DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-05-2021 12:45   Güncelleme : 10-05-2021 08:32

Yemen'de Ensarullah Muhteşem Bir Kudüs Günü Yürüyüşü Yaptı. Hamas Teşekkür Etti..

Yemen’in başkenti San’a ve 14 vilayeti Dünya Kudüs Günü münasebetiyle bu ülke halkının görkemli yürüyüşlerine sahne oldu ve bu yürüyüşün ardından Hamas’ın üst düzey bir yetkilisi, Filistin’i savunmalarından dolayı Yemenlilere teşekkür etti.

Yemen'de Ensarullah  Muhteşem Bir Kudüs Günü Yürüyüşü Yaptı. Hamas Teşekkür Etti..

Yemen'de düzenlenen Dünya Kudüs Günü yürüyüşünün kapanış bildirisinde şu ifadeler yer aldı: ‘Arap uluslarını Filistin halkının yardımına çağırıyoruz. Yemen halkı, Filistin kurtarılana kadar Filistin halkına yardım etmeye devam edecektir.

Filistin, Lübnan ve Irak'taki direnişe desteğimizi beyan ediyor ve Filistinli grupları işgalci İsrail rejimiyle mücadele konusunda birleşmeye çağırıyoruz.’

Yemen’de Dünya Kudüs Günü yürüyüşüne katılanlar ayrıca, Müslüman Ümmeti Amerikan ve Siyonist mallarını boykot etmeye çağırdı ve bunu düşmanlara karşı etkili bir silah olarak nitelendirdi.

Göstericiler şu ifadelerde bulundu: ‘Bazı Arap rejimlerinin Filistin davasında uzlaşma tuzağına düşmesinin sonuçları olumlu oldu, Filistin davasını hainlerden ve düşmanın işbirlikçilerden kurtardı.’

Öte yandan, Yemen’in Marib eyaletinden gelen bilgilere göre, Suudi koalisyonu savaş uçakları, Mazhar şehrinin el-Sahari köyünde Dünya Kudüs Günü yürüyüşüne katılmaya hazırlanan bir kalabalığı hedef aldı ve işgalci koalisyonun bu saldırısında çok sayıda masum vatandaş şehit oldu ve yaralandı.

Hamas’ın üst düzey yetkililerinden İsmail Rıdvan, Yemen halkına, Filistinlilerle dayanışma içinde olduklarını göstermek için büyük çapta düzenledikleri Dünya Kudüs Günü yürüyüşleri için teşekkür etti.

Hamas’ın bu yetkilisi konuşmasının başında şu ifadelerde bulundu: ‘Hamas lideri kardeşimiz İsmail Haniye'nin Yemen halkına selam ve tebriklerini iletiyorum. Gazze’den ve Kudüs’ten Filistin halkının selamını, bölgede Siyonist Amerika’nın saldırılarıyla mücadele cephesinde bulunan Yemenli mücahit kardeşlerime gönderiyorum.

Bölgedeki savaşlar Kudüs ve Filistin'i savunmak içindir; Öyleyse siz Yemenlilere Filistin'i desteklediğiniz ve onu savunmak için şehitlerinizi feda ettiğiniz için selam olsun.

Dünya Kudüs Günü'nde sokaklara inen Yemen halkına ve İslam Ümmeti milletlerine selam olsun; Bu gün, İmam Humeyni'nin İslami birlik günü olarak adlandırdığı ve Müslümanlara Kudüs'ü özgürleştirme görevlerini hatırlattığı gündür.

İslami birliğin gerçekleşmesini ve direniş cephesinin başında olduğu, kurtuluş ve mücadele stratejisini belirleyen en büyük Arap-İslam koalisyonunun kurulmasını istiyoruz.

Hükümetlerin İsrail düşmanı ile ilişkilerinin normalleşmesi ümmete ihanettir ve Filistin halkının sırtına bıçak saplamaktır. İslam uluslarını uzlaşmaya karşı olduklarını açıklamaya çağırıyoruz.

Kahramanlık, fedakârlık, cihad ve direnişin sembolü olan Yemen halkına selam olsun. Mescid-i Aksa'yı kurtardığımızda Mescid-i Aksa avlularında siz Yemen halkıyla buluşacağız.

Kudüs, Arap ve İslami’dir ve öyle kalacaktır ve Kudüs, Filistin'in ebedi başkentidir.’

Hürseda haber