, spor salonları, berberler de açılacak.

■ Sokağa çıkma yasağı hafta içi 21.00'den itibaren sürecek. Hafta sonları ise pazar günü yasak olacak.

■ 1 Haziran'dan itibaren ikinci aşamaya geçilecek. Hafta içi sokağa çıkma yasağı 22.45'e çekilecek ve pazar günü yasak olmaktan çıkacak.

■ Her şey öngörüldüğü gibi giderse temmuz ortasından itibaren akşam yasağı 23.45'e ya da 24.00'e çekilecek.